×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Substancja zawarta w marihuanie wspomoże leczenie raka?

Brytyjscy badacze wypowiadają się na łamach „Journal of Biological Chemistry”, że jedna z substancji zawartych w marihuanie spowalnia rozwój nowotworu i zdaniem badaczy może być w przyszłości wykorzystana jako środek wspomagający leczenie raka.

Nie od dziś wiadomo, że tetrehydrokanabinol, będący główną substancją psychoaktywną zawartą w marihuanie, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. W najnowszych badaniach udało się ustalić jego działanie.

Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili eksperymenty na zmodyfikowanych genetycznie myszach, w organizmach których znajdowały się ludzkie komórki nowotworowe. Podziałano na nie tetrahydrokannabinolem i okazało się, że substancja ta wyraźnie hamuje ich rozwój zarówno w dużych, jak i małych dawkach.

dr Peter McCormick, farmakolog University of East Anglia twierdzi, że odkryto wreszcie receptory, dzięki którym THC wykazuje przeciwnowotworowe działanie. Pozwoli to opracować nowe terapie w leczeniu nowotworów bazujące na tetrahydrokannabinolu.


Podziel się: