Lek Riflux wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą przewodu pokarmowego.
Substancją czynną leku jest ranitydyna.
Jedna tabletka zawiera 150 mg ranitydyny w postaci chlorowodorku (co odpowiada 168 mg ranitydyny chlorowodorku).
Pozostałe substancje pomocnicze to: sodu cytrynian, sodu wodorowęglan, aspartam, powidon, sodu benzoesan, makrogol 6000, aromat grejpfrutowy, aromat pomarańczowy, annato (E160 b).
Jedna tabletka zawiera 328 mg sodu (14,3 mmol).
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież od 16 lat: W przypadku występowania nawracających objawów dyspeptycznych należy zastosować 1 tabletkę 150 mg, w razie potrzeby 2 razy na dobę. Przed użyciem tabletkę należy rozpuścić w 100 ml (pół szklanki) wody, wypić po całkowitym rozpuszczeniu leku.
Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki preparatu na dobę.
Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
Riflux to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Powoduje ustąpienie w krótkim czasie dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego: nadkwaśności, zgagi, bólów w nadbrzuszu.
Lek Riflux wskazany jest do stosowania w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą przewodu pokarmowego, takich jak zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu.
Nie stosować leku Riflux:
Jak każdy lek, RIFLUX może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania ranitydyny najczęściej obserwowano występowanie:
Zawarty w preparacie benzoesan sodu może powodować reakcje alergiczne oraz wystąpienie napadu astmy u chorych na astmę.
Preparat zawiera 328 mg sodu, co należy uwzględnić stosując lek u osób na diecie ubogo sodowej.
Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność leku.
Lek zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny (1 tabletka zawiera 33 mg aspartamu). Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować u dzieci poniżej 16 roku życia.