×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Uczniowskie tornistry ważą nawet 11 kilogramów

Choć waga tornistra nie powinna przekraczać 15 proc. wagi ciała dziecka, w wielu wypadkach te normy są przekraczane nawet kilkukrotnie – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Rekordziści dźwigają na plecach nawet 11 kg, co grozi szybkim rozwojem wad postawy zwłaszcza wśród uczniów klas I-III, w których problem jest największy.

O skali problemu informuje badanie przeprowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny w około 700 szkołach – podstawówkach i gimnazjach. Łączna waga wszystkich zważonych tornistrów wyniosła 500 ton.

Ciężkie tornistry to plaga podstawówek

Po ocenie wagi plecaków i porównaniu ich z sylwetkami uczniów okazało się, że szczególnie zagrożeni przeciążeniem są uczniowie wczesnej podstawówki, którzy są zarazem najbardziej narażeni na wystąpienie wad postawy. Niemal 60 proc. dzieci z klas I-III nosi zbyt ciężki plecak, którego waga przekracza co najmniej 10 proc. masy ciała. W tej grupie ciężkie tornistry najczęściej spotyka się wśród uczniów klas pierwszych – nieprawidłowości stwierdzono u niemal 70 proc. z nich.

Znacznie mniejszy problem z ciężkimi tornistrami dotyczy uczniów klas gimnazjalnych, wśród których zbyt ciężkie tornistry, o wadze przekraczającej 10 proc. masy ciała, nosiło 22 proc. uczniów. Ta zależność wynika w głównej mierze z faktu, że z biegiem lat ciężar podręczników zmienia się nieznacznie, natomiast waga i wzrost uczniów ulegają zdecydowanemu zwiększeniu.

Skala problemu zdaje się nie mieć większego związku z faktem udostępniania uczniom szkolnych szafek na podręczniki czy przybory. Ich obecność stwierdzono w 40 proc. szkół.

Lżejszy plecak to nie wszystko

Na przeciw problemowi przeciążonych tornistrów wychodzi akcja Lekki Tornister, organizowana przy współpracy z GIS przez Fundację Rosa oraz Fundację Sensoria. Jej celem jest promowanie stylu życia, który jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia wad postawy związane z noszeniem zbyt ciężkich tornistrów. Do elementów profilaktyki zalicza się nie tylko dbanie o właściwy typ, wagę i sposób pakowania plecaków, ale również o odpowiednie stanowisko do nauki oraz aktywność fizyczną. Zbyt ciężki plecak grozi wystąpieniem wad postawy, takich jak okrągłe plecy, skolioza, dyskopatia czy urazy stawów biodrowych, skokowych bądź kolanowych. W wyniku przeciążenia uszkodzeniu ulegają także płytki chrzęstne, co z kolei grozi zahamowaniem wzrostu dziecka.

Szacuje się, że wady postawy różnego typu dotyczą od 30 do nawet 60 proc. dzieci. Większość z nich pojawia się na początku nauki, u siedmio- i ośmiolatków.

Jak powinien wyglądać uczniowski plecak?

  • jego tylna ścianka powinna być ukształtowana w sposób ergonomiczny i ściśle przylegać do pleców;
  • ciężar tornistra musi być rozłożony symetrycznie, co pozwoli na łatwiejszy rozkład zawartości;
  • najcięższe przedmioty powinny znajdować się na dnie plecaka, a najlżejsze na wierzchu;
  • ważnym elementem są długie i szerokie szelki, ułatwiające zakładanie i zdejmowanie plecaka;
  • szelki wspomagające mogą znaleźć się również z przodu klatki piersiowej i na biodrach;
  • tornister powinien być noszony na obu ramionach.

Podziel się: