×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ranigast Fast - Ranitidinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład ranitydyna
Postać tabletki musujące
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego
Zamów w doz.pl Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące, 10 szt.

Wskazania do stosowania

Objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych (dyspeptycznych) niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak: zgaga, niestrawność, nadkwaśność.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzie powyżej 16 lat: maksymalnie po 1 tabletce 2 razy w ciągu doby. Osoby z niewydolnością nerek mogą przyjąć maksymalnie 150 mg ranitydyny (1 tabletkę) na dobę. Tabletkę należy rozpuścić w połowie szklanki wody, poczekać do całkowitego rozpuszczenia, a następnie tak przygotowany roztwór wypić.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na ranitydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, porfirię (choroba polegająca na nieprawidłowym wytwarzaniu hemu będącego składnikiem hemoglobiny), fenyloketonurię (rzadkie, dziedziczne zaburzenie metabolizmu), zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, przebytą chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Gdy stosujesz ketokonazol (lek stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez grzyby), atazanawir, delawirydyna (leki stosowane w zakażeniach wirusowych), gefitynib (lek stosowany w leczeniu nowotworów), leki z grupy bezodiazepin, takie jak midazolam, triazolam (stosowane w przypadku bezsenności), glipizyd (lek stosowany w leczeniu cukrzycy), doustne leki przeciwzakrzepowe.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Niezbyt często: bóle brzucha, zaparcia, nudności.


Rzadko: przemijające zaburzenia czynności nerek, wysypka skórna (swędzące, czerwone grudki na skórze), reakcje uczuleniowe.

Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.:zawroty głowy, niewyraźne widzenie  może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.