Rak trzustki - podstępny nowotwór - portal DOZ.pl
Rak trzustki - podstępny nowotwór
Michał Posmykiewicz

Rak trzustki - podstępny nowotwór

Nowotwory trzustki stanowią w Polsce około 3% wszystkich nowotworów. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

Czynniki ryzyka

Głównymi  czynnikami ryzyka zachorowania na raka trzustki jest palenie tytoniu, otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Większa zapadalność na nowotwory trzustki może mieć także związek z niektórymi zespołami uwarunkowanymi genetycznie, np. z zespołem dziedzicznego przewlekłego zapalenia trzustki czy z dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością. W rzadkich przypadkach rodzinnej postaci raka trzustki można stwierdzić mutację genów p16 lub BRCA2 i BRCA1.

Rak trzustki niestety zwykle rozwija się bardzo podstępnie, bowiem w początkowej fazie choroby nie daje żadnych objawów lub są one na tyle niespecyficzne, że lekarz nie jest w stanie od razu postawić trafnej diagnozy, zwłaszcza jeśli dotyczy to młodej osoby, u której ten nowotwór zdarza sie bardzo rzadko. Zazwyczaj zatem rak trzustki w początkowej fazie choroby jest wykrywany przypadkowo, w czasie rutynowych badań.

Jakie zatem objawy mogą sugerować raka trzustki?

Przede wszystkim podejrzenie nowotworu mogą budzić atypowa cukrzyca lub nietolerancja glukozy (zwłaszcza u osoby w starszym wieku), zakrzepowe zapalenie żył czy też epizod zapalenia trzustki o niejasnym pochodzeniu.

Do najczęściej występujących objawów zaawansowanego raka trzustki należą natomiast:

- utrata masy ciała,

- bóle w nadbrzuszu,

- żółtaczka,

- tłuszczowa biegunka,

- W badaniu fizykalnym często lekarz może stwierdzić guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne lub powiększony, zastoinowy pęcherzyk żółciowy.

Polecane dla Ciebie

Jakie badania mogą być pomocne w rozpoznaniu raka trzustki?

Są to badania obrazowe: tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny czy USG jamy brzusznej, często wykonywane z innego powodu, pozwalają stwierdzić przypadkowy guz w trzustce. Czasami wykonywana jest tez wsteczna endoskopowa cholangiopankreatografia (ECPW), jak również oznaczane są poziomy markerów nowotworowych, głównie CA 19-9.

Leczenie

Leczenie raka trzustki jest głównie operacyjne, jednak niestety rzadko udaje się wykonać operację radykalną z usunięciem całego guza, często są to tylko operacje paliatywne, nieznacznie wydłużające czas życia pacjenta. Czasami stosowana jest także po operacji uzupełniająca chemioterapia.

Rak trzustki jest podstępnym, trudnym do zdiagnozowania nowotworem. Dlatego też nie powinno sie lekceważyć żadnych niepokojących nas dolegliwości - lepiej zbadać sie o jeden raz więcej, niż o jeden raz za mało.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Tiki nerwowe – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Tiki nerwowe to utrudniająca normalne funkcjonowanie przypadłość, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie dotkniętej nią osoby. Pozornie drobne i nieistotne odruchy, w wymiarze społecznym zadają ból obarczonej nimi osobie, ściągając nieprzychylną uwagę otoczenia, niezrozumienie i przyczepiając jej łatkę dziwaka.

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci. Warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób rozpoczyna się proces powstawania nowotworu i jakie czynniki na niego wpływają?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij