×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nawet jedna trzecia recept nie jest realizowana

Wielu z nas w ogóle nie wykupuje leków na receptę, a jeśli to robimy, przyjmujemy je nieregularnie, takie wnioski znalazły się w podręczniku dla lekarzy „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych”, do którego dotarła PAP.

Nie wykupienie recepty jest równoznaczne z pierwotnym nieprzestrzeganiem zaleceń terapeutycznych, a  więc rezygnacją z leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem – twierdzi prof. Zbigniew Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Współautor podręcznika „Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych”, w którym znalazły się dane o realizacji recept.

Nie wykupywanie recept całkowicie uniemożliwia leczenie, ale znacznie częstszym problemem jest niewłaściwe dawkowanie leków. Zdaniem profesora Kardasa, tylko nieco ponad 21 proc. osób z chorobami wieńcowymi regularnie przyjmuje wszystkie zalecane leki.

Częste jest również przerywanie leczenia po zużyciu pierwszego opakowania leku lub kończenie go w chwili, gdy poczujemy się lepiej. W rezultacie w przypadku leczenia krótkotrwałego aż 40 proc. pacjentów nie przestrzega schematu przyjmowania leków zalecanego przez lekarza, a gdy terapia trwa dłużej niż 5 lat, po tym czasie kontynuuje ją zaledwie kilkanaście procent pacjentów.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: