×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jaki sport jest dobry dla seniora?

Zima, wiosna, lato czy jesień – cały rok to dobry czas na aktywność, przede wszystkim na świeżym powietrzu. O zaletach można by długo pisać – każdy je zna, jeśli nie w praktyce to w teorii. Wierzymy jednak, że tych praktykujących jest więcej.

Będąc seniorem nie trzeba i, co więcej, nie należy rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu, na siłowni czy na basenie. Wręcz przeciwnie trzeba być aktywnym by długo cieszyć się sprawnością. Przede wszystkim dla siebie samych, ale także dla wnuków!

Aktywność fizyczna ma szereg zalet, które przekładają się na kondycję człowieka – poprawia krążenie i wzmacnia serce, zapobiega otyłości, wpływa na kondycję oraz na stawy – nieobciążająca aktywność fizyczna pomaga zapobiegać ich usztywnianiu i powstawaniu zwyrodnień. Ponadto daje satysfakcję, sprzyja zawieraniu nowych znajomości oraz czyni nas szczęśliwszymi.

Jaki sport jest dobry dla seniora?

Tak naprawdę, każdy jest dobry, o ile uprawiany jest ze zdrowym rozsądkiem, umiarem i z przyjemnością. Osoby, które zaczynają zmieniać swój tryb życia, powinny wybrać mało forsowne i lekkie aktywności. Począwszy od spacerów, nordicwalking, aerobiku czy jodze, a skończywszy na pływaniu.

Spacery i nordicwalking świetnie dotleniają organizm, angażują praktycznie wszystkie mięśnie, dobrze wpływają na krążenie. Pływanie odpręża, relaksuje, a także angażuje większość mięśni oraz w niewielkim stopniu obciąża stawy. Warto też zwrócić uwagę na zajęcia z aqua aerobiku.

Należy pamiętać, że zbyt forsowne ćwiczenia mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Tempo i intensywność należy dobrać do swoich możliwości. Zbyt duże obciążenia mogą przełożyć się na problemy ze stawami powodując ich usztywnienie oraz ból. Dlatego dla osób, które chcą być aktywne, a jednocześnie dostarczyć stawom substancji odpowiednich dla utrzymania ich prawidłowego funkcjonowania polecany jest suplement diety Collaflex, który w swoim składzie ma składniki naturalnie występujące w chrząstce stawowej: kolagen typu II, siarczan chondroityny oraz kwas hialuronowy, a także witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu.

Artykuł sponsorowany


Podziel się: