Pierwsza wizyta u ginekologa
Anna Posmykiewicz

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza, wzbudza w kobietach wiele emocji. Oczywiście, nie zawsze łatwo jest przemóc strach i wstyd, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom można te przykre uczucia zmniejszyć do minimum.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Przede wszystkim, przed pierwszą wizytą (która powinna odbyć się zanim kobieta rozpocznie współżycie, choć zwykle odbywa się znacznie później), należy się zastanowić, do lekarza jakiej płci chcemy się wybrać.

Niektóre kobiety czują się mniej skrępowane w obecności ginekologa mężczyzny, inne w obecności kobiety.

Kiedy już podejmiemy decyzję do kogo chcemy się wybrać, warto zasięgnąć opinii wśród koleżanek - one zawsze doradzą najlepiej, wskażą lekarza, który przyjacielską rozmową potrafi odwrócić uwagę pacjentki od nieprzyjemnych uczuć związanych z wizytą.

Jak się przygotować?

Poza tym na wizytę do gabinetu ginekologicznego warto założyć spódnicę.

Zwykle bowiem miejsce (oddzielna łazienka lub wydzielony fragment gabinetu za parawanem), gdzie pacjentka przygotowuje się do badania, jest oddalone od fotela ginekologicznego o kilka kroków.

W związku z tym bardziej komfortowo będziemy się czuć dochodząc do fotela w spódnicy, a nie tylko w samej bluzce.

Często zadawanym pytaniem jest także kwestia czy idąc do ginekologa trzeba ogolić intymne okolice. Nie trzeba, ale można. Wszystko zależy od tego, jak pacjentka będzie się lepiej czuć.

Polecane dla Ciebie

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

 • Zebranie wywiadu

W czasie pierwszej wizyty lekarz będzie chciał zebrać dokładny wywiad, dlatego warto przygotować sobie już w domu pewne informacje.

Przede wszystkim na pewno będzie pytał o pierwszą miesiączkę (kiedy się pojawiła) oraz o regularność, obfitość i bolesność kolejnych krwawień.

Lekarz zapyta także o to czy pacjentka współżyje, czy ma stałego partnera oraz jaką formę zabezpieczenia przed ciążą stosuje.

Cenne informacje dla ginekologa to także te, czy kobieta była kiedyś w ciąży czy poroniła, czy stosowała tzw. antykoncepcję po stosunku.

Lekarz będzie też pytał o choroby przewlekłe (także te występujące w rodzinie) oraz o leki zażywane na stałe. Po zebraniu takiego wywiadu pacjentka zostanie zapytana o powód obecnej wizyty: czy ma problemy ze zdrowiem, czy chce starać się o dziecko, czy jest to wizyta kontrolna, a może chodzi o dobór właściwego środka antykoncepcyjnego.

 • Badanie właściwe

Po wstępnej rozmowie pacjentka zostanie poproszona właśnie o przygotowanie się do badania w wyznaczonym do tego miejscu, a następnie zostanie zbadana.

Lekarz bada kobietę najpierw palpacyjnie, czyli tylko przy użyciu rąk.

Następnie używa wziernika, dzięki któremu może miedzy innymi ocenić jak wygląd szyjka macicy. Wzierniki są różnych rozmiarów, lekarz zawsze dobiera wziernik dostosowany do każdej kobiety (inny będzie dla nastolatki, inny dla kobiety, która rodziła już dzieci).

Czasami lekarz może zdecydować się na wykonanie usg ginekologicznego. W niektórych przypadkach usg wykonywane jest przy użyciu specjalnej głowicy przez pochwę, czasami jest to zwykłe badanie przez powłoki jamy brzusznej.

W czasie badania usg lekarz ocenia narząd rodny kobiety. Zarówno badanie ginekologiczne, jak i badanie usg nie są bolesne, choć dla kobiety, dla której jest to nowe doświadczenie, zwykle jest nieprzyjemne.

W czasie badania ginekologicznego i usg dopochwowego należy postarać się rozluźnić po to, aby nie napinać mięśni - wtedy badanie będzie mało odczuwalne. Poza tym warto pamiętać (czasami warto samej przypomnieć o tym lekarzowi), aby w czasie wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz zbadał także piersi.

Czy badanie ginekologiczne może odbyć się podczas miesiączki?

Warto pamiętać także, aby nie planować wizyty u ginekologa w czasie miesiączki.

W trakcie trwania okresu badanie ginekologiczne może się oczywiście odbyć, jeśli takie są wskazania lekarskie. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, lepiej poczekać aż miesiączka się skończy.

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny być systematyczne, bez względu na to czy kobieta ma problemy ze zdrowiem czy też nic jej nie dolega.

Raz do roku (chyba że zachodzi konieczność częstszych wizyt) lekarz powinien zbadać kobietę, zlecić wykonanie ewentualnych badań dodatkowych.

Dzięki regularnym badaniom można uniknąć wielu przykrych niespodzianek i zapobiegać wielu poważnym chorobom.

Badanie ginekologiczne nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym – wystarczy tylko znaleźć właściwego dla siebie lekarza i wizyty w jego gabinecie traktować jak wizyty w gabinecie lekarza rejonowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij