Envil Katar - Mepyramini maleas, Phenylephrini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Nieżyt nosa (katar) w zapaleniu błony śluzowej nosa, w tym nieżyt występujący w przypadku alergii. Zapalenie zatok.

Dawkowanie:

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 dawki do każdego przewodu nosowego co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować leku więcej niż 5 razy na dobę i nie dłużej niż 3 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych, tachykardia, kołatanie serca, artymia, ból głowy, zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, nadciśnienie,   Lek Envil Katar wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, astmę, nieżyt nosa wysychający, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, guz chromochłonny, nadczynność tarczycy, przerost gruczołu krokowego, jaskrę z wąskim kątem przesączania.   Gdy stosujesz inne leki. Stosowanie leku Envil katar może nasilać działanie innych substancji stosowanych równocześnie takich jak alkohol, barbiturany, środki nasenne i uspokajające, atropina, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (imipramina, opipramol, amitryptylina, doksepina, mianseryna). Niektóre β-adrenolityki takie jak esmolol, mogą nasilać działanie fenylefryny zawartej w preparacie Envil Katar, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia. Inhibitory monoaminooksydazy takie jak selegilina, moklobemid, amiflamina przedłużają i nasilają działanie leku Envil Katar.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Preparatu Envil Katar nie nalezy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.