Antykoncepcja świadome rodzicielstwo
Ewa Pakuła

Antykoncepcja świadome rodzicielstwo

Rewolucja obyczajowa spowodowała, że współżycie seksualne rozpoczynają coraz częściej już nastolatki, nie zawsze przygotowane w sposób właściwy na konsekwencje takiej decyzji. Dlatego ważne jest upowszechnianie wiedzy o skutecznych metodach antykoncepcyjnych, dzięki którym można unikać niepożądanych ciąży.

Antykoncepcja jest również jednym z elementów tzw. bezpiecznego seksu nie zagrażającego zakażeniem się infekcjami przenoszonymi drogą płciową takimi jak np. zapalenie wątroby typu B, HIV, kiła, rzeżączka czy chlamydioza.

Wskaźnik Pearla

Dla oceny skuteczności poszczególnych metod antykoncepcji stosuje się wskaźnik Pearla, który mówi do ilu ciąż dojdzie u 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu jednego roku. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza. Zazwyczaj wskaźnik ten podawany jest w postaci dwóch wartości – niższej (która dotyczy osób zdyscyplinowanych w stosowaniu danej metody) i wyższej dotyczącej osób, które zapominają o metodzie lub np. wydłużają zalecone przez producenta odstępy czasowe.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody zapobiegania ciąży.

Metoda objawowo-termiczna

Polega na codziennej obserwacji śluzu pochwowego i mierzeniu temperatury ciała przez kobietę. Jest to metoda tania (potrzebny jest tylko termometr, najlepiej rtęciowy) i nie oddziaływująca na organizm kobiety. Wymaga jednak dużej systematyczności i dokładności, wobec tego nie jest odpowiednia dla nastolatek, kobiet o nieregularnych cyklach i kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wskaźnik jej skuteczności jest niski – indeks Pearla 3,3-35.

Polecane dla Ciebie

Antykoncepcja mechaniczna

Opiera się na stosowaniu lateksowej prezerwatywy (gumki, kondomu) zakładanej na penisa, która oddziela nasienie od środowiska pochwy. Prezerwatywa jest skuteczna wówczas, gdy stosowana jest podczas każdego stosunku i zakładana przed kontaktem z narządami płciowymi kobiety. Dodatkowo zabezpiecza przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Nie wolno smarować jej żadnymi środkami zwilżającymi na bazie oleju, ponieważ olej uszkadza gumę lateksową. Jest przydatna dla osób współżyjących nieregularnie i przy kontaktach z osobami nieznajomymi. Prezerwatywa jest jednorazowego użytku. Wskaźnik Pearla dla niej wynosi 2-36.

 Antykoncepcja chemiczna

Inną łatwą i szybką do zastosowania metodą antykoncepcyjną są środki chemiczne zawierające substancję plemnikobójczą (nonoksynol), które stosuje się dopochwowo na 10-20 minut przed stosunkiem. Preparaty te dostępne są jako pianka, krem lub globulki i dla większej pewności można stosować je razem z prezerwatywą. Czasem zdarza się uczulenie na substancję czynną lub podrażnienie błony śluzowej pochwy, sromu albo żołędzi. Wskaźnik Pearla dla tej metody 4-36.

Wkładki domaciczne

Dla kobiet, które mają stałego partnera i nie planują w ciągu najbliższych kilku lat ciąży wygodną i pewną metodą jest wkładka domaciczna zwana inaczej spiralą (IUD – ang. Intra-Uterine Device). Do jamy macicy zakłada ją lekarz na okres 3-5 lat. Wykonana jest z miedzi, która osłabia ruchliwość plemników, ogranicza ich zdolność do pokonania śluzu szyjkowego oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Wskaźnik Pearla 0,6-6.

Odmianą wkładki domacicznej jest wkładka z hormonem gestagenem, który uwalniając się w sposób stały z wkładki zwiększa jej skuteczność antykoncepcyjną, o czym świadczy wskaźnik Pearla 0,2 –1,0. Spirala jest bardzo dobrą metodą antykoncepcyjną dla kobiet karmiących piersią. Niekiedy na początku po założeniu występują bóle podbrzusza lub plamienia. Zdarza się, że po usunięciu wkładki nie od razu można zajść w ciążę.

Antykoncepcja hormonalna

Pigułki hormonalne zajmują obecnie pierwsze miejsce pod względem skuteczności zapobiegania ciąży, jeśli tylko stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta. Dawki syntetycznych hormonów (estrogenów i progestagenów) w nowoczesnych tabletkach antykoncepcyjnych tak są dobrane, że hamując owulację, wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka. Poza tym zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego, który staje się nieprzenikliwy dla plemników. Ten rodzaj antykoncepcji jest szczególnie przydatny dla młodych kobiet, które podejmują regularne współżycie.

Najczęściej stosowane są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, które zawierają dwa hormony: estrogen i progestagen. A wśród nich dostępne są:

 • tabletki jednofazowe zawierające stałą dawkę progestagenu i estrogenu
 • trójfazowe z tabletkami w trzech dawkach odpowiednich do kolejnych 3 tygodni cyklu.

Tabletki te kobieta zażywa przez kolejne 21 dni, po czym robi 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu i w tym czasie pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia.

Tabletki, choć bardzo skuteczne (wskaźnik Pearla mają 0,05-0,5) i łatwe w zażywaniu, dostępne są na receptę, ponieważ niektóre stany chorobowe są przeciwwskazaniem do ich stosowania, np.:

 1. choroby serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu,
 2. zakrzepowe zapalenie żył lub inne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
 3. zaburzenia krzepliwości krwi,
 4. długotrwałe unieruchomienie,
 5. poważne choroby wątroby,
 6. migrena z aurą ogniskową,
 7. rozpoznany rak piersi lub jego podejrzenie,
 8. niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,
 9. ciąża.

Niewątpliwymi zaletami tabletki dwuskładnikowej są:

 • brak wpływu na aktywność seksualną, a czasem zwiększenie libido,
 • możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek,
 • uregulowanie miesiączek, które dodatkowo stają się mniej obfite zmniejszają ryzyko nowotworów jajnika i trzonu macicy,
 • zabezpieczenie dzięki estrogenom przed osteoporozą.

Wady tej metody to:

 • konieczność zażywania codziennie o stałej porze, a ominięcie jednej dawki może osłabić działanie antykoncepcyjne,
 • wymioty lub biegunka mogą osłabić działanie tabletki,
 • dostępność na receptę.

Preparaty jednoskładnikowe

Nowością są na naszym rynku są preparaty jednoskładnikowe zawierające tylko jeden hormon – progestagen hamujący owulację i zagęszczający śluz szyjkowy. Preparaty te dostępne są w postaci tabletek doustnych i iniekcji domięśniowych. Wskaźnik Pearla dla tabletek wynosi 1-4, a dla iniekcji 0,3-1,2.

Zalety preparatów gestagenowych:

 • są idealne dla kobiet karmiących piersią, dla których przeciwwskazane są tabletki dwuskładnikowe, ponieważ zawarty w nich estrogen może zmniejszać laktację i zmieniać skład pokarmu,
 • mogą być również stosowane przez kobiety z przeciwwskazaniami zdrowotnymi do estrogenów (np. palących papierosy),
 • są proste w stosowaniu - tabletki gestagenowe zażywa się codziennie bez robienia przerwy między kolejnymi opakowaniami leku, natomiast iniekcje podaje się co 10-12 tygodni.

Wady preparatów gestagenowych:

 • należy bardzo pilnować pory zażywania tabletki gestagenowej – już 3-4 godzinne opóźnienie w jej zażyciu może osłabić działanie antykoncepcyjne,
 • podczas długotrwałego stosowania iniekcji wzrasta ryzyko osteoporozy, a po ich zakończeniu odzyskanie płodności może trwać nawet do roku,
 • mogą wywoływać nieregularne plamienia, krwawienia, nudności, dostępne na receptę.

Plaster antykoncepcyjny

Alternatywą dla tabletek, które należy zażywać codziennie, jest plaster antykoncepcyjny, który nakleja się na skórę i nosi się go przez 7 dni, a następnie zmienia się na nowy. Plaster ten w sposób stały uwalnia dawkę hormonów (estrogen i progestagen), które dostają się bezpośrednio do krwi i zabezpieczają przed ciążą. Cykl antykoncepcyjny obejmuje trzy zmiany plastrów, po których robi się tydzień przerwy bez plastra.
Jest to bardzo wygodna metoda antykoncepcji, bo trzeba pamiętać o niej raz w tygodniu zmieniając plaster. Wymioty ani biegunka nie osłabiają jej działania. Ograniczeniem stosowania plastrów, oprócz przeciwwskazań jak dla tabletki, jest ciężar ciała kobiety – gdy jest on wyższy niż 80 kg, hormony z plastra mogą zbyt słabo działać antykoncepcyjnie. Jest to idealna metoda dla kobiet, które zapominają o regularnym przyjmowaniu tabletek

Antykoncepcja po stosunku

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia (np. gwałt, pękniecie prezerwatywy) i kobieta obawia się, że zajdzie w ciążę, można zastosować tzw. pigułkę po stosunku, która zawiera dużą dawkę progestagenu, który zagęszcza śluz szyjkowy utrudniając penetrację plemników oraz wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy uniemożliwiające implantację zapłodnionej komórki jajowej. Ważne jest, żeby tabletkę zażyć w ciągu 1 godziny od kontaktu seksualnego, a drugą po 12 godzinach od pierwszej, choć producent dopuszcza zastosowanie ich w ciągu 72 godzin.

Jednocześnie, jeśli kobieta jest już w ciąży (nawet, gdy o tym nie wie), to pigułka ta nie wywoła poronienia i nie będzie mieć niekorzystnego wpływu na płód. Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji po stosunku wynosi 5.
Zaletą jest możliwość zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia.

Wadą jest bardzo silne zaburzenie gospodarki hormonalnej kobiety z uwagi na dużą dawkę progestagenu, przez co nie nadaje się jako metoda antykoncepcji do regularnego stosowania. Jest dostępna na receptę.

Antykoncepcja w wytuacjach szczególnych: 

Dla nastolatek:

 • w przypadku nieregularnego współżycia, podejmowanego często pod wpływem impulsu – warta polecenia jest prezerwatywa i środek plemnikobójczy, a także unikanie dni płodnych, co wymaga wizyty u ginekologa i zapoznania się z wiedzą jak funkcjonuje cykl kobiety,
 • w przypadku regularnego współżycia – można polecić tabletki antykoncepcyjne.

Dla kobiet karmiących piersią:

 • prezerwatywa,
 • wkładka domaciczna,
 • zastrzyk lub tabletka antykoncepcyjna gestagenowa.

Dla kobiet w okresie menopauzy:

 • wkładka domaciczna,
 • tabletki lub plastry antykoncepcyjne,
 • dla kobiet palących – zastrzyk z gestagenu.

Z tego krótkiego opracowania widać, że metod zapobiegania ciąży jest wiele i każda kobieta jest w stanie dobrać tę najlepszą dla siebie biorąc pod uwagę swoje przekonania i stan zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

 • Sapioseksualizm – na czym polega?

  Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

 • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

  Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

 • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

  Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij