Światowy Dzień Chorych na Trąd
Dominika Węcławek

Światowy Dzień Chorych na Trąd

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. To jedna z niewielu okazji, by przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się zarażeni chorobą Hansena i rozmawiać o zagrożeniach, profilaktyce i leczeniu.

Choroba Hansena znana pod potoczną nazwą trąd jest chorobą zakaźną atakującą skórę, kościec, błony śluzowe górnych dróg oddechowych i nerwy obwodowe. Objawia się charakterystycznymi, jasnymi, suchymi i szorstkimi owrzodzeniami na skórze. Zmiany goją się trudno i długo, a w ich obrębie występują często zaburzenia czucia. Dodatkowo trąd uszkadza nerwy wywołując drętwienie mięśni w różnych częściach ciała, brak czucia w kończynach górnych i dolnych prowadzący nawet do utraty władzy w rękach i nogach.

Okres inkubacji choroby od momentu zarażenia prątkami trądu (Mycobacterium leprae) może wynosić nawet 10 lat w przypadku dorosłych (w przypadku dzieci poniżej 15 roku życia jest to czas ledwie trzech miesięcy).

Trędowaci - martwi za życia

Trąd jest jedną z najstarszych  znanych ludzkości chorób zakaźnych. Niemal od samego początku skazywał zarażonego na ostracyzm. Chorzy traktowani byli jak martwi za życia i zsyłani do odizolowanych miejsc, gdzie skazani byli na powolną i bolesną śmierć. 

Obecnie choroba Hansena jest uleczalna dzięki stosowaniu odpowiedniego zestawu antybiotyków i leków przeciwzapalnych przez okres nawet dwóch lat. Niekiedy sama farmakoterapia nie wystarcza i konieczne jest leczenie operacyjne uwalniające uciśnięte nerwy, a następnie rehabilitacja.

Choroba Hansena występuje najczęściej w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, największy współczynnik zarażeń występuje w niektórych rejonach Afryki, oraz w Indiach. Na trąd nie wynaleziono szczepionki do dzisiaj. Choroba roznoszona jest droga kropelkową.

Trąd: walka z wykluczeniem

Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd został ustanowiony w 1954 roku po to, by podnosić świadomość społeczną na temat choroby Hansena. Pomysłodawcą był francuski dziennikarz, podróżnik i poeta Raoul Follerau, który w czasie II Wojny Światowej schronił się w klasztorze sióstr Matki Bożej od Apostołów pod Lyonem. Spotkał tam siostrę Eugenię, misjonarkę, która od lat niosła pomoc trędowatym. Zainspirowany jej odwagą i poświęceniem stworzył pierwsze w Europie ośrodki pomocy osobom z chorobą hansena.

W tym roku obchodzimy 63. Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. W Polsce za koordynację działań odpowiedzialna jest Fundacja Polska Raoula Follereau. Jak co roku  ten wyjątkowy dzień motywuje do wspierania tych, którzy niosą pomoc chorym, oraz samych zarażonych. Na 2016 rok ustanowiono kilka zadań priorytetowych: intensyfikację diagnostyki w terenie, szybkie stosowanie terapii farmakologicznej zapobiegającej trwałym okaleczeniom, rehabilitacja, oraz jedno z najtrudniejszych zadań - walkę ze społecznym wykluczeniem chorych.

Źródło: http://follereau.org/

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wykryto związki między nowym ludzkim wirusem a WZW typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C to często bezobjawowa, przewlekła choroba, która prowadzi do wyniszczenia wątroby. Można ją leczyć po wykryciu, nie ma jednak żadnej skutecznej szczepionki. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi podczas transfuzji. Naukowcy właśnie odkryli nowy, groźny wirus, którego obecność w komórkach krwi może wywoływać stan zapalny.

 • Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości

  Francuscy specjaliści opracowali nowoczesne rozwiązanie, które pomoże w sposób możliwie nieinwazyjny leczyć trudne złamania kości. Wstrzykiwana w miejscu kontuzji pianka ma nie tylko spajać szkielet, ale też wspomagać odbudowę kości, a nawet leczenie chorób.

 • USG jąder – jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować?

  Wykonanie USG jąder pozwala ocenić zarówno stan jąder, najądrzy, jak i całej moszny. Jest bardzo pomocnym badaniem w sytuacji podejrzenia chorób jąder, takich jak żylaki powózka nasiennego, guz jądra, skręt i przyczepka jądra czy wodniaki. Ultrasonografia to metoda ogólnie dostępna, pozwalającą na szybką diagnozę niepokojących objawów męskiej strefy intymnej oraz na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak wygląda USG jąder i jak się do niego przygotować?

 • Eozynofilowe zapalenie przełyku – przyczyny, objawy, leczenie

  Eozynofilowe zapalenie przełyku to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym. Występuje coraz częściej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nierzadko współwystępuje także z innymi zespołami nadwrażliwości np. atopowym zapaleniem skóry. Z czasem doprowadza do zwężeń przełyku i trudności w przełykaniu. Jakie są objawy eozynofilowego zapalenia przełyku? Jak je leczyć?

 • Garbniki – właściwości i zastosowanie

  Znane są od wieków, używane zarówno w przemyśle, farmakognozji, kosmetyce. Co zatem wiemy o garbnikach? Jakie są ich właściwości? W jakich produktach możemy je znaleźć?   

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij