Wymioty u dziecka i niemowlaka, jak sobie z nimi poradzić?
Agnieszka Szałańska

Wymioty u dziecka i niemowlaka, jak sobie z nimi poradzić?

Nudności u dziecka to dolegliwość bardzo uciążliwa. Warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z wymiotami u niemowlaka, jak zachować spokój i o czym należy pamiętać, żeby dostatecznie szybko przynieść ulgę maluchowi.

Wymioty u dzieci oraz niemowląt zdarzają się dosyć często, a ich przyczyny mogą być różne. Dzieci są bardziej narażone na wystąpienie takich dolegliwości ze względu na organizm będący w fazie intensywnego wzrostu (odrębności anatomiczne), a także z powodu leżącego trybu życia (dotyczy niemowląt), jedzenia w postaci płynu (mleko matki) lub półpłynnych kaszek i zblendowanych zupek warzywnych.

Dlaczego moje dziecko wymiotuje?

Rozwijający się organizm jest bardzo wrażliwy, dlatego zazwyczaj przyczyny wymiotów okazują się prozaiczne – maluszek za dużo lub za szybko zjadł, „nałykał” się powietrza podczas spożywania pokarmu albo po prostu się zakrztusił. Wymioty u dziecka mogą być też oznaką niepokoju i stresu bądź skutkiem zbyt intensywnej zabawy na huśtawce czy karuzeli – w takich sytuacjach nie ma powodów do obaw.

Jeśli maluch ma częste torsje może wymagać interwencji medycznej, zwłaszcza że intensywne wymioty prowadzą do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia organizmu.

Inne przyczyny nudności:

 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • wywołane przez rotawirusy zakażenie układu pokarmowego (tzw. grypa żołądkowa), z towarzyszącymi bólami brzucha i biegunką,
 • mogą pojawić się równocześnie przy infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu ucha czy zakażeniach układu moczowego.

Niekiedy powody okazują się poważniejsze: zatrucie niebezpieczną toksyną, połknięcie detergentu, wstrząśnienie mózgu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

O czym warto pamiętać przy torsjach u dziecka?

Jeśli twoje dziecko wymiotuje, przede wszystkim pamiętaj, żeby nie panikować. Postaraj się dociec przyczyny – czy maluch się nie przejadł, nie wystraszył, a może zrobił o dwa fikołki za dużo? Kiedy torsje nie ustają i trwają ponad dobę, a dziecko ma gorączkę – nie lekceważ tego i koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub zabierz je do szpitala.

Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie – staraj się poić malucha jak najczęściej wodą podawaną w niewielkich ilościach, np. na łyżeczce, możesz także przygotować elektrolity. Dodatkowo, warto zastosować probiotyki, które wspomogą kuracje.

Jeżeli zauważysz objawy odwodnienia (sucha skóra i śluzówki, skąpomocz, zwiększone pragnienie, „suchy” płacz bez łez, zmiany w zachowaniu, czyli senność, rozdrażnienie) koniecznie zapewnij dziecku profesjonalną opiekę medyczną, aby zapobiec negatywnym skutkom zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Pamiętaj, że wymiotujący maluch jest zazwyczaj bardzo wystraszony, nie rozumie co się dzieje. Warto zadbać o komfort dziecka, zarówno w sferze fizycznej (np. poprzez zmianę pobrudzonych ubranek), jak i psychicznej (przytulanie, pocieszanie, spędzanie czasu). Aktywna obecność i opieka rodzica na pewno pomogą maluchowi przetrwać trudny dla niego okres choroby.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Rozwój dziecka — 2. miesiąc życia

  Dziecko po skończeniu 28. dnia życia z noworodka staje się niemowlęciem. A to zobowiązuje, bo przychodzi czas na kolejne, poważne postępy. Jakie? O czym należy pamiętać i co może nas zaniepokoić na tym etapie rozwoju dziecka?

 • Rozwój dziecka — 3. miesiąc życia

  Trzeci miesiąc życia to zakończenie bardzo dynamicznego czasu rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome swojego ciała, koordynuje rączki i główkę, stabilizuje ciało. Pojawiają się rytmy dnia i nocy, regulują się pory aktywności i snu.

 • Rozwój dziecka – 7. miesiąc życia

  Przed wami kolejny etap intensywnego rozwoju waszego maluszka. Jest to czas, kiedy dzieci coraz bardziej rozszerzają jadłospis, zaczynają się przemieszczać, a świat wyjątkowo je intryguje. Na co zwrócić uwagę w tym okresie?

 • Rozwój dziecka – 8. miesiąc życia

  Twój maluch najprawdopodobniej potrafi już samodzielnie zjeść kawałek warzywa lub owocu, coraz śmielej się bawi i interesuje otoczeniem. A to oznacza, że należy zachować większą niż wcześniej czujność. Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat tego etapu rozwoju dziecka.

 • Rozwój dziecka – 9. miesiąc życia

  Nowy domownik coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Wraz z jego rozwojem w głowach rodziców pojawia się wiele ważnych pytań. Oto, co każdy opiekun 9-miesięcznego dziecka powinien wiedzieć.

 • Rozwój dziecka – 10. miesiąc życia

  Dlaczego 10-miesięczne dziecko może częściej niż wcześniej budzić się w nocy? Co nowego możemy zaobserwować u malucha w tym czasie? Czym się zaniepokoić, a co stanowi normę? Oto ważne informacje na temat rozwoju 10-miesięcznego brzdąca.

 • Rozwój dziecka – 11. miesiąc życia

  11-miesięczne niemowlę coraz odważniejszym „krokiem” wchodzi w życie. Zaczynają się pierwsze próby określenia własnych granic. Jest to kolejny miesiąc intensywnych zmian. Na co zwrócić uwagę?

 • Rozwój dziecka – 12. miesiąc życia

  Pierwszy rok życia z nowym domownikiem właśnie dobiega końca. Dwunasty miesiąc to okres wzmagania się ruchliwości dziecka i kolejnych skoków rozwojowych. Jakich? Na co powinien być przygotowany każdy rodzic i co może niepokoić w rozwoju 12-miesięczniaka?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij