Pierwsza wizyta u ginekologa
Anna Posmykiewicz

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza, wzbudza w kobietach wiele emocji. Oczywiście, nie zawsze łatwo jest przemóc strach i wstyd, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom można te przykre uczucia zmniejszyć do minimum.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Przede wszystkim, przed pierwszą wizytą (która powinna odbyć się zanim kobieta rozpocznie współżycie, choć zwykle odbywa się znacznie później), należy się zastanowić, do lekarza jakiej płci chcemy się wybrać.

Niektóre kobiety czują się mniej skrępowane w obecności ginekologa mężczyzny, inne w obecności kobiety.

Kiedy już podejmiemy decyzję do kogo chcemy się wybrać, warto zasięgnąć opinii wśród koleżanek - one zawsze doradzą najlepiej, wskażą lekarza, który przyjacielską rozmową potrafi odwrócić uwagę pacjentki od nieprzyjemnych uczuć związanych z wizytą.

Jak się przygotować?

Poza tym na wizytę do gabinetu ginekologicznego warto założyć spódnicę.

Zwykle bowiem miejsce (oddzielna łazienka lub wydzielony fragment gabinetu za parawanem), gdzie pacjentka przygotowuje się do badania, jest oddalone od fotela ginekologicznego o kilka kroków.

W związku z tym bardziej komfortowo będziemy się czuć dochodząc do fotela w spódnicy, a nie tylko w samej bluzce.

Często zadawanym pytaniem jest także kwestia czy idąc do ginekologa trzeba ogolić intymne okolice. Nie trzeba, ale można. Wszystko zależy od tego, jak pacjentka będzie się lepiej czuć.

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

  • Zebranie wywiadu

W czasie pierwszej wizyty lekarz będzie chciał zebrać dokładny wywiad, dlatego warto przygotować sobie już w domu pewne informacje.

Przede wszystkim na pewno będzie pytał o pierwszą miesiączkę (kiedy się pojawiła) oraz o regularność, obfitość i bolesność kolejnych krwawień.

Lekarz zapyta także o to czy pacjentka współżyje, czy ma stałego partnera oraz jaką formę zabezpieczenia przed ciążą stosuje.

Cenne informacje dla ginekologa to także te, czy kobieta była kiedyś w ciąży czy poroniła, czy stosowała tzw. antykoncepcję po stosunku.

Lekarz będzie też pytał o choroby przewlekłe (także te występujące w rodzinie) oraz o leki zażywane na stałe. Po zebraniu takiego wywiadu pacjentka zostanie zapytana o powód obecnej wizyty: czy ma problemy ze zdrowiem, czy chce starać się o dziecko, czy jest to wizyta kontrolna, a może chodzi o dobór właściwego środka antykoncepcyjnego.

  • Badanie właściwe

Po wstępnej rozmowie pacjentka zostanie poproszona właśnie o przygotowanie się do badania w wyznaczonym do tego miejscu, a następnie zostanie zbadana.

Lekarz bada kobietę najpierw palpacyjnie, czyli tylko przy użyciu rąk.

Następnie używa wziernika, dzięki któremu może miedzy innymi ocenić jak wygląd szyjka macicy. Wzierniki są różnych rozmiarów, lekarz zawsze dobiera wziernik dostosowany do każdej kobiety (inny będzie dla nastolatki, inny dla kobiety, która rodziła już dzieci).

Czasami lekarz może zdecydować się na wykonanie usg ginekologicznego. W niektórych przypadkach usg wykonywane jest przy użyciu specjalnej głowicy przez pochwę, czasami jest to zwykłe badanie przez powłoki jamy brzusznej.

W czasie badania usg lekarz ocenia narząd rodny kobiety. Zarówno badanie ginekologiczne, jak i badanie usg nie są bolesne, choć dla kobiety, dla której jest to nowe doświadczenie, zwykle jest nieprzyjemne.

W czasie badania ginekologicznego i usg dopochwowego należy postarać się rozluźnić po to, aby nie napinać mięśni - wtedy badanie będzie mało odczuwalne. Poza tym warto pamiętać (czasami warto samej przypomnieć o tym lekarzowi), aby w czasie wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz zbadał także piersi.

Czy badanie ginekologiczne może odbyć się podczas miesiączki?

Warto pamiętać także, aby nie planować wizyty u ginekologa w czasie miesiączki.

W trakcie trwania okresu badanie ginekologiczne może się oczywiście odbyć, jeśli takie są wskazania lekarskie. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, lepiej poczekać aż miesiączka się skończy.

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny być systematyczne, bez względu na to czy kobieta ma problemy ze zdrowiem czy też nic jej nie dolega.

Raz do roku (chyba że zachodzi konieczność częstszych wizyt) lekarz powinien zbadać kobietę, zlecić wykonanie ewentualnych badań dodatkowych.

Dzięki regularnym badaniom można uniknąć wielu przykrych niespodzianek i zapobiegać wielu poważnym chorobom.

Badanie ginekologiczne nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym – wystarczy tylko znaleźć właściwego dla siebie lekarza i wizyty w jego gabinecie traktować jak wizyty w gabinecie lekarza rejonowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij