Jak zapobiegać rotawirusom? - portal DOZ.pl
Jak zapobiegać rotawirusom?
Ewa Pakuła-Kmieciak

Jak zapobiegać rotawirusom?

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci i dorosłych są rotawirusy. Zakażenie rotawirusem może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej daje objawy od łagodnych do silnie wyrażonych w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jak się ich ustrzec?

Zapobiegamy infekcjom 

Z uwagi na oralno-fekalną  drogę przenoszenia zapobieganie zakażeniom rotawirusowym obejmuje przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz zasad higieny podczas przygotowywania potraw. Najważniejsze jest jednak mycie rąk. Poza tym ważne jest wdrażanie zasad higieny dzieciom od najmłodszych lat. A jeśli zakażenie pojawi się w domu, to do dezynfekcji sedesu, muszli ustępowej i nocników należy używać preparatów z podchlorynem sodu. Gdy biegunka wystąpi u niemowlęcia lub małego dziecka, to w czasie choroby należy używać tylko i wyłącznie pieluszek jednorazowego użytku, które po zużyciu należy szczelnie pakować w worki foliowe zanim zostaną wyrzucone na śmietnik.  

Szczepionka

Od 2006 r. w Polsce dostępne są doustne szczepionki zapobiegające rotawirusowym zakażeniom przewodu pokarmowego u dzieci. Szczepionki te zawierają ludzkie, żywe, osłabione rotawirusy.  

Optymalny czas na szczepienie przeciwko rotawirusowym i zakażeniom przewodu pokarmowego jest między 6, a 24 tygodniem życia dziecka. Szczepionki te w zależności od zaleceń producenta podaje się dwa lub trzy razy, w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Jeśli dziecko wypluje lub zwróci większą część dawki szczepionki można podać w czasie tej samej wizyty dodatkową pojedynczą dawkę. Po zaszczepieniu dziecko może spożywać wszystkie dotychczasowe pokarmy i napoje, ponieważ podanie szczepionki nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami dietetycznymi. Szczepionkę przeciwko rotawirusom można jednocześnie stosować z innymi szczepionkami np. przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, wzw typu B, haemophilus influenzae B,  poliomyelitis, pneumokokom, meningokokom. Szczepiąc niemowlę przeciwko rotawirusom należy pamiętać, że szczepionka ta nie chroni przed zapaleniem żołądka i jelit wywołanym przez inne drobnoustroje chorobotwórcze.

Jeśli dziecko w dniu zaplanowanego szczepienia jest chore i ma objawy ostrej infekcji, gorączkę, biegunkę lub wymiouje, szczepienie należy odroczyć aż do wyzdrowienia. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest szczególnie ważne dla dzieci cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu krążenia czy układu oddechowego, gdyż dzieci te szczególnie źle znoszą odwodnienie towarzyszące biegunce rotawirusowej.

Zachęcajmy młode mamy do zainteresowania się szczepieniami przeciwko rotawirusom, ponieważ  właśnie one odpowiedzialne są każdego roku za 3,5 miliona ostrych biegunek u niemowląt i dzieci do lat 3 w Europie. Szczepienie zaś niemal w 100 procentach chroni dziecko przed zachorowaniem.

Bibliografia:

Program szczepień  ochronnych na rok 2010 – załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 22 października 2009 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2010 r. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Na oczy naturalnie

  Coraz częściej nasi pacjenci, a czasem i my sami, skarżą się na uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu, pieczenie, kłucie lub przekrwienie spojówek. Dolegliwości te mogą być następstwem tzw. zespołu suchego oka – choroby wynikającej z niedostatecznego zwilżenia powierzchni gałki ocznej łzami.

 • Wątroba pod ochroną

  Prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy umożliwia trawienie pokarmów i przyswajanie z nich składników odżywczych niezbędnych do harmonijnego rozwoju fizycznego i życia. Jest to możliwe dzięki idealnemu skoordynowaniu pracy poszczególnych narządów trawiennych, a zwłaszcza wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki, współdziałających w trawieniu pożywienia.

 • Czy warto zaszczepić się przeciw grypie?

  Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie? Pytanie to nurtuje niejednego z nas. Grypa jest bez wątpienia najpoważniejszą wirusową infekcją dróg oddechowych, na którą w krótkim czasie zapadają tysiące ludzi. Jednocześnie zmienność antygenowa szczepów wirusa powoduje, że na grypę można chorować co rok. Według wielu specjalistów najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia.

 • Jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?

  Chłód, zwiększona wilgotność powietrza i zimny wiatr zdecydowanie pogarszają nasz komfort cieplny, sprzyjając przechłodzeniu organizmu.

 • Porady na letni urlop

  Lato sprzyja częstszym wypadom za miasto, urlopowym podróżom po kraju i zagranicznym wojażom. Nieumiejętne korzystanie z uroków lata może czasem zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego warto dobrze się przygotować do planowanego wypoczynku. Przygotuj się do wakacji!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij