Światowy Dzień Chorych na Trąd
Dominika Węcławek

Światowy Dzień Chorych na Trąd

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. To jedna z niewielu okazji, by przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się zarażeni chorobą Hansena i rozmawiać o zagrożeniach, profilaktyce i leczeniu.

Choroba Hansena znana pod potoczną nazwą trąd jest chorobą zakaźną atakującą skórę, kościec, błony śluzowe górnych dróg oddechowych i nerwy obwodowe. Objawia się charakterystycznymi, jasnymi, suchymi i szorstkimi owrzodzeniami na skórze. Zmiany goją się trudno i długo, a w ich obrębie występują często zaburzenia czucia. Dodatkowo trąd uszkadza nerwy wywołując drętwienie mięśni w różnych częściach ciała, brak czucia w kończynach górnych i dolnych prowadzący nawet do utraty władzy w rękach i nogach.

Okres inkubacji choroby od momentu zarażenia prątkami trądu (Mycobacterium leprae) może wynosić nawet 10 lat w przypadku dorosłych (w przypadku dzieci poniżej 15 roku życia jest to czas ledwie trzech miesięcy).

Trędowaci - martwi za życia

Trąd jest jedną z najstarszych  znanych ludzkości chorób zakaźnych. Niemal od samego początku skazywał zarażonego na ostracyzm. Chorzy traktowani byli jak martwi za życia i zsyłani do odizolowanych miejsc, gdzie skazani byli na powolną i bolesną śmierć. 

Obecnie choroba Hansena jest uleczalna dzięki stosowaniu odpowiedniego zestawu antybiotyków i leków przeciwzapalnych przez okres nawet dwóch lat. Niekiedy sama farmakoterapia nie wystarcza i konieczne jest leczenie operacyjne uwalniające uciśnięte nerwy, a następnie rehabilitacja.

Choroba Hansena występuje najczęściej w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, największy współczynnik zarażeń występuje w niektórych rejonach Afryki, oraz w Indiach. Na trąd nie wynaleziono szczepionki do dzisiaj. Choroba roznoszona jest droga kropelkową.

Trąd: walka z wykluczeniem

Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd został ustanowiony w 1954 roku po to, by podnosić świadomość społeczną na temat choroby Hansena. Pomysłodawcą był francuski dziennikarz, podróżnik i poeta Raoul Follerau, który w czasie II Wojny Światowej schronił się w klasztorze sióstr Matki Bożej od Apostołów pod Lyonem. Spotkał tam siostrę Eugenię, misjonarkę, która od lat niosła pomoc trędowatym. Zainspirowany jej odwagą i poświęceniem stworzył pierwsze w Europie ośrodki pomocy osobom z chorobą hansena.

W tym roku obchodzimy 63. Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. W Polsce za koordynację działań odpowiedzialna jest Fundacja Polska Raoula Follereau. Jak co roku  ten wyjątkowy dzień motywuje do wspierania tych, którzy niosą pomoc chorym, oraz samych zarażonych. Na 2016 rok ustanowiono kilka zadań priorytetowych: intensyfikację diagnostyki w terenie, szybkie stosowanie terapii farmakologicznej zapobiegającej trwałym okaleczeniom, rehabilitacja, oraz jedno z najtrudniejszych zadań - walkę ze społecznym wykluczeniem chorych.

Źródło: http://follereau.org/

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Wykryto związki między nowym ludzkim wirusem a WZW typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C to często bezobjawowa, przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia wątroby. Można ją leczyć po wykryciu, nie ma jednak żadnej skutecznej szczepionki. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi podczas transfuzji. Naukowcy właśnie odkryli nowy, groźny wirus, którego obecność w komórkach krwi może wywoływać stan zapalny.

 • Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości

  Francuscy specjaliści opracowali nowoczesne rozwiązanie, które pomoże w sposób możliwie nieinwazyjny leczyć trudne złamania kości. Wstrzykiwana w miejscu kontuzji pianka ma nie tylko spajać szkielet, ale też wspomagać odbudowę kości, a nawet leczenie chorób.

 • DNA neandertalczyków wpływa na nasz obecny stan zdrowia

  Naukowcy odkryli powiązania między schorzeniami takimi jak zakrzepica, depresja, czy anemia z obecnością fragmentów kodu genetycznego ludzi neandertalskich w naszym organizmie. Następnym krokiem będzie odkrycie tego, jak można tę wiedzę wykorzystać w terapii i profilaktyce.

 • Zanieczyszczone powietrze może wywoływać nadwagę

  Do długiej listy powodów, dla których należy ograniczyć emisję spalin dopisano właśnie kolejny. Nowe badania pokazują, że u szczurów, które oddychały niefiltrowanym, pekińskim powietrzem - a właściwie smogiem - rozwinęły się problemy z przemianą materii. Doprowadziło to do znacznego wzrostu wagi w krótkim okresie czasu.

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij