×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pokrzywka u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka powstaje wskutek miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i przesięku płynu z małych naczyń krwionośnych do górnej warstwy skóry właściwej, co jest związane z uwolnieniem z komórek rożnych substancji odpowiedzialnych za powstawanie zapalenia (np. histamina). Zajęcie głębszych warstw skóry powoduje natomiast powstanie obrzęku naczynioruchowego.

Przyczyny

Pokrzywka ma zazwyczaj charakter nabyty, bardzo rzadko jest dziedziczna. Przyczyny pokrzywki mogą być rożne. Pokrzywki mogą być zatem pochodzenia alergicznego, toksycznego i fizykalnego. Pokrzywkę można podzielić na postać immunologiczną i nieimmunologiczną.

Pokrzywka immunologiczna

W przypadku pokrzywki immunologicznej dominującą rolę w jej powstaniu odgrywają przeciwciała IgE. Także pokrzywka kontaktowa (po bezpośrednim kontakcie z alergenem) zaliczana jest do postaci immunologicznej.

Pokrzywka nieimmunologiczna

Przyczyn pokrzywki nieimmunologicznej jest więcej. Może być ona wywołana przez następujące czynniki:

  • substancje bezpośrednio pobudzające komórki tuczne do uwalniania histaminy (leki, pokarmy, związki chemiczne),

  • pokarmy zawierające histaminę (np. tuńczyk, ser żółty),

  • czynniki fizyczne drażniące miejscowo (ciepło, zimno, ucisk),

  • zakażenia,

  • przewlekłe stany zapalne,

  • czynniki psychicznie (w tej sytuacji mówi się o pokrzywce wewnątrzpochodnej).

Czasami zdarza się też pokrzywka idiopatyczna - jej pochodzenie jest nieznane. 

Pokrzywka ostra i przewlekła

Pokrzywki dzieli się na ostrą (trwa do 6 tygodni) i trwająca dłużej pokrzywkę przewlekłą (jest ona jednak bardziej typowa dla dorosłych ). Pokrzywka ostra najczęściej jest alergiczna lub związana z działaniem substancji bezpośrednio uwalniających histaminę. Pokrzywki przewlekłe zazwyczaj mają charakter niealergiczny. 

Objawy

Typowym objawem pokrzywki są wykwity skórne o charakterze bąbli. Skóra zwykle jest zaczerwieniona, pojawia się świąd. Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy zwykle przebiegają łagodnie, jednak w niektórych sytuacjach przebieg może być nawet zagrażający życiu - dochodzi wtedy do obrzęku krtani. 

W sytuacji, kiedy u dziecka występują nawracające pokrzywki, konieczne jest wykonanie diagnostyki alergologicznej. Wykonuje się między innymi testy skórne, oznacza się poziom przeciwciał IgE oraz bada się poziom swoistych przeciwciał IgE. 

Leczenie

W leczeniu najważniejsze jest usunięcie czynnika wywołującego pokrzywkę (jeśli jest on znany) - leków, pokarmów, czynników fizycznych. Ponadto podaje się leki przeciwhistaminowe, zaś w ciężkich przypadkach preparaty kortykosteroidowe. 


Podziel się: