Wampiryzm i porfiria
Dominika Rynkiewicz

Porfiria – czym jest? Objawy i leczenie

Legendarny wampiryzm prawdopodobnie ma swoje źródło w chorobie zwanej porfirią. To właśnie pacjenci z tą chorobą w jej ostrej fazie wykazują nadwrażliwość na światło słoneczne, ich mocz przyjmuje czerwoną barwę, oczy są przekrwione, a zęby i paznokcie zmieniają strukturę. Choć mit ten ma w sobie ziarnko prawdy spowodowane genetycznymi zaburzeniami syntezy hemu, to tak naprawdę prawdziwe wampiry nigdy nie istniały.

Co to jest porfiria?

Porfiria jest chorobą wrodzoną o podłożu genetycznym, której istotą jest niedobór enzymów szlaku syntezy hemu – składnika hemoglobiny, białka odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie. Jednak przyczyną występowania objawów porfirii nie jest niedotlenienie organizmu, a kumulacja toksycznych półproduktów hemu. Najczęściej występującą na świecie ostrą odmianą tej choroby jest ostra porfiria przerywana, która zalicza się do porfirii wątrobowych, ponieważ defekt dotyczy enzymu deaminazy porfobilinogenu, produkowanego w hepatocytach. W efekcie dochodzi do kumulacji neurotoksycznego kwasu 5-aminolewulinowego, co jest przyczyną występowania objawów porfirii.

Najczęstszą nieostrą postacią porfirii jest porfiria skórna późna, której przyczyną jest niedobór dekarboksylazy uroporfirynogenu i akumulacja uroporfiryn. Choroba ta jest znacznie łagodniejsza, a jej objawy są wyłącznie powierzchowne. Częstą skargą pacjentów z porfirią skórną jest występowanie pęcherzy w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne (np. twarz) i opóźnienie gojenia ran, jednak ochrona przed światłem UV w znacznym stopniu polepsza ich komfort życia.

Porfiria ostra – objawy

Ostra porfiria przerywana najczęściej jest zupełnie bezobjawowa do około 15. roku życia, po tym okresie symptomy choroby występują napadowo, z długotrwałymi przerwami. Jako że przyczyną objawów jest akumulacja neurotoksycznych substancji, poza zmianami wpływającymi na charakterystyczny wygląd chorych na porfirię (określanymi jako wampiryzm) na obraz kliniczny składają się również symptomy:

 • spowodowane neuropatią autonomiczną – nawracający, napadowy, kolkowy ból brzucha z nudnościami i wymiotami, przyśpieszona akcja serca i wzrost ciśnienia krwi, zaparcia, wzrost temperatury ciała i nadmierna potliwość;
 • związane z neuropatią obwodową czuciowo-ruchową – zaburzenia czucia na dłoniach i stopach, osłabienie mięśni i niedowład kończyn;
 • związane z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi – w porfirii mogą wystąpić objawy depresji, zaburzenia osobowości, omamy, agresja, a także śpiączka.
Objawy neurologiczne mogą nasilać się, jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie napadu porfirii, w skrajnych przypadkach może dojść do wiotkiego porażenia czterokończynowego oraz niewydolności oddechowej. Z tego względu choroba ta jest potencjalnie śmiertelna.

Polecane dla Ciebie

Porfiria ostra – przyczyny występowania objawów

Choroba, jaką jest porfiria, ujawnia się tylko w określonych okolicznościach, najczęściej napady są wywoływane przez poniższe czynniki:

 • zażycie leków przeciwwskazanych w porfirii, np. leków przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych, niektórych leków przeciwbólowych i hormonalnych,
 • znieczulenie anestezjologiczne,
 • spożywanie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków,
 • kontakt z chemikaliami, np. farbami, rozpuszczalnikami,
 • infekcje lub przewlekłe zakażenia,
 • silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny,
 • głodzenie i przewlekłe niedobory kaloryczne,
 • zmiany hormonalne u kobiet występujące przed miesiączką – wówczas do rozważenia jest zastosowanie antykoncepcji w celu zahamowania owulacji i tym samym zmniejszenia częstotliwości napadów porfirii.

Jak wykryć porfirię?

W diagnostyce porfirii przeprowadza się badania genetyczne w kierunku mutacji w genie HMBS, jednak nie jest to konieczne do postawienia ostatecznego rozpoznania. W ostrej fazie choroby nieprawidłowości można stwierdzić w morfologii krwi (niewielka niedokrwistość i wzrost stężenia leukocytów), jonogramie (obniżone stężenie sodu i magnezu), biochemii (zwiększona aktywność AspAT i ALAT) i w badaniu moczu (podwyższony poziom kwasu 5-aminolewulinowego). Porfiria dotyka także jelit osoby chorej, wobec tego podczas napadu w USG można stwierdzić objawy ich niedrożności.

Porfiria ostra – leczenie i profilaktyka napadów

Leczenie porfirii jest głównie objawowe, ponieważ do jej całkowitego wyleczenia niezbędny jest przeszczep wątroby. Napady choroby bardzo często wymagają hospitalizacji, monitorowania ciśnienia i oceny stanu neurologicznego. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik, który spowodował wystąpienie objawów. Napad można przerwać poprzez podanie pacjentowi glukozy, która powoduje zahamowanie szlaku syntezy hemu na samym jego początku, ograniczając powstawanie toksycznego półproduktu.

Cukier można dostarczyć doustnie lub dożylnie, w zależności od stanu ogólnego pacjenta. Jeżeli leczenie to nie przyniesie skutku, pacjentowi należy podać heminę (argininian hemu), która również powinna zahamować syntezę hemu w mechanizmie sprzężenia zwrotnego ujemnego (z powodu nadmiaru produktu ostatecznego). W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie środków przeciwbólowych, które znajdują się na liście medykamentów bezpiecznych dla chorych na porfirię. Kluczem do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego jest szybkie podjęcie leczenia.

Chorzy powinni stosować profilaktykę w celu uniknięcia faz objawowych. Bardzo ważna jest zdrowa dieta, regularne spożywanie posiłków i unikanie leków znajdujących się na liście środków zakazanych w porfirii. W przypadku częstych napadów do rozważenia jest profilaktyczne podawanie heminy pacjentowi, np. raz w tygodniu.

 1. First aid for the USMLE Step 1, pod redakcją T. Le i V. Bhushan, USA 2020, str. 425.
 2. Interna Szczeklika, pod red. A. Fac-Biedziuk, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022, str. 1240-1245.
 3. Edel Y., Mamet R., Porphyria: What Is It and Who Should Be Evaluated?, Rambam Maimonides Med J. 2018 Apr 19;9(2).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij