Prokrastynacja (odkładanie na później) - jak z nią walczyć? - portal DOZ.pl
Prokrastynacja (odkładanie na później) - jak z nią walczyć?
Jarosław Dudek

Prokrastynacja (odkładanie na później) - jak z nią walczyć?

Przez większość specjalistów uznana za kolejną chorobę cywilizacyjną. Może prowadzić do wielu trudności czy wręcz problemów w życiu zawodowym, rodzinnym i towarzyskim. Niektórzy umiejscawiają ją jako daleką sąsiadkę depresji. Czym jest prokrastynacja, skąd się bierze i co zrobić, żeby przestać odkładać ważne rzeczy na później?

Na tapczanie siedzi leń, 
Nic nie robi cały dzień!

Na pierwszy rzut oka prokastynator, to klasyczny leń z wiersza Jana Brzechwy. Wiecznie w niedoczasie, zamiast wziąć się do pracy, robi tysiące niepotrzebnych rzeczy, unika działania. Można odnieść wrażenie, że za nic nie zmusi się go do pracy.

O, wypraszam to sobie
Jak to ja nic nie robię?

W przypadku prokrastynacji nie powinno się mimo wszystko używać terminu lenistwo. Owszem zachowanie i jego efekty być może są podobne, jednak jest zasadnicza różnica między leniem a prokrastynatorem – przyjemność. Ten drugi, w przeciwieństwie do pierwszego, nie czerpie przyjemności ze swoich działań, ma wyrzuty sumienia, kiedy okazuje się, że znowu nic nie zrobił albo zrobił za mało, po prostu źle się czuje ze swoim odwlekaniem.

Polecane dla Ciebie

Nie odrobił lekcji, bo czasu miał za mało.
Nie zasznurował trzewików, bo nie miał ochoty.

Otrzymujesz zadanie i pierwsze co myślisz „super, mam jeszcze dużo czasu na jego wykonanie!”, od razu znajdujesz miliony pomysłów na lepsze wykorzystanie dostępnej chwili niż praca. Następnie okazuje się, że termin jest coraz bliżej, a Ty dalej nie zrobiłeś nic. Wreszcie przychodzi data oddania raportu, skończenia artykułu, etc., a Ty dalej „w polu”. W efekcie praca jest wykonana poniżej Twoich  możliwości, okupiona ogromnym stresem lub wcale nie zrobiona. Teraz myślisz sobie, „no i znowu ledwo/nie zdążyłem, a mogłem zająć się tym wcześniej” pojawiają się wyrzuty sumienia i duży stres

Siedzisz przed pracą, nie wiesz od czego zacząć, chwilę się zastanawiasz, próbujesz znaleźć początek i zamiast wziąć się do roboty, idziesz zrobić kawę. Wracasz tylko po to, by zajrzeć na Facebooka lub poczytać wiadomości ze świata, następnie znowu masz mnóstwo pilniejszych rzeczy do zrobienia.

Szybko nudzi Cię wykonywane zadanie, oczekujesz natychmiastowych wyników, kiedy ich nie ma zajmujesz się czymś innym. Jeżeli tylko masz wybór, starasz się robić rzeczy, które wymagają krótkotrwałego zaangażowania a nie te, przy których trzeba posiedzieć dłużej.

Trudno Ci poukładać sprawy codzienne, w życiu (lub w wybranym jego obszarze, np. zawodowym) pojawia się wiele zaległości.

Najczęściej potrafisz zmobilizować się dopiero tuż przed terminem i to głównie z obawy przed karą za niewykonanie pracy.

Rzadko wyznaczasz sobie cele w życiu, a jeżeli już to się zdarzy, większość jest bardzo ogólna.

Jeżeli jesteś prokrastynatorem, to powyższe zdania nie są Ci obce. Jeżeli nie jesteś, to na ich przykładzie możesz zobaczyć, jak działa i co myśli osoba dotknięta prokrastynacją.

Skąd się bierze prokrastynacja?

Badacze jako przyczyny lub czynniki sprzyjające wystąpieniu prokrastynacji podają najczęściej:

- życie teraźniejszością, niezaprzątanie sobie głowy przyszłością, unikanie stawiania celów;
- dominację myślenia zero-jedynkowego typu -  „angażuję się na sto procent albo wcale”, „zgarniam całą pulę albo nic”;
- problemy z prawidłową percepcją czasu, niedoszacowanie zapotrzebowania, postrzeganie czasu jako możliwego do naciągania;
- lęk przed porażką lub sukcesem, jako stworzenie sobie wymówki albo oddalenie od siebie i utrudnienie osiągnięcia celu;
- potrzeba dużej stymulacji, a co za tym idzie szybkie nudzenie się i rezygnacja z działań, które postrzegamy jako nieciekawe;
- czasem także zmęczenie psychofizyczne, które w naturalny sposób zmniejsza nasze chęci do działania (choć w tym przypadku rzadziej możemy mówić o prokrastynacji, a raczej po prostu o braku sił do wykonania zadania)

Prokrastynacja – jak ją pokonać? 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że prokrastynacja nas dotyczy i oswoić się z myślą, że przed nami niełatwa i często dosyć długa droga do sukcesu. Jeżeli jednak zaczniemy stawiać na niej pierwsze kroki, szybko zobaczymy wstępne efekty.

Następnie dobrze by było zacząć wprowadzać więcej porządku do życia codziennego. Narzędzia takie, jak organizer, kalendarz, lista rzeczy do zrobienia, kartki typu post-it, tablica korkowa czy magnesy na lodówkę, powinny stać się naszymi „codziennymi przyjaciółmi”. Nie wystarczy jednak ich mieć, trzeba z nich aktywnie korzystać, czyli jeżeli pojawia się nowe zadanie do wykonania, wpisujemy je przynajmniej w jedno z powyższych i dbamy o terminową realizację.

W przypadku wykonywania większych i bardziej skomplikowanych zadań (które zapewne bardzo szybko zostałby odrzucone), ważne jest, żeby rozkładać je na mniejsze poddziałania. Tak aby maksymalnie skrócić czas od rozpoczęcia do zakończenia poszczególnego etapu.

Budując listę na kolejny dzień, zacznijmy od tego co wydaje się trudniejsze i mniej ciekawe, jeżeli zamkniemy rzeczy skomplikowane lub nudne, dużo łatwiej będzie się uporać z tymi prostszymi i ciekawszymi.

Zacznij stawiać sobie długofalowe cele i je realizować. Na trudne i nieciekawe zadania patrz właśnie przez pryzmat tych większych celów.

Szczególnie na początku, staraj się nie przydzielać sobie zbyt wielu prac w trakcie pojedynczego dnia. Po pierwsze, i tak będzie Ci trudno wykonać je wszystkie, a po drugie brak sukcesu może zniechęcić Cię do dalszego działania.

Po zakończeniu etapu nagrodź się pochwałą, chwilą relaksu, kawą lub np. 5-cio minutową wizytą w Internecie (byle nie wyglądało to tak, że pracowałeś 15 minut, a w nagrodę w sieci siedzisz 10 lub więcej). Kiedy zamkniesz jakieś większe i bardziej skomplikowane zadanie, możesz podarować sobie jakiś drobny upominek czy kupić smaczne ciastko w ulubionej cukierni.

Jeżeli powyższe pomysły nie przynoszą efektów lub po prostu nie jesteś w stanie wdrożyć ich w życie, warto byłoby udać się do specjalisty. Czasem terapia (najczęściej poznawczo-behawioralna) jest niezbędna do poradzenia sobie z prokrastynacją.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • „Urwany film” po spożyciu alkoholu. Co wtedy dzieje się z mózgiem?

  Nadużywanie alkoholu jest związane z wieloma długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jedną z konsekwencji może być upośledzenie funkcji poznawczych i pamięci. Niektóre osoby po spożyciu alkoholu wykonują różne czynności, nawet złożone zadania, o których potem nie pamiętają. Naukowcy odkryli mechanizm, który jest molekularną podstawą tego zjawiska i mają nadzieję, że lepsze zrozumienie problemu pozwoli zapobiec wielu negatywnym konsekwencjom.

 • Kim są WWO? Czy jesteś jednym z nich?

  WWO to pojęcie oznaczające osoby wysoko wrażliwe. Pod terminem tym kryje się cała gama cech, które wyróżniają tego typu ludzi, stanowiąc o ich wyjątkowości. Warto wiedzieć, w jaki sposób traktować osoby WWO, aby czuły się komfortowo i mogły w pełni wykorzystywać swój potencjał w pracy, w związkach i innych sferach życia.  

 • Problemy z zaśnięciem – przyczyny, jak sobie radzić?

  Problemy z zaśnięciem to coraz powszechniejsze zjawisko, które może dotyczyć tak naprawdę każdego – niezależnie od wieku, płci czy przynależności etnicznej. Za tym dotkliwym problemem często kryje się bezsenność, ale również szereg zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

 • Perfekcjonizm – czym jest i jak sobie z nim radzić?

  Dzisiejsze czasy kreują nowe modele pożądanych zachowań i postaw – jedna z nich jest perfekcjonizm, który ma swoje źródła między innymi w wyidealizowanym świecie znanym z mediów społecznościowych. Jednak perfekcjonizm może być również dużą trudnością dla obarczonego nim człowieka, która znacznie utrudnia życie i relacje z innymi ludźmi.

 • Skąd się bierze déjà vu i czy jest to niebezpieczne zjawisko?

  Déjà vu to jeden z najbardziej tajemniczych stanów, jakie występują w ludzkim umyśle. Co jakiś czas doświadcza go niemal każdy człowiek, a jednak wciąż nie udało się wypracować jednolitej naukowej interpretacji tego dość niepokojącego zjawiska. Jedno jest pewne – déjà vu na chwilę zaburza nasze postrzeganie teraźniejszości, zasiewając wątpliwość, czy przypadkiem „to się już kiedyś nie działo?".  

 • Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem

  Wybudzanie się w środku nocy należy do bardzo frustrujących, a jednocześnie niestety powszechnych sytuacji, które co jakiś czas dotykają każdego z nas. Jeśli powtarza się to regularnie, należy poszukać przyczyny i wyeliminować czynnik, który wywołuje nocne, niechciane pobudki. Poza tym warto poznać uniwersalne, sprawdzone sposoby, które mogą być skuteczne w radzeniu sobie z wybudzaniem się w nocy.

 • Syndrom paryski – co to jest, na czym polega?

  Wizyta w Paryżu to dla wielu turystów spełnienie odwiecznego marzenia. Niestety, czasem potęgowane przez lata emocje, oczekiwania i wyidealizowane wyobrażenia potrafią odbić się negatywnie na zdrowiu. Przekonały się o tym osoby, które doświadczyły tajemniczego syndromu paryskiego. 

 • Paraliż senny – czym jest i jak się przejawia?

  Zaburzenia snu są powszechnym zjawiskiem dotykającym co drugą osobę na świecie. Wśród nich wyróżnić można bardzo nieprzyjemne doznanie, jakim jest paraliż senny. Charakteryzuje się on uczuciem całkowitego bezwładu ciała przy zachowaniu pełnej świadomości. Co jest przyczyną powstawania tego niepokojącego zjawiska, które w potocznym wyobrażeniu kojarzy się z obecnością demonów?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij