„Nie rzucaj, bo wróci”
Monika Suska

„Nie rzucaj, bo wróci”

20 listopada, Światowy Dzień Rzucania Palenia stał się doskonałą okazją dla Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever do nagłośnienia swojej kampanii zatytułowanej „Nie rzucaj, nie warto. Skutecznie rozstań się z nałogiem”. Celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa na temat podświadomych mechanizmów rządzących nałogiem i skuteczniejszych metod pozwalających na zerwanie z nim.

Zdaniem pracowników kliniki silna wola to nie wszystko. Wielokrotnie obiecujemy sobie, że rzucimy palenie od jutra lub też, że papieros, którego przed momentem wypaliliśmy był tym ostatnim. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę blisko 90 proc. palaczy deklaruje chęć rzucenia, jednak zazwyczaj to nałóg wygrywa. Ludzie w szponach nałogu często nie mają skutecznego sposobu na wydobycie się z niego.

Przeciętny palacz w ciągu 20 lat zaciąga się niemal 1,5 mln razy – to wystarczająca ilość, aby umysł skojarzył rytuał palenia papierosów z przyjemnością. Paradoksalnie, palacz, mimo iż chce rzucić twierdzi, że lubi palić. To prowadzi do pułapki „ostatniego papierosa”, który wpycha nieszczęśnika głębiej w nałóg.

Tymczasem okazuje się, że uzależnienie od nikotyny to problem głównie mentalny, a tylko w niewielkim stopniu fizjologiczny. Zatem, skuteczne rzucenie palenia wymaga odpowiedniej metody. Pacjent, który stosuje leki, Zastępczą Terapię Nikotynową lub usiłuje rzucić „siłą woli”, walczy jedynie z fizycznym objawem uzależnienia ,nie docierając do źródła problemu, tkwiącego w głowie. W takim przypadku pomocna może okazać się terapia behawioralno-poznawcza. Polega ona na zgłębianiu struktury własnego nałogu. Dzięki sesjom z terapeutą, osoba uzależniona zyskuje wiedzę i świadomość, którędy wiedzie droga wyjścia z nałogu, palacz uświadamia sobie mechanizm działania uzależnionego mózgu, co znacznie ułatwia rzucenie palenia. Z badań przeprowadzonych przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny wynika, że lepszy skutek odnoszą terapie nikotynowe w środowisku pracowniczym.

Klinika Free Forever postanowiła w pełni wykorzystać potencjał terapii grupowych i uruchomiła program „Firma bez dymu”, w ramach którego pracownicy otrzymują vouchery na terapię i materiały edukacyjne. Jedną z firm, która prowadzi terapię dla swoich pracowników jest Benefit Systems S.A., której, jak mówi członek zarządu Adam Kędzierski – zdrowie pracowników nie jest obojętne.

 

Źródło: freeforever.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn najczęściej upatruje się w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Nerwica – leczenie. Jakie są metody walki z zaburzeniami nerwicowymi i jak długo trwa leczenie nerwicy?

  Metodą najczęściej stosowanej w ocenie nerwic jest psychoterapia, mająca na celu zrozumienie zastosowania opcji i modyfikację zachowania. W wymaganym stosowaniu lękowym należy zastosować leczenie farmakologiczne, przeważnie stosować leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Jak długo trwa leczenie nerwicy? Czy jesteś lekarzem, gdy zauważysz u siebie objawy towarzyszące nerwicom? 

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij