×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rak trzustki - podstępny nowotwór

Nowotwory trzustki stanowią w Polsce około 3% wszystkich nowotworów. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

Czynniki ryzyka

Głównymi  czynnikami ryzyka zachorowania na raka trzustki jest palenie tytoniu, otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Większa zapadalność na nowotwory trzustki może mieć także związek z niektórymi zespołami uwarunkowanymi genetycznie, np. z zespołem dziedzicznego przewlekłego zapalenia trzustki czy z dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością. W rzadkich przypadkach rodzinnej postaci raka trzustki można stwierdzić mutację genów p16 lub BRCA2 i BRCA1.

Rak trzustki niestety zwykle rozwija się bardzo podstępnie, bowiem w początkowej fazie choroby nie daje żadnych objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że lekarz nie jest w stanie od razu postawić trafnej diagnozy, zwłaszcza jeśli dotyczy to młodej osoby, u której ten nowotwór zdarza sie bardzo rzadko. Zazwyczaj zatem rak trzustki w początkowej fazie choroby jest wykrywany przypadkowo, w czasie rutynowych badań.

Jakie zatem objawy mogą sugerować raka trzustki?

Przede wszystkim podejrzenie nowotworu mogą budzić atypowa cukrzyca lub nietolerancja glukozy (zwłaszcza u osoby w starszym wieku), zakrzepowe zapalenie żył czy też epizod zapalenia trzustki o niejasnym pochodzeniu.

Do najczęściej występujących objawów zaawansowanego raka trzustki należą natomiast:

- utrata masy ciała,

- bóle w nadbrzuszu,

- żółtaczka,

- tłuszczowa biegunka,

- W badaniu fizykalnym często lekarz może stwierdzić guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne lub powiększony, zastoinowy pęcherzyk żółciowy.

Jakie badania mogą być pomocne w rozpoznaniu raka trzustki?

Są to badania obrazowe: tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny czy USG jamy brzusznej, często wykonywane z innego powodu, pozwalają stwierdzić przypadkowy guz w trzustce. Czasami wykonywana jest tez wsteczna endoskopowa cholangiopankreatografia (ECPW), jak również oznaczane są poziomy markerów nowotworowych, głównie CA 19-9.

Leczenie

Leczenie raka trzustki jest głównie operacyjne, jednak niestety rzadko udaje się wykonać operację radykalną z usunięciem całego guza, często są to tylko operacje paliatywne, nieznacznie wydłużające czas życia pacjenta. Czasami stosowana jest także po operacji uzupełniająca chemioterapia.

Rak trzustki jest podstępnym, trudnym do zdiagnozowania nowotworem. Dlatego też nie powinno sie lekceważyć żadnych niepokojących nas dolegliwości - lepiej zbadać sie o jeden raz więcej, niż o jeden raz za mało.


Podziel się: