×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Światowy Dzień Chorych na Trąd

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. To jedna z niewielu okazji, by przypomnieć o problemach, z jakimi zmagają się zarażeni chorobą Hansena i rozmawiać o zagrożeniach, profilaktyce i leczeniu.

Choroba Hansena znana pod potoczną nazwą trąd jest chorobą zakaźną atakującą skórę, kościec, błony śluzowe górnych dróg oddechowych i nerwy obwodowe. Objawia się charakterystycznymi, jasnymi, suchymi i szorstkimi owrzodzeniami na skórze. Zmiany goją się trudno i długo, a w ich obrębie występują często zaburzenia czucia. Dodatkowo trąd uszkadza nerwy wywołując drętwienie mięśni w różnych częściach ciała, brak czucia w kończynach górnych i dolnych prowadzący nawet do utraty władzy w rękach i nogach.

Okres inkubacji choroby od momentu zarażenia prątkami trądu (Mycobacterium leprae) może wynosić nawet 10 lat w przypadku dorosłych (w przypadku dzieci poniżej 15 roku życia jest to czas ledwie trzech miesięcy).

Trędowaci - martwi za życia

Trąd jest jedną z najstarszych  znanych ludzkości chorób zakaźnych. Niemal od samego początku skazywał zarażonego na ostracyzm. Chorzy traktowani byli jak martwi za życia i zsyłani do odizolowanych miejsc, gdzie skazani byli na powolną i bolesną śmierć. 

Obecnie choroba Hansena jest uleczalna dzięki stosowaniu odpowiedniego zestawu antybiotyków i leków przeciwzapalnych przez okres nawet dwóch lat. Niekiedy sama farmakoterapia nie wystarcza i konieczne jest leczenie operacyjne uwalniające uciśnięte nerwy, a następnie rehabilitacja.

Choroba Hansena występuje najczęściej w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, największy współczynnik zarażeń występuje w niektórych rejonach Afryki, oraz w Indiach. Na trąd nie wynaleziono szczepionki do dzisiaj. Choroba roznoszona jest droga kropelkową.

Trąd: walka z wykluczeniem

Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd został ustanowiony w 1954 roku po to, by podnosić świadomość społeczną na temat choroby Hansena. Pomysłodawcą był francuski dziennikarz, podróżnik i poeta Raoul Follerau, który w czasie II Wojny Światowej schronił się w klasztorze sióstr Matki Bożej od Apostołów pod Lyonem. Spotkał tam siostrę Eugenię, misjonarkę, która od lat niosła pomoc trędowatym. Zainspirowany jej odwagą i poświęceniem stworzył pierwsze w Europie ośrodki pomocy osobom z chorobą hansena.

W tym roku obchodzimy 63. Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd. W Polsce za koordynację działań odpowiedzialna jest Fundacja Polska Raoula Follereau. Jak co roku  ten wyjątkowy dzień motywuje do wspierania tych, którzy niosą pomoc chorym, oraz samych zarażonych. Na 2016 rok ustanowiono kilka zadań priorytetowych: intensyfikację diagnostyki w terenie, szybkie stosowanie terapii farmakologicznej zapobiegającej trwałym okaleczeniom, rehabilitacja, oraz jedno z najtrudniejszych zadań - walkę ze społecznym wykluczeniem chorych.

Źródło: http://follereau.org/


Podziel się: