×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wymioty u dziecka i niemowlaka, jak sobie z nimi poradzić?

Nudności u dziecka to dolegliwość bardzo uciążliwa. Warto wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z wymiotami u niemowlaka, jak zachować spokój i o czym należy pamiętać, żeby dostatecznie szybko przynieść ulgę maluchowi.

Wymioty u dzieci oraz niemowląt zdarzają się dosyć często, a ich przyczyny mogą być różne. Dzieci są bardziej narażone na wystąpienie takich dolegliwości ze względu na organizm będący w fazie intensywnego wzrostu (odrębności anatomiczne), a także z powodu leżącego trybu życia (dotyczy niemowląt), jedzenia w postaci płynu (mleko matki) lub półpłynnych kaszek i zblendowanych zupek warzywnych.

Dlaczego moje dziecko wymiotuje?

Rozwijający się organizm jest bardzo wrażliwy, dlatego zazwyczaj przyczyny wymiotów okazują się prozaiczne – maluszek za dużo lub za szybko zjadł, „nałykał” się powietrza podczas spożywania pokarmu albo po prostu się zakrztusił. Wymioty u dziecka mogą być też oznaką niepokoju i stresu bądź skutkiem zbyt intensywnej zabawy na huśtawce czy karuzeli – w takich sytuacjach nie ma powodów do obaw.

Jeśli maluch ma częste torsje może wymagać interwencji medycznej, zwłaszcza że intensywne wymioty prowadzą do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia organizmu.

Inne przyczyny nudności:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • wywołane przez rotawirusy zakażenie układu pokarmowego (tzw. grypa żołądkowa), z towarzyszącymi bólami brzucha i biegunką,
  • mogą pojawić się równocześnie przy infekcjach dróg oddechowych, zapaleniu ucha czy zakażeniach układu moczowego.

Niekiedy powody okazują się poważniejsze: zatrucie niebezpieczną toksyną, połknięcie detergentu, wstrząśnienie mózgu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

O czym warto pamiętać przy torsjach u dziecka?

Jeśli twoje dziecko wymiotuje, przede wszystkim pamiętaj, żeby nie panikować. Postaraj się dociec przyczyny – czy maluch się nie przejadł, nie wystraszył, a może zrobił o dwa fikołki za dużo? Kiedy torsje nie ustają i trwają ponad dobę, a dziecko ma gorączkę – nie lekceważ tego i koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub zabierz je do szpitala.

Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie – staraj się poić malucha jak najczęściej wodą podawaną w niewielkich ilościach, np. na łyżeczce, możesz także przygotować elektrolity. Dodatkowo, warto zastosować probiotyki, które wspomogą kuracje.

Jeżeli zauważysz objawy odwodnienia (sucha skóra i śluzówki, skąpomocz, zwiększone pragnienie, „suchy” płacz bez łez, zmiany w zachowaniu, czyli senność, rozdrażnienie) koniecznie zapewnij dziecku profesjonalną opiekę medyczną, aby zapobiec negatywnym skutkom zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Pamiętaj, że wymiotujący maluch jest zazwyczaj bardzo wystraszony, nie rozumie co się dzieje. Warto zadbać o komfort dziecka, zarówno w sferze fizycznej (np. poprzez zmianę pobrudzonych ubranek), jak i psychicznej (przytulanie, pocieszanie, spędzanie czasu). Aktywna obecność i opieka rodzica na pewno pomogą maluchowi przetrwać trudny dla niego okres choroby.


Podziel się: