Wkładka wewnątrzmaciczna – najczęściej zadawane pytania
Anna Posmykiewicz

Wkładka wewnątrzmaciczna – najczęściej zadawane pytania

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są różne metody antykoncepcyjne. Najbardziej rozpowszechnioną formą antykoncepcji jest nadal antykoncepcja mechaniczna, czyli prezerwatywy. Poza tym kobieta przed zajściem w ciążę może też zabezpieczać się w inny sposób. Dostępne są bowiem doustne hormonalne tabletki antykoncepcyjne, hormonalne plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe oraz wkładki wewnątrzmaciczne. Jedne z wymienionych metod antykoncepcyjnych są bardziej skuteczne, inne mniej, jednak najważniejsze jest to, aby zawsze każdej z nich używać zgodnie z zaleceniami, co znacznie podnosi ich skuteczność i zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Część z dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych jest dostępna dla wszystkich, część z nich natomiast przeznaczona jest dla kobiet bardziej dojrzałych i świadomych swojego ciała – jedną z takich metod jest wkładka wewnątrzmaciczna.

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest jednym z rodzajów antykoncepcji, który stanowi skuteczne zabezpieczenie przed ciążą. Wkładki mają różne kształty, są też wykonane z różnych materiałów, a ich wspólną cechą jest zabezpieczenie kobiety przed ciążą. Oprócz tego cechuje je też bardzo duża wygoda stosowania – wkładkę wymienia się na nową lub usuwa zwykle dopiero po 2 - 5 latach od założenia, zatem kobieta ciągle nie musi myśleć o tym, aby przyjąć tabletkę czy zastosować nowy plaster antykoncepcyjny.

W jaki sposób zakłada się wkładkę wewnątrzmaciczną?

Wkładka wewnątrzmaciczna powinna być zakładana tylko przez lekarza ginekologa w gabinecie ginekologicznym po uprzednim dokładnym zbadaniu pacjentki i wykonaniu badań dodatkowych. Wkładkę powinien zakładać lekarz, który został przeszkolony w zakładaniu takiego systemu antykoncepcyjnego. Wkładkę powinno się założyć do jamy macicy w ciągu siedmiu dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. W razie konieczności wkładkę można wymienić na nową w dowolnym momencie cyklu miesięcznego.

Czy wkładkę można założyć kobiecie, u której doszło do poronienia?

Tak, w przypadku poronienia w pierwszym trymestrze ciąży wkładkę można założyć natychmiast.

Czy po porodzie także można zastosować wkładkę?

Po porodzie wkładki wewnątrzmacicznej nie należy zakładać aż do momentu całkowitego obkurczenia się macicy, jednak nie wcześniej niż przed upływem 6 tygodni.

Czy istnieją przeciwwskazania do zastosowania wkładki wewnątrzmacicznej?

  • Tak. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej jest ciąża. Jeśli pomimo stosowania wkładki zdarzy się, że pacjentka zajdzie w ciążę, wtedy należy wkładkę niezwłocznie usunąć.
  • Poza tym nie należy zakładać wkładki wewnątrzmacicznej kobiecie, u której występuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników systemu antykoncepcyjnego.
  • Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej są nawracające lub istniejące stany zapalne narządów miednicy mniejszej oraz infekcje dolnego odcinka dróg rodnych.
  • Wkładki nie można zakładać też u kobiet z poporodowym zapaleniem błony śluzowej macicy, zapaleniem szyjki macicy, dysplazją szyjki macicy oraz w przypadku infekcji macicy po poronieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
  • Poza tym przeciwwskazanie do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej stanowi też nowotwór złośliwy szyjki lub trzonu macicy oraz niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych.
  • Dodatkowo wrodzone lub nabyte zmiany w szyjce lub jamie macicy (np. włókniakomięśniaki zniekształcające jamę macicy) oraz ciężkie choroby wątroby i nowotwór wątroby również stanowią przeciwwskazanie do stosowania wkładki wewnątrzmacicznej.
  • Należy pamiętać też o tym, że wkładka wewnątrzmaciczna nie jest też zalecana dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Czy stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej może dawać działania niepożądane?

Tak, jednak występują one głownie w ciągu pierwszych miesięcy stosowania wkładki, a następnie zwykle ustępują. Często zdarzają się zatem nieprawidłowe krwawienia z pochwy lub macicy (takie jak plamienia, skąpe krwawienia lub jego brak), jak również łagodne torbiele jajników. Dość często zdarza się też ból głowy, ból w podbrzuszu, ból pleców, bolesne miesiączkowanie, upławy, zapalenie pochwy i sromu, jak również tkliwość i ból piersi, spadek libido czy też nerwowość lub odwrotnie – obniżenie nastroju. Objawy te zwykle jednak z czasem ustępują i pacjentka przestaje odczuwać dyskomfort. Jeśli jednak są one cały czas obecne, trzeba w takiej sytuacji rozważyć zmianę formy antykoncepcji.

Jakie rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych są obecne na rynku?

Na rynku dostępne są wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormony oraz uwalniające jony miedzi. 

W jaki sposób działa wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna? 

Wkładka ta zawiera w swym składzie lewonorgestrel, będący syntetycznym progestagenem. Hormon ten powoduje, że zmniejsza się ilość receptorów estrogenowych i progesteronowych, w wyniku czego endometrium (błona śluzowa macicy) staje się niewrażliwa na krążący estradiol i obserwuje się tym samym zahamowanie wzrostu endometrium. Poza tym działanie tego rodzaju wkładki polega też na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co zapobiega przedostaniu się plemników przez kanał szyjki macicy. Poza tym środowiska miejscowe w jajowodach i macicy hamują ruchliwość i czynność plemników, zapobiegając również w ten sposób zapłodnieniu. U niektórych kobiet zostaje też zahamowana owulacja.

W jaki sposób działa wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca jony miedzi? 

Wkładki wewnątrzmaciczne uwalaniające jony miedzi zapobiegają natomiast zapłodnieniu poprzez redukcję i zmniejszenie zdolności przeżycia plemników docierających do komórki jajowej oraz przez hamowanie ilości oraz przemieszczania się komórek jajowych do macicy. 
Wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Absolutnie nie jest to środek wczesnoporonny, bowiem zapobiega ona zagnieżdżeniu się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, nie powoduje natomiast poronienia zapłodnionej wcześniej komórki! Aby skorzystać z tej formy antykoncepcji, kobieta powinna umieć odczytywać niepokojące zjawiska zachodzące w swoim organizmie, jak nawracające stany zapalne czy nieprawidłowe krwawienia, może być to bowiem znak, że wkładkę trzeba będzie usunąć –młode, niedoświadczone dziewczyny mogą natomiast przeoczyć takie znaki, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Wkładka wewnątrzmaciczna natomiast stosowana przez dojrzałe kobiety naprawdę dobrze spełnia swoje działanie antykoncepcyjne, jest bezpieczna i wygodna w stosowaniu – można zatem śmiało stwierdzić, że jest to jedna z lepszych dostępnych na rynku metod nowoczesnej antykoncepcji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij