Senalax Ekstra - Calcii sennosides - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sennozydy wapniowe
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeczyszczające

Wskazania:

Doraźne leczenie zaparć.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 tabletka na noc. Działanie przeczyszczające występuje po upływie 8 do 12 godzin od przyjęcia leku. Zazwyczaj lek stosuje się od 2 do 3 razy na tydzień przez 1 do 2 tygodni. Stosowanie leku dłużej niż przez 1-2 tygodnie wymaga nadzoru lekarza. Lek nie powinien być stosowany częściej niż raz na dobę. Nie przekraczać zalecanej dawki.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka). Ból o charakterze kurczowym w obrębie jamy brzusznej, a także pojawić się płynny stolec. Przewlekłe stosowanie leku, może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, jak również skutkować białkomoczem i krwiomoczem. Ponadto, w wyniku przewlekłego stosowania może wystąpić przebarwienie śluzówki jelita, które zwykle ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku. Może też pojawić się zmiana zabarwienia moczu (na kolor żółty lub czerwono-brązowy). Lek Senalax Extra nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, niedrożność lub zwężania jelit, zastój jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, ból brzucha o nieznanej przyczynie, stany odwodnienia z towarzyszącą utratą elektrolitów. Gdy stosujesz inne leki. Lek może powodować ograniczenie wchłaniania innych leków stosowanych doustnie (w tym doustnych leków antykoncepcyjnych). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie jest zalecane.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.