Leki dla pacjentów po przeszczepach znów zdrożeją
Katarzyna Szulik

Leki dla pacjentów po przeszczepach znów zdrożeją

2,5 tys. złotych za opakowanie – tyle od września kosztować mają leki niezbędne dla dzieci po przeszczepach. Chorzy mieli nadzieję, że windowanie cen zakończy się na wiosennych podwyżkach, jednak resort zdrowia ponownie je podniósł i ma w planach kolejne wzrosty.

2017 rok jest szczególnie trudny finansowo dla chorych po przeszczepach, ponieważ wiosną ceny leków poszybowały z symbolicznych kilku złotych do blisko 2 tysięcy. Tak było w przypadku leku Valcyte, często zażywanego przez dzieci, który obecnie kosztuje 1916 złotych. Od września, w związku ze zmianami na liście refundacyjnej, jego cena wzrośnie do 2427 złotych. Chorzy i ich rodzice są postawieni pod ścianą – przyjmowanie wspomnianych leków jest niezbędne, by przeszczep się przyjął. Zamiana na tańszy generyk nie gwarantuje tego samego efektu terapeutycznego i może skutkować działaniami niepożądanymi. 

Było 3,20, jest 2 tysiące złotych

Dyskusja o podwyżkach cen leków trwa od dłuższego czasu. Po zmianach na liście refundacyjnej sprzed kilku miesięcy zawiesina Valcyte, wcześniej kosztująca 3,20 zł, była dostępna za prawie 560 zł, a dziś kosztuje ponad trzykrotnie więcej. Sześcioletnia dziewczynka po przeszczepie wątroby, o której pisze „Rzeczpospolita” musi przyjmować dwa opakowania wspomnianego leku miesięcznie. Podobna podwyżka dotyczy leku Valcyte oferowanego w tabletkach. 

Zarówno rodzice chorych dzieci, jak i przedstawiciele posłów i senatorów apelowali do resortu zdrowia o wstrzymanie podwyżek. Ministerstwo przekonuje jednak, że ma związane ręce, ponieważ wynikają one ze zmiany ceny leku będącego podstawą limitu finansowania. W zamian resort proponuje pacjentom leki generyczne, a więc tańsze odpowiedniki oryginałów, co z kolei budzi sprzeciw środowiska medycznego. 

Generyk nie jest rozwiązaniem

Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci zwracają uwagę, że nawet drobne odstępstwo od oryginału przy produkcji zamiennika lekowego może wpłynąć na jego zły odbiór przez organizm. W skrajnych wypadkach zamiana leków prowadzi nawet do odrzucenia przeszczepu. W części z nich zamiana leku oryginalnego na generyk wiąże się z także z modyfikacją formy podania. Taka sytuacja występuje właśnie w przypadku Valcyte będącego zawiesiną. Jej generyk ma postać tabletki, którą często trudno zaaplikować zwłaszcza małym dzieciom. Producent Valcyte stwierdził wprawdzie, że dzieci mogą otrzymywać lek za dramo będąc w szpitalu, ale dla tych, które wzmocniły się na tyle, by móc przebywać w domu, powrót do szpitala będącego wylęgarnią infekcji jest potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia.

Zdaniem lekarzy wszystkie leki dla dzieci po przeszczepach powinny być refundowane w całości, zwłaszcza że liczba takich zabiegów wynosi zaledwie 150 rocznie. 

Wielu spekuluje, że podwyższanie cen leków ma skłaniać pacjentów do wycofywania się z listy oczekujących. Polska transplantologia kilka lat temu przeżyła zapaść w związku z zarzutami korupcji postawionymi uznanemu ekspertowi w tej dziedzinie, a od tego czasu nie wprowadzono rozwiązań ułatwiających wykonywanie takich operacji. Wprowadzenie dawstwa altruistycznego jest w planach, ale brak konkretnych informacji o tym, kiedy stosowne zasady mogłyby wejść w życie. Z kolei w samych szpitalach transplantacje organów bywają traktowane jako duża niedogodność ze względu na niską wycenę. Niezależnie od rodzaju organu, każdy przeszczep z punktu widzenia NFZ kosztuje około 10 tys. złotych. Nie ma znaczenia to, czy mowa o pobraniu kawałka wątroby od żywego dawcy czy przeszczepu serca, co wymaga zebrania się konsylium specjalistów orzekającego o śmierci mózgu. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij