Acodin, 15 mg, tabletki, 10 szt.
9.99 zł

Acodin, 15 mg, tabletki, 10 szt.

Acodin, 15 mg, tabletki, 10 szt.
Ostatnia cena produktu
9.99 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Opis

Lek Acodin występuje w postaci tabletek i zawiera substancję czynną dekstrometorfan.

Skład

 • Substancją czynną leku jest dekstrometorfanu bromowodorek. Każda tabletka zawiera 15 mg dekstometorfanu bromowodorku.
 • Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, skrobia ziemniaczana, powidon 90F, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
15 mg (1 tabletka) co 4 godziny lub 30 mg (2 tabletki) co 6-8 godzin.

Nie należy przekraczać dobowej dawki 120 mg dekstrometorfanu (8 tabletek).

 

Działanie

Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo; hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W dawkach terapeutycznych nie wpływa hamująco na czynność oddechową i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu).

Wskazania

Lek Acodin stosuje się w okresowym hamowaniu nieproduktywnego kaszlu (tak zwany kaszel suchy, niezwiązany z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych) o różnym pochodzeniu:

- przeziębienia,
- kaszel opłucnowy (np. urazy klatki piersiowej),
- kaszel wywołany wdychaniem substancji drażniących.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Acodin:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na dekstrometorfan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku .
 • jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (niektóre leki stosowane w depresji, chorobie Parkinsona) lub przyjmował takie leki w ciągu ostatnich 14 dni.
 • jeśli u pacjenta występuje niewydolność oddechowa lub istnieje ryzyko jej wystąpienia, jeśli pacjent choruje na astmę oskrzelową.

 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): lekka senność, zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Ponadto po wprowadzeniu leku do obrotu odnotowano następujące działania niepożądane, których częstość występowania jest nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): skórne reakcje alergiczne, takie jak wysypka ze świądem, pokrzywka, trwałe wykwity polekowe, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i błon śluzowych, mogący obejmować drogi oddechowe i wtedy zagrażać życiu), trudności w oddychaniu i reakcja anafilaktyczna (ciężka i zagrażająca życiu reakcja alergiczna).

W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza: zaburzenia psychotyczne, w tym omamy i splątanie: ruchy mimowolne, zwłaszcza u dzieci: objawy neurologiczne, w tym senność, zawroty głowy pochodzenia obwodowrego lub ośrodkowego, uczucie pustki w głowie, zmęczenie, niewyraźna mowa oraz oczopląs.

 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • U pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek lub wątroby należy zmniejszyć dawkę leku lub zwiększyć odstępy pomiędzy dawkami.
 • Lek hamuje kaszel, lecz nie usuwa jego przyczyny.
 • Nie stosować u pacjentów ze schorzeniami dróg oddechowych, związanymi z wytwarzaniem zwiększonej ilości śluzu, np. w zapaleniu oskrzeli.
 • Odnotowano przypadki nadużywania leku Acodin, także przez dzieci i młodzież.

Acodin zawiera laktozę (10 mg laktozy w jednej tabletce).
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

 • Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
 • Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Jedzenie nie wpływa na wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Nie należy pić napojów alkoholowych w czasie stosowania dekstrometorfanu. Dekstrometorfan nasila działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być wr ciąży lub gdy planuje mieć dziecko. powrinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować tego leku u kobiet karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek można stosować u dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W dawkach terapeutycznych lek nie powoduje ograniczenia sprawności psychofizycznej zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Stosowany w dawkach większych niż zalecane działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 915 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Układy narządowe
Sposób aplikacji
Główny składnik