Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g
5.99 zł

Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g

Naproxen Hasco, 1,2% (12 mg/g), żel, 50 g
5.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek przeznaczony do stosowania na skórę.

Skład

1 g żelu zawiera:

  • Substancję czynną: naproksen sodowy (Naproxenum natricum) - 12 mg.
  • Substancje pomocnicze: karbomer 5984, sodu wodorotlenek 30%, lewomentol, chloralu wodzian, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona. 

Dawkowanie

Lek do stosowania miejscowego na skórę.
Lek należy nakładać 4 do 5 razy na dobę na bolące miejsce i delikatnie wsmarowywać. Na powierzchnię skóry ok. 7 cm na 7 cm stosuje się pasek żelu długości 1 cm. Po naniesieniu żelu na skórę należy dokładnie umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. W razie wystąpienia zaczerwienienia i podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku do ustąpienia objawów, w razie nie ustąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza. W przypadku wrażenia, że działanie leku Naproxen HASCO jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. 

Działanie

Naproksen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lewomentol wywołuje na skórze uczucie chłodu i działa miejscowo znieczulająco, powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia przenikanie naproksenu do zmienionych chorobowo tkanek. Wodzian chloralu dzięki właściwościom lekko drażniącym powoduje korzystne odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Wskazania

Lek stosuje się przeciwbólowo i przeciwzapalnie w bólach mięśni i stawów:

  • w chorobie zwyrodnienia stawów.
  • w urazach tkanek miękkich,
  • w urazach stawów i ścięgien.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować żelu Naproxen HASCO:

  • jeżeli występuje uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną – naproksen lub na którykolwiek ze składników leku,
  • jeżeli występuje nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. na kwas acetylosalicylowy),

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Naproxen HASCO może powodować działania niepożądane. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne: nadwrażliwość, zaczerwienienie, podrażnienie, zwykle przemijające po odstawieniu leku.  W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (np. nudności, biegunka, senność, bóle głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe są reakcje uwrażliwienia na światło. Rzadko mogą wystąpić rumień, świąd, pieczenie. W przypadku wystąpienia duszności lub zmian skórnych należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, skonsultować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Naproxen HASCO mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, nie wymienionych w tej ulotce, należy poinformować o nich lekarza. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Z uwagi na zawartość glikolu propylenowego, lek może powodować podrażnienie skóry.
Z uwagi na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). 

  • Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. 

Stosowanie innych leków

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.  Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takich interakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Leku nie należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży z wyjątkiem przypadków zalecanych i nadzorowanych przez lekarza, po starannym rozważeniu potencjalnych korzyści dla matki oraz płodu. Stosowanie naproksenu w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. 

Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią. Naproksen przenika do mleka kobiet karmiących piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku u dzieci do lat 3. 

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 960 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Specyfika
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT