„Nie rzucaj, bo wróci”
Monika Suska

„Nie rzucaj, bo wróci”

20 listopada, Światowy Dzień Rzucania Palenia stał się doskonałą okazją dla Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever do nagłośnienia swojej kampanii zatytułowanej „Nie rzucaj, nie warto. Skutecznie rozstań się z nałogiem”. Celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa na temat podświadomych mechanizmów rządzących nałogiem i skuteczniejszych metod pozwalających na zerwanie z nim.

Zdaniem pracowników kliniki silna wola to nie wszystko. Wielokrotnie obiecujemy sobie, że rzucimy palenie od jutra lub też, że papieros, którego przed momentem wypaliliśmy był tym ostatnim. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych przez klinikę blisko 90 proc. palaczy deklaruje chęć rzucenia, jednak zazwyczaj to nałóg wygrywa. Ludzie w szponach nałogu często nie mają skutecznego sposobu na wydobycie się z niego.

Przeciętny palacz w ciągu 20 lat zaciąga się niemal 1,5 mln razy – to wystarczająca ilość, aby umysł skojarzył rytuał palenia papierosów z przyjemnością. Paradoksalnie, palacz, mimo iż chce rzucić twierdzi, że lubi palić. To prowadzi do pułapki „ostatniego papierosa”, który wpycha nieszczęśnika głębiej w nałóg.

Tymczasem okazuje się, że uzależnienie od nikotyny to problem głównie mentalny, a tylko w niewielkim stopniu fizjologiczny. Zatem, skuteczne rzucenie palenia wymaga odpowiedniej metody. Pacjent, który stosuje leki, Zastępczą Terapię Nikotynową lub usiłuje rzucić „siłą woli”, walczy jedynie z fizycznym objawem uzależnienia ,nie docierając do źródła problemu, tkwiącego w głowie. W takim przypadku pomocna może okazać się terapia behawioralno-poznawcza. Polega ona na zgłębianiu struktury własnego nałogu. Dzięki sesjom z terapeutą, osoba uzależniona zyskuje wiedzę i świadomość, którędy wiedzie droga wyjścia z nałogu, palacz uświadamia sobie mechanizm działania uzależnionego mózgu, co znacznie ułatwia rzucenie palenia. Z badań przeprowadzonych przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny wynika, że lepszy skutek odnoszą terapie nikotynowe w środowisku pracowniczym.

Klinika Free Forever postanowiła w pełni wykorzystać potencjał terapii grupowych i uruchomiła program „Firma bez dymu”, w ramach którego pracownicy otrzymują vouchery na terapię i materiały edukacyjne. Jedną z firm, która prowadzi terapię dla swoich pracowników jest Benefit Systems S.A., której, jak mówi członek zarządu Adam Kędzierski – zdrowie pracowników nie jest obojętne.

 

Źródło: freeforever.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij