Kobieta ucina sobie drzemkę w trakcie dnia, z laptopem w rękach
Arkadiusz Dąbek

Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

Najnowsze badania wykazały, że regularne drzemki mogą być powiązane z wysokim ciśnieniem krwi i ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Co ciekawe, nie wynika to z faktu, że spanie w ciągu dnia samo w sobie jest szkodliwe, ale że często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co może być objawem wielu problemów zdrowotnych.

Zalety popołudniowej drzemki

Krótki sen w ciągu dnia może mieć cały szereg korzyści dla naszego organizmu:

 • stanowi zastrzyk energii,
 • poprawia zdolności intelektualne, wspiera koncentrację,
 • zwiększa sprawność fizyczną,
 • obniża ryzyko chorób układu krążenia,
 • obniża poziom stresu.

Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia? Czas drzemki to istotny czynnik w szacowaniu korzyści zdrowotnych snu w dzień. Dłuższe drzemki, gdy sypia się dłużej niż pół godziny, mogą zaburzyć rytm dnia i, paradoksalnie, potęgować problemy z koncentracją. Warto więc pilnować, aby popołudniowa sjesta czy drzemka po obiedzie była dość krótka. Optymalny czas to 20 minut.

Czy drzemka w ciągu dnia jest zdrowa? Sprzeczne dane

Najnowsze badanie dotyczące wpływu drzemek na zdrowie, przeprowadzone przez naukowców z Chin, a opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Hypertension”, wykazało, że ludzie, którzy regularnie drzemią w ciągu dnia, są bardziej narażeni na rozwój nadciśnienia tętniczego i wystąpienia udaru mózgu. Uczeni zwracają jednak uwagę, że drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa, może natomiast być sygnałem, że osoba, która odczuwa potrzebę spania w ciągu dnia, cierpi z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych.

Do analizy badacze wykorzystali dane pochodzące od 360 tys. osób, zgromadzone w UK Biobank (w rejestrze znajdują się dane zdrowotne ponad 500 000 osób w wieku 40–69 lat mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zebrano w latach 2006–2010). Wyniki pokazały, że ludzie, którzy drzemią regularnie mają o 12% zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi oraz o 24% większą szansę na udar mózgu niż ci, którzy nie sypiają w ciągu dnia lub robią to rzadko.

Potrzeba regularnego odbywania drzemki może wynikać z problemów ze snem w nocy, co z kolei może być związane ze złym stanem zdrowia. W takich przypadkach drzemki nie wystarczą, aby zrekompensować niedobory wypoczynku i uzupełnić zapotrzebowanie na sen. Badacze zwracają uwagę, że rodzi to potrzebę rutynowego pytania pacjentów przez lekarzy rodzinnych o senność w ciągu dnia. U takich pacjentów częste spanie w dzień najczęściej zaburza rytm dnia i powoduje rozdrażnienie, budzenie się w nocy i ogólnie negatywnie wpływa na jakość snu nocnego.

Powiązane produkty

Problemy ze snem a choroby

Problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, wczesne wstawanie mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są efektem niewłaściwej higieny snu oraz stresu, jaki towarzyszy nam w ciągu dnia. Wówczas najodpowiedniejszą formą leczenia jest psychoterapia, konieczne może być również leczenie farmakologiczne zaordynowane przez psychiatrę.

Najpopularniejszym preparatem dostępnym bez recepty, który wspomaga utrzymanie optymalnego snu jest melatonina, która ułatwia niweluje problemy z zaśnięciem wieczorem i wspomaga osiągnięcie zdrowego, głębokiego snu.

Podłoże zaburzeń snu może leżeć również w chorobach somatycznych. Najczęściej są to:

 • nadciśnienie i choroba niedokrwienna serca – może objawiać się m.in. przebudzaniem się w nocy, któremu towarzyszą duszność, zlewne poty, bóle i zawroty głowy,
 • nadczynność tarczycy – chorobie mogą towarzyszyć (również w nocy): niepokój, tachykardia, kołatanie serca, zwiększona potliwość,
 • cukrzyca – nadmierna senność w trakcie codziennych obowiązków i brak energii w ciągu dnia (nawet zaraz po przebudzeniu) to jedne z pierwszych objawów cukrzycy typu 2;
 • choroby neurologiczne – bezsenność pojawia się w przebiegu wielu schorzeń o podłożu neurologicznym, m.in. w chorobie Parkinsona, padaczce, otępieniu czy też u pacjentów po po udarach mózgu; mogą wówczas występować także zaburzenia oddychania, bezdech senny, nadmierna senność dzienna oraz odwrócenie rytmu snu i czuwania,
 • choroby układu pokarmowego – objawy takich schorzeń, jak choroba refluksowa czy wrzody żołądka, czyli m.in. bóle brzucha oraz uczucie pieczenia w przełyku, nasilają się po przejściu do pozycji leżącej, utrudniając zaśnięcie.

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i optymalnej, wydajnej pracy mózgu. Zanim jednak sięgniesz po kolejną kawę, aby zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk energii, albo utniesz sobie kolejną kilkugodzinną drzemkę bez budzika, sprawdź czy twoje zwyczaje związane ze snem są korzystne dla twojego zdrowia.

 1. K. Anderson, Zaburzenia snu a choroby neurologiczne, „Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 5.
 2. B. J. Jack, Frequent napping may be a sign of higher risks of stroke, high blood pressure, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/frequent-napping-may-be-a-sign-of-higher-risks-of-stroke-high-blood-pressure.
 3. M. Yang, Z. Zhang, Y. Wang i in., Association of Nap Frequency With Hypertension or Ischemic Stroke Supported by Prospective Cohort Data and Mendelian Randomization in Predominantly Middle-Aged European Subjects, „Hypertension” 2022, nr 10.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij