Hipersomnia – jak pokonać ciągłą senność?
Joanna Naczyńska

Hipersomnia – jak pokonać ciągłą senność?

Hipersomnia polega na odczuwaniu wzmożonej senności, która pojawia się pomimo spania podczas wypoczynku nocnego. Senność może występować w trakcie codziennych czynności i aktywności. Z pewnością wiele osób żyjących szybkim tempem życia, intensywnie pracujących, może odczuwać senność kilkakrotnie w ciągu dnia i zastanawiać się czy to już coś niepokojącego. 

Hipersomnia – jak ją rozpoznać?

Poczucie zmęczenia i nadmiernej senności może trwać kilka dni, jeśli akurat jesteśmy w okresie wzmożonego wysiłku, czy dzieją się w naszym życiu stresujące wydarzenia.

Jeżeli jednak senność trwa przez okres przynajmniej trzech miesięcy, warto skorzystać z porady specjalisty i ustalić przyczynę. Niepokojące powinny być napady senności, które pojawiają się w trakcie rozmowy, podczas ważnego, emocjonującego wydarzenia, na przykład w trakcie egzaminu czy ważnego spotkania służbowego. Choremu bardzo trudno utrzymać czuwanie w ciągu dnia, zapada w sen podczas zwykłych czynności.

Sen może być bardzo krótki lub trwać ok. 30 minut. Zazwyczaj daje on poczucie regeneracji, chociaż bywa i tak, że drzemki nie zapewniają poprawy samopoczucia.

Podejrzenie hipersomnii powinno być zawsze konsultowane z lekarzem specjalistą. Nie należy lekceważyć objawów choroby, gdyż stanowią ryzyko wypadków komunikacyjnych i wypadków w pracy.

W literaturze można znaleźć dane, że na hipersomnię cierpi 5–15 proc. ludzi, w Polsce problem dotyczy 5 proc. społeczeństwa.

Przyczyny i rodzaje hipersomnii

Hipersomnia może towarzyszyć schorzeniom powodującym zaburzenia snu. Osoby cierpiące na bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, niektóre choroby mózgu, mogą cierpieć z powodu hipersomnii, wynikającej w tych przypadkach z fragmentarycznego snu. Hipersomnia może wystąpić też przy okazji infekcji przebiegających z gorączką, a także w zaburzeniach endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy, hipoglikemia), w przebiegu niewydolności nerek, niektórych chorobach psychicznych oraz na skutek działania lub odstawienia substancji psychoaktywnych.

W klasyfikacji wymienia się także hipersomnie nie spowodowane zaburzeniami okołodobowego rytmu snu. Mowa tu o narkolepsji, narkolepsji z katapleksją, zespole Kleinego-Levina czy hipersomnii spowodowanej nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Narkolepsja jest prawdopodobnie najbardziej znana, nie każdy jednak wie, że jest zespołem chorobowym z napadami senności, której towarzyszy katapleksja, porażenie przysenne i omamy między czuwaniem a snem. Narkolepsja nie jest schorzeniem łatwym do zdiagnozowania, według danych literaturowych zazwyczaj mija 15 lat nim narkolepsja zostaje prawidłowo rozpoznana. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierna senność, nierzadko chory zapada w sen podczas wykonywania bardzo ważnej i odpowiedzialnej pracy. Sen trwający 15-20 minut zazwyczaj pozwala na regenerację, jednak po ok. 2-3 godzinach pojawia się kolejna, silna potrzeba snu. Niestety, tym objawom towarzyszą inne, wynikające z zaburzeń stanu snu i czuwania. Pacjenci zgłaszają problemy z pamięcią i koncentracją oraz drażliwość. Narkolepsji towarzyszy często katapleksja, która polega na nagłej, odwracalnej, obustronnej utracie napięcia mięśni. Objaw jest odwracalny, a wywołują go silne emocje. Napad katapleksji może być częściowy lub całkowity i mija samoistnie w ciągu kilku minut, a napady mogą występować kilkakrotnie w ciągu dnia lub raz na kilka lat, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie choroby. Pacjenci cierpiący z powodu narkolepsji zgłaszają również objawy wskazujące na tzw. porażenie przysenne, które jest jednym z objawów narkolepsji.

Porażenie przysenne polega na przemijającej, uogólnionej niezdolności do poruszania się i mówienia podczas zasypiania lub w trakcie budzenia się. Pacjenci odczuwają dodatkowo lęk, który z czasem może być mniejszy, gdyż objawy porażenia przysennego samoistnie mijają.

Dodatkowym objawem choroby są wspomniane wyżej omamy, na które skarżą się pacjenci. Mogą być bardzo realistyczne i żywe, są to doznania zmysłowe – wzrokowe, dotykowe i słuchowe. Pacjenci odczuwają lęk z powodu tak realistycznych omamów. W literaturze doznania te opisywane są jako omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne. Narkolepsja może rozpoczynać się w okresie pokwitania dając już pierwsze objawy, początek choroby może też przypadać między 35. a 45. rokiem życia.

Powiązane produkty

Jak pokonać nadmierną senność?

Leczenie narkolepsji  jest leczeniem objawowym, a stosowanie kofeiny jest w tym przypadku nieskuteczne. Stosuje się leki na receptę, których skuteczność wykazano w badaniach, jednak żaden znany lek nie usuwa całkowicie senności. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu czuwania pomaga regularny sen nocny, który powinien trwać 9 godzin. Drzemki powinny być zaplanowane w południe i wczesnym popołudniem, każda drzemka powinna trwać 15-20 minut. Można również zaplanować drzemki co 4 godziny.

Sen powinien być higieniczny, to znaczy zapewnić regenerację i odpoczynek. Warto zadbać, by warunki otoczenia temu sprzyjały, przestrzegać zaplanowanych godzin przeznaczonych na sen. Dbając o jakość snu, dbamy o regulację rytmu snu i czuwania, a przy tym o zdrowie całego organizmu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl