×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Modzele i nagniotki

Modzele i nagniotki (które nazywamy zwykle odciskami) są pogrubieniem naskórka – jego warstwy kolczystej i rogowej. Powstają na skutek długotrwałego działania czynnika mechanicznego – przede wszystkim nadmiernego ucisku. Dlatego lokalizują się głównie na podeszwach stóp, zwykle w okolicy pięty oraz na śródstopiu, a ich powstawanie jest efektem noszenia zbyt ciasnego i niewygodnego obuwia. Modzele i nagniotki mogą też powstawać na dłoniach – również wskutek długotrwałego ucisku. Są dość częstym problemem, który zwykle dotyka dorosłych – u małych dzieci pojawiają się naprawdę sporadycznie.

Jakie objawy dają modzele i nagniotki?

Ponieważ są znacznym pogrubieniem naskórka, nagniotki i modzele są twarde w dotyku. Zwykle mają żółtawy kolor. Czasami może dojść do stanu zapalnego nagniotka – robi się wtedy bolesny, skóra wokół niego zwykle jest również zaczerwieniona, dość często w jego wnętrzu obecny jest także rogowy rdzeń, który dodatkowo zwiększa bolesność zmiany.

Rozpoznanie nagniotków i modzeli przez lekarza

Zazwyczaj do postawienia diagnozy przez lekarza wystarczy dokładne obejrzenie zmiany. Bardzo rzadko zachodzi potrzeba badania dermatoskopowego, dzięki któremu można odróżnić modzele i nagniotki od brodawek wirusowych, popularnie nazywanych kurzajkami.

Metody postępowania z modzelami i nagniotkami

Należy pamiętać, że leczenie bywa kłopotliwe. Do zlikwidowania zmian zwykle najpierw próbuje się zastosować domowe metody. Jeśli okażą się nieskuteczne – sięgamy po leczenie bardziej specjalistyczne. Jakie są zatem metody na zlikwidowanie odcisków i modzeli?

Warto zacząć od moczenia stop w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Jest to jeden z najlepszych domowych sposobów na pozbycie się wszelkiego rodzaju odcisków. Soda oczyszczona powoduje bowiem, że martwe komórki naskórka ulegają zmiękczeniu i tym samym sposobem dochodzi do ich łatwiejszego złuszczania się, dzięki czemu możemy usunąć nagniotki. Jak przygotować kąpiel stóp w sodzie oczyszczonej? Do miski z ciepłą wodą wystarczy dodać trzy łyżki sody oczyszczonej i w tak przygotowanym roztworze moczyć stopy przez około pół godziny. Duże odciski możemy posmarować pastą z sody oczyszczonej, którą tworzy się przez wymieszanie wody z sodą w proporcji 1:3. Po takiej kąpieli lub nałożeniu pasty na odciski należy użyć pumeksu lub tarki do stop, co powinno ostatecznie usunąć martwy naskórek.

Można też spróbować posmarować modzele i nagniotki octem. W ten sposób również zmiękczymy zrogowaciały naskórek i doprowadzimy do jego złuszczenia. W jaki sposób zastosować ocet na odciski? Wystarczy namoczyć gazik w occie i umieścić go na stwardniałej skórze. Taki okład najlepiej zostawić na nagniotkach przez kilka godzin – na przykład na całą noc. Po zdjęciu gazika należy oskrobać stopy pumeksem.

Zwykle skuteczna jest również kąpiel stóp w roztworze rumianku, który nie tylko zmiękczy zrogowaciałą skórę, ale jednocześnie będzie działał przeciwzapalnie. Dlatego też moczenie stóp w herbatce z rumianku warto stosować nie tylko w celu pozbycia się odcisków, ale również wtedy, kiedy dojdzie do ich stanu zapalnego. Taka kąpiel złagodzi wówczas dolegliwości bólowe oraz przykry świąd skóry w zmienionej okolicy.

Warto także wykonywać regularne gruboziarniste peelingi stop oraz używać pumeksu. Dzięki tym prostym zabiegom martwa warstwa naskórka na stopach ulega systematycznemu złuszczaniu się, co zapobiega rozwojowi nagniotków. Jeśli jednak odciski już powstaną, wtedy takie metody bardzo ułatwiają pozbycie się ich.

Czasami zachodzi potrzeba zastosowania preparatów aptecznych – przede wszystkim maści zawierających kwas mlekowy i kwas acetylosalicylowy. Po takie preparaty z apteki należy sięgnąć, kiedy zawiodą domowe metody pozwalające pozbyć się odcisków. Maści z kwasami działają na skórę złuszczająco. Przed ich użyciem zawsze warto wymoczyć stopy w wodzie z mydłem, co znacznie zmiękczy i zdezynfekuje skórę. Na tak przygotowaną skórę nanosimy maść – zawsze zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce konkretnego preparatu. Taka kuracja trwa zwykle przez kilka dni. Po jej zakończeniu należy wymoczyć nogi w gorącej wodzie i za pomocą pumeksu próbować pozbyć się odcisków.

Ponadto można użyć również plastrów na odciski, które zawierają kwas acetylosalicylowy – ich działanie jest więc podobne do działania maści z kwasami na odciski. Plaster taki nakleja się w miejscu, gdzie na skórze widoczny jest nagniotek i pozostawia się go na skórze tak długo, jak zaleca to producent danego preparatu w ulotce dołączonej do opakowania.

Warto także zastosować skarpetki złuszczające. Usuwają nadmiernie zrogowaciały naskórek z powierzchni całej stopy, działają również na mniejsze odciski i nagniotki.

Dość często stosuje się też pedicure leczniczy. Taki zabieg wykonywany jest przez profesjonalistę zajmującego się chorobami stóp, czyli podologa. W czasie zabiegu podolog usuwa odciski i zrogowaciała warstwę naskórka z całej powierzchni stopy – zwykle za pomocą specjalnej frezarki. 

Modzele i nagniotki usuwa się także za pomocą lasera CO2. Zabieg taki wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. W ostateczności pozostaje tradycyjne usunięcie odcisku za pomocą skalpela. Zabieg taki wykonuje chirurg w sytuacji, w której inne metody pozbycia się odcisków  okazują się nieskuteczne.


Podziel się: