Powstrzymaj rotawirusy!
Anna Posmykiewicz

Powstrzymaj rotawirusy!

Małe dzieci, zwłaszcza te uczęszczające do żłobka lub przedszkola, są często narażone na występowanie różnych infekcji. W dużych skupiskach dzieci choroby najczęściej rozprzestrzeniają się drogą oddechową przez kropelki powietrza (są to infekcje układu oddechowego) lub drogą pokarmową, zwykle drogą brudnych rąk (zakażenia przewodu pokarmowego). Jedną z częściej pojawiających się wśród małych dzieci infekcji jest biegunka wywołana rotawirusem.

Czym zatem jest rotawirus?

Jest to wirus kulistego kształtu, który został wykryty już kilkadziesiąt lat temu. Znanych jest siedem grup rotawirusów, z czego trzy z nich (A, B, C) są zaraźliwe dla ludzi. Wirusem, który najczęściej wywołuje infekcje, jest wirus należący do grupy A.

Rotawirus jest głównym czynnikiem wywołującym ostrą biegunkę u dzieci, głównie do 5 roku życia.  Zakażenie następuje zazwyczaj droga pokarmową- w przypadku małych dzieci jest to najprostsza droga zakażenia, gdyż nie dbają one jeszcze w wystarczającym stopniu o higienę.

Jak rozpoznać infekcję?

Infekcja rotawirusowa najczęściej rozpoczyna się u dzieci wysoką gorączka, dochodzącą nawet do 40 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura ciała może utrzymywać się kilka dni przed wystąpieniem objawów ze strony przewodu pokarmowego. Często jest ona jedynym zwiastunem rozpoczynającej się choroby. Po kilku dniach temperatura może się obniżyć, lecz może także utrzymywać się cały czas podwyższona ciepłota ciała, do której dołączają się rozluźnione stolce. Stolce są zazwyczaj bardzo obfite i zupełnie płynne. Można je określić jako cuchnące i wsiąkające w pieluszkę małego dziecka.  Mogą występować z różną częstotliwością i nasileniem: od jednego-dwóch na dobę do nawet kilkunastu.

Bardzo często mogą towarzyszyć im wymioty. W trakcie biegunki rotawirusowej dzieci najczęściej tracą na wadze oraz zaczynają pojawiać się u nich objawy odwodnienia. Należą do nich suchość śluzówek jamy ustnej i języka, jak również wiotkość skóry, która staje się mało napięta . Dzieci często mają podsinione, „zapadnięte” gałki oczne oraz są zmęczone, podsypiające.

Jak postępować z chorym dzieckiem?

Najważniejszą sprawą w przypadku wystąpienia ostrej biegunki u dziecka jest zachowanie właściwej diety oraz nawodnienia organizmu. U starszych dzieci zazwyczaj udaje się rodzicom pokonać biegunkę w domu, natomiast w przypadku niemowląt zwykle konieczna jest hospitalizacja. Związane jest to z faktem, że w warunkach domowych nie ma możliwości właściwego nawodnienia dzieci i wymagają one nawodnienia pozajelitowego za pomocą kroplówek w warunkach szpitalnych.

Jeśli chodzi o dietę, to musi być to tzw. dieta ścisła. W tym czasie absolutnie nie należy spożywać warzyw, owoców, serków, soków. U malutkich dzieci należy na czas trwania choroby odstawić mleko, a zastąpić je kleikiem ryżowym na wodzie. Starsze dzieci powinny jeść ryż, ewentualnie sucharki lub suche kromki bułki lub chleba. Spożywanie ryżu lub kleiku ryżowego ma na celu przywrócenie prawidłowej perystaltyki pobudzonych jelit, gdyż ryż ma właściwości zapierające. Po kilku dniach choroby, kiedy stolce zaczną sie normować, dietę należy zacząć rozszerzać. U maluszków należy zacząć mieszać mleko z klejem ryżowym (na początku proporcje na korzyść kleiku ryżowego, zmieniające się na korzyść mleka). U starszych dzieci można zacząć podawać  zupę „marchwiankę”, potem chude mięso.

W przypadku nawadniania, koniecznie należy uzupełniać tracone wraz z luźnymi stolcami i wymiotami elektrolity, czyli pierwiastki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu (głównie sód i potas). Dla starszych dzieci dostępne są w aptekach preparaty, które umożliwiają doustne uzupełnienie traconych przez przewód pokarmowy składników. Warto zakupić w aptece specjalne soczki, będące połączeniem marchwi, ryżu i elektrolitów, które podaje się schłodzone-często bowiem smakują one dzieciom i są skuteczne. Natomiast maluszki  tracone elektrolity muszą mieć podawane w szpitalu w postaci kroplówek. Należy jednak pamiętać o tym, że czasami zdarza się cięższy przebieg biegunki u starszych dzieci i wtedy one także wymagają hospitalizacji.

Jak leczyć biegunkę rotawirusową?

Tak naprawdę nie wynaleziono do tej pory skutecznego leku, który wyeliminuje z organizmu rotawirusa. Leki, które są podawane w takiej sytuacji, mają na celu złagodzić przebieg infekcji, jak również  spowodować szybszy jej koniec. W przypadku biegunki zawsze należy podawać probiotyk, który uzupełnia jelita w prawidłową florę bakteryjną, traconą w czasie choroby. Dodatkowo, bardzo często stosuje się środek, który najprościej mówiąc , okleja ścianki jelita i dzięki temu zmniejsza przenikanie przez śluzówkę przewodu pokarmowego wirusów.

Potwierdzeniem infekcji rotawirusowej, poza objawami klinicznymi, jest dodatni posiew kału w kierunku rotawirusów, który zawsze w takim przypadku jest wykonywany w czasie hospitalizacji.

Czas trwania biegunki rotawirusowej jest różny, zazwyczaj trwa ona kilka dni do tygodnia. Jeśli będzie przestrzegać sie zasad dietetycznych oraz właściwie nawadniać organizm, wtedy objawy zazwyczaj ustępują szybciej.

Jak zapobiegać biegunce rotawirusowej?

Przed wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Udowodniono, że rotawirusy mogą utrzymywać się na skórze rąk do 4 godzin, dlatego też zawsze po kontakcie z chorym należy dokładnie umyć ręce. Jeśli jedno z dzieci jest chore, należy w miarę możliwości izolować od niego rodzeństwo. Jeśli dziecko znajduje się z powodu nieżytu przewodu pokarmowego w szpitalu, należy przestrzegać zasad wyznaczanych przez lekarzy. Dotyczą one zazwyczaj nieopuszczania przez dziecko pokoju (aby nie kontaktować się z innymi dziećmi), w którym się znajduje, jak również unikania odwiedzin (jeśli dziecko przebywa z matką, nie powinna ona zezwalać, aby inni ludzie odwiedzający wchodzili do pokoju dziecka).

Na rynku istnieją też szczepienia przeciwko rotawirusom. Jeśli rodzice decydują się na takie sczepienie (znajduje się ono w zalecanych szczepieniach w kalendarzu szczepień, nie jest zaś obowiązkowe) , muszą zaszczepić dziecko dwoma lub trzema dawkami szczepionki najpóźniej do 24 -26 tygodnia życia w zależności od szczepionki (pierwszą dawkę można podawać od 6 tygodnia życia). Należy jednak pamiętać, że podanie szczepionki nie jest w tym przypadku gwarancją, że dziecko nie zachoruje. Objawy choroby mogą bowiem u niego wystąpić, choć w takiej sytuacji powinny one przebiegać nieco łagodniej.

Zatem, aby ustrzec się przed rotawirusem, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny, choć i tak czasami zakażenie jest nieuniknione. Wszyscy rodzice, którzy zaobserwują u swojego dziecka objawy ostrej biegunki, koniecznie muszą zgłosić się do pediatry. Lekarz po zbadaniu dziecka i ocenie jego stanu klinicznego będzie mógł podjąć decyzję czy może być ono leczone w domu czy też wymaga hospitalizacji.  Należy pamiętać, że w przypadku zakażenia rotawirusem to nie sam wirus jest groźny dla zdrowia, lecz odwodnienie organizmu, które często bywa następstwem zakażenia i biegunki. Dlatego też ocena lekarska każdego dziecka z biegunką jest niezbędna!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij