Leki dla pacjentów po przeszczepach znów zdrożeją
Katarzyna Szulik

Leki dla pacjentów po przeszczepach znów zdrożeją

2,5 tys. złotych za opakowanie – tyle od września kosztować mają leki niezbędne dla dzieci po przeszczepach. Chorzy mieli nadzieję, że windowanie cen zakończy się na wiosennych podwyżkach, jednak resort zdrowia ponownie je podniósł i ma w planach kolejne wzrosty.

2017 rok jest szczególnie trudny finansowo dla chorych po przeszczepach, ponieważ wiosną ceny leków poszybowały z symbolicznych kilku złotych do blisko 2 tysięcy. Tak było w przypadku leku Valcyte, często zażywanego przez dzieci, który obecnie kosztuje 1916 złotych. Od września, w związku ze zmianami na liście refundacyjnej, jego cena wzrośnie do 2427 złotych. Chorzy i ich rodzice są postawieni pod ścianą – przyjmowanie wspomnianych leków jest niezbędne, by przeszczep się przyjął. Zamiana na tańszy generyk nie gwarantuje tego samego efektu terapeutycznego i może skutkować działaniami niepożądanymi. 

Było 3,20, jest 2 tysiące złotych

Dyskusja o podwyżkach cen leków trwa od dłuższego czasu. Po zmianach na liście refundacyjnej sprzed kilku miesięcy zawiesina Valcyte, wcześniej kosztująca 3,20 zł, była dostępna za prawie 560 zł, a dziś kosztuje ponad trzykrotnie więcej. Sześcioletnia dziewczynka po przeszczepie wątroby, o której pisze „Rzeczpospolita” musi przyjmować dwa opakowania wspomnianego leku miesięcznie. Podobna podwyżka dotyczy leku Valcyte oferowanego w tabletkach. 

Zarówno rodzice chorych dzieci, jak i przedstawiciele posłów i senatorów apelowali do resortu zdrowia o wstrzymanie podwyżek. Ministerstwo przekonuje jednak, że ma związane ręce, ponieważ wynikają one ze zmiany ceny leku będącego podstawą limitu finansowania. W zamian resort proponuje pacjentom leki generyczne, a więc tańsze odpowiedniki oryginałów, co z kolei budzi sprzeciw środowiska medycznego. 

Generyk nie jest rozwiązaniem

Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci zwracają uwagę, że nawet drobne odstępstwo od oryginału przy produkcji zamiennika lekowego może wpłynąć na jego zły odbiór przez organizm. W skrajnych wypadkach zamiana leków prowadzi nawet do odrzucenia przeszczepu. W części z nich zamiana leku oryginalnego na generyk wiąże się z także z modyfikacją formy podania. Taka sytuacja występuje właśnie w przypadku Valcyte będącego zawiesiną. Jej generyk ma postać tabletki, którą często trudno zaaplikować zwłaszcza małym dzieciom. Producent Valcyte stwierdził wprawdzie, że dzieci mogą otrzymywać lek za dramo będąc w szpitalu, ale dla tych, które wzmocniły się na tyle, by móc przebywać w domu, powrót do szpitala będącego wylęgarnią infekcji jest potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia.

Zdaniem lekarzy wszystkie leki dla dzieci po przeszczepach powinny być refundowane w całości, zwłaszcza że liczba takich zabiegów wynosi zaledwie 150 rocznie. 

Wielu spekuluje, że podwyższanie cen leków ma skłaniać pacjentów do wycofywania się z listy oczekujących. Polska transplantologia kilka lat temu przeżyła zapaść w związku z zarzutami korupcji postawionymi uznanemu ekspertowi w tej dziedzinie, a od tego czasu nie wprowadzono rozwiązań ułatwiających wykonywanie takich operacji. Wprowadzenie dawstwa altruistycznego jest w planach, ale brak konkretnych informacji o tym, kiedy stosowne zasady mogłyby wejść w życie. Z kolei w samych szpitalach transplantacje organów bywają traktowane jako duża niedogodność ze względu na niską wycenę. Niezależnie od rodzaju organu, każdy przeszczep z punktu widzenia NFZ kosztuje około 10 tys. złotych. Nie ma znaczenia to, czy mowa o pobraniu kawałka wątroby od żywego dawcy czy przeszczepu serca, co wymaga zebrania się konsylium specjalistów orzekającego o śmierci mózgu. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

 • Natto – czy japońskie fermentowane danie pomaga chronić przed COVID-19?

  Naukowcy z Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii w Tokio dowiedli, że ekstrakt z natto rozkłada białka na powierzchni koronawirusa i w ten sposób może blokować zdolność wirusa SARS-CoV-2 do infekowania ludzkich komórek in vitro. Czym jest natto i natokinaza? Czy pomogą uporać się z problemem COVID-19? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij