Wampiryzm i porfiria
Dominika Rynkiewicz

Porfiria – czym jest? Objawy i leczenie

Legendarny wampiryzm prawdopodobnie ma swoje źródło w chorobie zwanej porfirią. To właśnie pacjenci z tą chorobą w jej ostrej fazie wykazują nadwrażliwość na światło słoneczne, ich mocz przyjmuje czerwoną barwę, oczy są przekrwione, a zęby i paznokcie zmieniają strukturę. Choć mit ten ma w sobie ziarnko prawdy spowodowane genetycznymi zaburzeniami syntezy hemu, to tak naprawdę prawdziwe wampiry nigdy nie istniały.

Co to jest porfiria?

Porfiria jest chorobą wrodzoną o podłożu genetycznym, której istotą jest niedobór enzymów szlaku syntezy hemu – składnika hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie. Jednak przyczyną występowania objawów porfirii nie jest niedotlenienie organizmu, a kumulacja toksycznych półproduktów hemu. Najczęściej występującą na świecie ostrą odmianą tej choroby jest ostra porfiria przerywana, która zalicza się do porfirii wątrobowych, ponieważ defekt dotyczy enzymu deaminazy porfobilinogenu, produkowanego w hepatocytach. W efekcie dochodzi do kumulacji neurotoksycznego kwasu 5-aminolewulinowego, co jest przyczyną występowania objawów porfirii.

Najczęstszą nieostrą postacią porfirii jest porfiria skórna późna, której przyczyną jest niedobór dekarboksylazy uroporfirynogenu i akumulacja uroporfiryn. Choroba ta jest znacznie łagodniejsza, a jej objawy są wyłącznie powierzchowne. Częstą skargą pacjentów z porfirią skórną jest występowanie pęcherzy w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne (np. twarz) i opóźnienie gojenia ran, jednak ochrona przed światłem UV w znacznym stopniu polepsza ich komfort życia.

Porfiria ostra – objawy

Ostra porfiria przerywana najczęściej jest zupełnie bezobjawowa do około 15. roku życia, po tym okresie symptomy choroby występują napadowo, z długotrwałymi przerwami. Jako że przyczyną objawów jest akumulacja neurotoksycznych substancji, poza zmianami wpływającymi na charakterystyczny wygląd chorych na porfirię (określanymi jako wampiryzm) na obraz kliniczny składają się również symptomy:

  • spowodowane neuropatią autonomiczną – nawracający, napadowy, kolkowy ból brzucha z nudnościami i wymiotami, przyśpieszona akcja serca i wzrost ciśnienia krwi, zaparcia, wzrost temperatury ciała i nadmierna potliwość;
  • związane z neuropatią obwodową czuciowo-ruchową – zaburzenia czucia na dłoniach i stopach, osłabienie mięśni i niedowład kończyn;
  • związane z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi – w porfirii mogą wystąpić objawy depresji, zaburzenia osobowości, omamy, agresja, a także śpiączka.
Objawy neurologiczne mogą nasilać się, jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie napadu porfirii, w skrajnych przypadkach może dojść do wiotkiego porażenia czterokończynowego oraz niewydolności oddechowej. Z tego względu choroba ta jest potencjalnie śmiertelna.

Powiązane produkty

Porfiria ostra – przyczyny występowania objawów

Choroba, jaką jest porfiria, ujawnia się tylko w określonych okolicznościach, najczęściej napady są wywoływane przez poniższe czynniki:

  • zażycie leków przeciwwskazanych w porfirii, np. leków przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych, niektórych leków przeciwbólowych i hormonalnych,
  • znieczulenie anestezjologiczne,
  • spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków,
  • kontakt z chemikaliami, np. farbami, rozpuszczalnikami,
  • infekcje lub przewlekłe zakażenia,
  • silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny,
  • głodzenie i przewlekłe niedobory kaloryczne,
  • zmiany hormonalne u kobiet występujące przed miesiączką – wówczas do rozważenia jest zastosowanie antykoncepcji w celu zahamowania owulacji i tym samym zmniejszenia częstotliwości napadów porfirii.

Jak wykryć porfirię?

W diagnostyce porfirii przeprowadza się badania genetyczne w kierunku mutacji w genie HMBS, jednak nie jest to konieczne do postawienia ostatecznego rozpoznania. W ostrej fazie choroby nieprawidłowości można stwierdzić w morfologii krwi (niewielka niedokrwistość i wzrost stężenia leukocytów), jonogramie (obniżone stężenie sodu i magnezu), biochemii (zwiększona aktywność AspAT i ALAT) i w badaniu moczu (podwyższony poziom kwasu 5-aminolewulinowego). Porfiria dotyka także jelit osoby chorej, wobec tego podczas napadu w USG można stwierdzić objawy ich niedrożności.

Porfiria ostra – leczenie i profilaktyka napadów

Leczenie porfirii jest głównie objawowe, ponieważ do jej całkowitego wyleczenia niezbędny jest przeszczep wątroby. Napady choroby bardzo często wymagają hospitalizacji, monitorowania ciśnienia i oceny stanu neurologicznego. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik, który spowodował wystąpienie objawów. Napad można przerwać poprzez podanie pacjentowi glukozy, która powoduje zahamowanie szlaku syntezy hemu na samym jego początku, ograniczając powstawanie toksycznego półproduktu.

Cukier można dostarczyć doustnie lub dożylnie, w zależności od stanu ogólnego pacjenta. Jeżeli leczenie to nie przyniesie skutku, pacjentowi należy podać heminę (argininian hemu), która również powinna zahamować syntezę hemu w mechanizmie sprzężenia zwrotnego ujemnego (z powodu nadmiaru produktu ostatecznego). W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie środków przeciwbólowych, które znajdują się na liście medykamentów bezpiecznych dla chorych na porfirię. Kluczem do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego jest szybkie podjęcie leczenia.

Chorzy powinni stosować profilaktykę w celu uniknięcia faz objawowych. Bardzo ważna jest zdrowa dieta, regularne spożywanie posiłków i unikanie leków znajdujących się na liście środków zakazanych w porfirii. W przypadku częstych napadów do rozważenia jest profilaktyczne podawanie heminy pacjentowi, np. raz w tygodniu.

  1. First aid for the USMLE Step 1, pod redakcją T. Le i V. Bhushan, USA 2020, str. 425.
  2. Interna Szczeklika, pod red. A. Fac-Biedziuk, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022, str. 1240-1245.
  3. Edel Y., Mamet R., Porphyria: What Is It and Who Should Be Evaluated?, Rambam Maimonides Med J. 2018 Apr 19;9(2).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.