Człowiek z grzybem atomowym w tle (obraz wygenerowany przez AI)
Paulina Kłos-Wojtczak

Choroba popromienna – jak ją leczyć?

Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  1. Choroba popromienna – objawy. Co się dzieje z ciałem po napromieniowaniu?
  2. Ile trwa choroba popromienna?
  3. Choroba popromienna – leczenie. Co pomaga na chorobę popromienną?

Na promieniowanie jesteśmy narażeni każdego dnia. Nasze ciało pochłania codziennie ogromne ilości energii, która emitowana jest przez naturalne źródła. W zależności od miejsca zamieszkania dawki promieniowania pochłaniane przez ludzki organizm mogą być niewielkie lub znaczące, np. w okolicach miasta Ramsar (Iran) promieniowanie jest ok. 100 razy większe niż w Polsce. Ekspozycja na zbyt duże promieniowanie lub ciągły kontakt z promieniotwórczymi izotopami może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Choroba popromienna – objawy. Co się dzieje z ciałem po napromieniowaniu?

O chorobie popromiennej najczęściej mówi się w kontekście naszej najsłynniejszej naukowczyni Marii Skłodowskiej-Curie, która w następstwie schorzenia zmarła na anemię złośliwą. Na rozwój choroby wpływ miały wieloletnie badania nad promieniotwórczym radem. Za swoją pracę naukową Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę Nobla, jednak zapłaciła za to odkrycie najwyższą cenę – życie.

Promieniowanie jonizujące wolno, acz konsekwentnie doprowadziło ją do niepełnosprawności. Noblistka narzekała na pogarszający się wzrok, szumy uszne, łuszczącą się skórę, ogólne osłabienie organizmu i omdlenia. Organizm nie zareagował na leczenie, co prawdopodobnie spowodowane było uszkodzeniem szpiku kostnego przez promieniowanie. Co ciekawe, naukowczyni spoczywa w odpowiednio zabezpieczonej trumnie, ponieważ jej ciało nadal emituje niebezpieczne fale jonizujące.

Choroba popromienna może być konsekwencją zarówno doustnej, jak i wziewnej ekspozycji na izotopy promieniotwórcze. Może mieć to miejsce na skutek np. wybuchu jądrowego. Objawy schorzenia uzależnione są od stopnia i czasu ekspozycji na promieniowanie. Nie mniej ważny jest wiek osoby napromieniowanej. Poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie ze zgonem, mogą być następstwem m.in. awarii reaktora jądrowego lub wybuchu bomby atomowej.

Co się dzieje z ciałem po napromieniowaniu? Promieniowanie wnika do tkanek ludzkiego organizmu i doprowadza do upośledzenia przemian chemicznych wody, z której prawie w 70% składa się człowiek. Nic więc dziwnego, że skutki takiej ekspozycji mogą być bardzo poważne. Nawet jednorazowa ekspozycja na ogromne dawki izotopów promieniotwórczych może wiązać się z powstaniem mutacji genetycznych (co doprowadza do rozwoju złośliwych nowotworów), bezpłodności i rozległej martwicy tkanek.

Błędnie uważa się, że promieniowanie rentgenowskie może być przyczyną choroby popromiennej. W rzeczywistości mamy wówczas do czynienia z odczynem popromiennym, co uwidacznia się w postaci zmian skórnych, np. rumienia czy też martwicy. Typowe jest także wypadanie włosów, świąd, nudności, wymioty, a także kolkowe bóle brzucha.

Jak wygląda choroba popromienna? Jest to uzależnione od jej rodzaju. Może mieć postać przewlekłą lub ostrą. W tym drugim przypadku objawy pojawiają się nawet po kilku dniach od kontaktu z niebezpiecznym promieniowaniem.

Ostra choroba popromienna daje następujące objawy:

  • obrzęki,
  • krwawe biegunki,
  • omdlenia,
  • drgawki,
  • poważne zaburzenia wodno-elektrolitowe.

W badaniach stwierdza się niedokrwistość, zmniejszenie limfocytów we krwi, a także skazę krwotoczną.

Przewlekła choroba popromienna rozwija się latami i może powodować:

  • zaburzenia hormonalne, np. powodujące niepłodność,
  • nowotwory złośliwe,
  • zaćmę.

Ile trwa choroba popromienna?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie o to, ile trwa choroba popromienna. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione od dawki promieniowania, jaka została wchłonięta przez organizm, czy też wieku. Może trwać od kilku dni do nawet kilku lat (w przypadku postaci przewlekłej).

Powiązane produkty

Choroba popromienna – leczenie. Co pomaga na chorobę popromienną?

Czy da się wyleczyć chorobę popromienną? Niestety nie. Można jedynie łagodzić jej skutki. W przypadku przewlekłych postaci schorzenia śmierć następuje najczęściej z powodu chorób krwi czy też nowotworów. A jaką rolę w leczeniu odgrywa płyn Lugola lub tabletki jodku potasu? Oba te produkty zawierają w składzie ten sam składnik aktywny, jakim jest jodek potasu. Jego działanie związane jest z tzw. efektem Wolffa-Chaikoffa. Polega ono na tym, że podany doustnie jodek potasu powoduje wysycenie tarczycy stabilnym jodem, co znacznie zmniejsza „wyłapywanie” tego pierwiastka z otoczenia.

W praktyce klinicznej w celu odbudowy uszkodzeń tkanek stosuje się preparaty krwiopochodne i płyny krwiozastępcze. Kluczowe jest również podanie środków, których celem jest wzbudzenie hematopoezy szpiku kostnego. Nie można jednak przewidzieć, jakie będą efekty tego leczenia.

  1. M. Wiśniewski, M. Graczyk, M. Szpinda i in., Popromienne zapalenie skóry – zasady postępowania, „Medycyna Paliatywna w Praktyce”, nr 2 2013.
  2. K. Bielecki, Popromienne zapalenie błony śluzowej odbytnicy (PZBSO), „Nowa Medycyna”, nr 3 2014.
  3. Promieniowanie jonizujące i jego wpływ na organizmy żywe, zpe.gov.pl [online] https://zpe.gov.pl/a/promieniowanie-jonizujace-i-jego-wplyw-na-organizmy-zywe/D5TCDzKOR [dostęp 22.05.2022].
  4. A. Trzos, W. Kudła, K. Łyziński i in., Skutki zdrowotne ekspozycji na promieniowanie jonizujące, „Safety and Fire Technology”, nr 1 2020.
  5. Z. Wojtasiński, Przed 80 laty Maria Skłodowska-Curie zmarła na złośliwą anemię, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C401048%2Cprzed-80-laty-maria-sklodowska-curie-zmarla-na-zlosliwa-anemie.html [dostęp 22.05.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl