×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pigułka awaryjna jednak bez recepty

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Krzysztof Bąk w wypowiedzi udzielonej dla serwisu Wyborcza.pl oznajmił – Tabletka „dzień po” będzie dostępna w Polsce bez recepty. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, więc my musimy się do tego dostosować.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, że pigułka będzie dostępna bez recepty w krajach Unii Europejskiej.

Rzecznik KE ds. zdrowia Enrico Brivio zaznaczył, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do władz poszczególnych krajów członkowskich.

Dotychczas tabletka „dzień po” była dostępna jedynie na receptę, jednak lekarze nie zawsze byli skorzy do jej wypisywania. Niekiedy wręcz odmawiali. W przypadku takich środków czas jest niezwykle ważny, bo choć na ich przyjęcie mamy w teorii pięć dni od momentu odbycia stosunku, to każdy kolejny dzień obniża skuteczność ich działania.

Po ogłoszeniu decyzji KE wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w wypowiedzi dla Polskiego Radia skomentował:

– Uważamy, że dostępność jest, a recepta nie jest jakimś wielkim utrudnieniem.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister powiedział również, że na głosowaniu Europejskiej Agencji ds. Leków Polska była przeciwna tej decyzji. Zapewnił także, że jeśli będzie zapis o decyzji poszczególnych krajów, Polska nie odstąpi od obowiązku posiadania recepty na wspomniany środek.

To z kolei wywołało oburzenie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która stanowczo podkreśliła:

– Dostęp do antykoncepcji jest naszym prawem!

Polska się „dostosuje”

Rzecznik ministerstwa, Krzysztof Bąk ostateczną decyzję przedstawił wczoraj w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami serwisu Wyborcza.pl. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Ministerstwo Zdrowia dostosowało się jednak do decyzji Komisji Europejskiej. Pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty.

Źródło: Wyborcza.pl


Podziel się: