Bank Światowy wesprze polskie szpitale?
Katarzyna Szulik

Bank Światowy wesprze polskie szpitale?

Polskie szpitale borykają się z nieustannym niedofinansowaniem, co ponad inwestycjami stawia konieczność pokrywania bieżących wydatków. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, dodatkowe środki na rozwój szpitali może zaoferować nam Bank Światowy.

Zgodnie z informacjami gazety, resort zdrowia prowadzi rozmowy z przedstawicielami Banku Światowego na temat restrukturyzacji polskich szpitali, co w dłuższej perspektywie miałoby prowadzić do oddłużenia całego sektora. 

Wspomniane środki nie mogą jednak zostać przeznaczone do zasypywania dziur w budżetach placówek. Wręcz przeciwnie, by Ministerstwo Zdrowia mogło je otrzymać, musi najpierw znaleźć środki na to, żeby szpitale oddłużyć. Środki z Banku Światowego miałyby zostać przeznaczone na rozwój i unowocześnienie placówek klinicznych. 

Agencja do zadań specjalnych

W oddłużaniu miałaby pomóc agencja ds. restrukturyzacji powołana przez Ministerstwo Zdrowia. Jej zadaniem byłoby udzielanie pożyczek oraz pomocy w zarządzaniu placówkami ochrony zdrowia. Organ miałby podlegać Skarbowi Państwa, a na jego działanie zostanie przeznaczone od 1 do 2 mln złotych pochodzących głównie z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Placówki, które zechcą skorzystać z pomocy agencji, będą musiały przystać na warunki restrukturyzacji, z oddaniem władzy włącznie, gdy zajdzie taka konieczność. Założenia projektu dotyczącego funkcjonowania tego organu są gotowe od dłuższego czasu, jednak wciąż dopracowywane są szczegóły. 

Duże inwestycje w zdrowie

Pieniądze na unowocześnienie placówek medycznych płyną szerokim strumieniem także z budżetu państwa. We wrześniu tego roku rząd przyjął specustawę zakładającą przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na aparaturę medyczną, sprzęt i wyposażenie między innymi szkolnych gabinetów dentystycznych. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do końca tego roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć w sumie o ponad miliard złotych. 

Lekarska samopomoc

Podczas gdy polską służbę zdrowia wspierać ma Bank Światowy, lekarze planują akcję samopomocową w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out przez rezydentów. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Zarezerwował 1 mln złotych na wsparcie dla lekarzy, którzy w związku z protestem znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej. Poza pieniędzmi, OZZL będzie oferować także pomoc prawną tym z nich, którzy spotkają się z naciskami związanymi z podpisywaniem klauzul, groźbami wyrzucenia z pracy w razie odmowy podpisania bądź innymi reperkusjami powiązanymi z decyzją o wypowiedzeniu klauzuli. 

Klauzula opt-out to pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (zazwyczaj lekarza) oznaczające wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Dzięki niej lekarze mogą brać dodatkowe dyżury, co w wielu szpitalach i przychodniach jest podstawą całodobowej obsady medycznej placówki. Wypowiedzenie klauzuli oznacza więc ograniczenie się do standardowych godzin pracy i właśnie taką, nową formę protestu mają zamiar przyjąć rezydenci oraz diagności laboratoryjni, którzy również podpisują wspomnianą klauzulę.

Konstanty Radziwiłł pytany o skalę wypowiedzeń klauzul opt-out przekonywał, że resort zdrowia monitoruje to zjawisko i jak na razie nie przybiera ono skali, która mogłaby zagrażać pacjentom. 

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij