Pierwsza wizyta u ginekologa
Anna Posmykiewicz

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza, wzbudza w kobietach wiele emocji. Oczywiście, nie zawsze łatwo jest przemóc strach i wstyd, jednak dzięki kilku prostym wskazówkom można te przykre uczucia zmniejszyć do minimum.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Przede wszystkim, przed pierwszą wizytą (która powinna odbyć się zanim kobieta rozpocznie współżycie, choć zwykle odbywa się znacznie później), należy się zastanowić, do lekarza jakiej płci chcemy się wybrać.

Niektóre kobiety czują się mniej skrępowane w obecności ginekologa mężczyzny, inne w obecności kobiety.

Kiedy już podejmiemy decyzję do kogo chcemy się wybrać, warto zasięgnąć opinii wśród koleżanek - one zawsze doradzą najlepiej, wskażą lekarza, który przyjacielską rozmową potrafi odwrócić uwagę pacjentki od nieprzyjemnych uczuć związanych z wizytą.

Jak się przygotować?

Poza tym na wizytę do gabinetu ginekologicznego warto założyć spódnicę.

Zwykle bowiem miejsce (oddzielna łazienka lub wydzielony fragment gabinetu za parawanem), gdzie pacjentka przygotowuje się do badania, jest oddalone od fotela ginekologicznego o kilka kroków.

W związku z tym bardziej komfortowo będziemy się czuć dochodząc do fotela w spódnicy, a nie tylko w samej bluzce.

Często zadawanym pytaniem jest także kwestia czy idąc do ginekologa trzeba ogolić intymne okolice. Nie trzeba, ale można. Wszystko zależy od tego, jak pacjentka będzie się lepiej czuć.

Jak przebiega wizyta u ginekologa?

 • Zebranie wywiadu

W czasie pierwszej wizyty lekarz będzie chciał zebrać dokładny wywiad, dlatego warto przygotować sobie już w domu pewne informacje.

Przede wszystkim na pewno będzie pytał o pierwszą miesiączkę (kiedy się pojawiła) oraz o regularność, obfitość i bolesność kolejnych krwawień.

Lekarz zapyta także o to czy pacjentka współżyje, czy ma stałego partnera oraz jaką formę zabezpieczenia przed ciążą stosuje.

Cenne informacje dla ginekologa to także te, czy kobieta była kiedyś w ciąży czy poroniła, czy stosowała tzw. antykoncepcję po stosunku.

Lekarz będzie też pytał o choroby przewlekłe (także te występujące w rodzinie) oraz o leki zażywane na stałe. Po zebraniu takiego wywiadu pacjentka zostanie zapytana o powód obecnej wizyty: czy ma problemy ze zdrowiem, czy chce starać się o dziecko, czy jest to wizyta kontrolna, a może chodzi o dobór właściwego środka antykoncepcyjnego.

 • Badanie właściwe

Po wstępnej rozmowie pacjentka zostanie poproszona właśnie o przygotowanie się do badania w wyznaczonym do tego miejscu, a następnie zostanie zbadana.

Lekarz bada kobietę najpierw palpacyjnie, czyli tylko przy użyciu rąk.

Następnie używa wziernika, dzięki któremu może miedzy innymi ocenić jak wygląd szyjka macicy. Wzierniki są różnych rozmiarów, lekarz zawsze dobiera wziernik dostosowany do każdej kobiety (inny będzie dla nastolatki, inny dla kobiety, która rodziła już dzieci).

Czasami lekarz może zdecydować się na wykonanie usg ginekologicznego. W niektórych przypadkach usg wykonywane jest przy użyciu specjalnej głowicy przez pochwę, czasami jest to zwykłe badanie przez powłoki jamy brzusznej.

W czasie badania usg lekarz ocenia narząd rodny kobiety. Zarówno badanie ginekologiczne, jak i badanie usg nie są bolesne, choć dla kobiety, dla której jest to nowe doświadczenie, zwykle jest nieprzyjemne.

W czasie badania ginekologicznego i usg dopochwowego należy postarać się rozluźnić po to, aby nie napinać mięśni - wtedy badanie będzie mało odczuwalne. Poza tym warto pamiętać (czasami warto samej przypomnieć o tym lekarzowi), aby w czasie wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz zbadał także piersi.

Czy badanie ginekologiczne może odbyć się podczas miesiączki?

Warto pamiętać także, aby nie planować wizyty u ginekologa w czasie miesiączki.

W trakcie trwania okresu badanie ginekologiczne może się oczywiście odbyć, jeśli takie są wskazania lekarskie. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, lepiej poczekać aż miesiączka się skończy.

Jak często należy odwiedzać ginekologa?

Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny być systematyczne, bez względu na to czy kobieta ma problemy ze zdrowiem czy też nic jej nie dolega.

Raz do roku (chyba że zachodzi konieczność częstszych wizyt) lekarz powinien zbadać kobietę, zlecić wykonanie ewentualnych badań dodatkowych.

Dzięki regularnym badaniom można uniknąć wielu przykrych niespodzianek i zapobiegać wielu poważnym chorobom.

Badanie ginekologiczne nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym – wystarczy tylko znaleźć właściwego dla siebie lekarza i wizyty w jego gabinecie traktować jak wizyty w gabinecie lekarza rejonowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

  Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

 • Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

  Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

 • Naukowcy odkryli męski gen pożądania

  Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

 • Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

  W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

 • Neurony RFRP – odnaleziono element łączący stres i niepłodność

  Naukowcy z Centrum Neuroendokrynologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii dostarczyli dowodów na neuronalne powiązanie między stresem a niepłodnością. Testy laboratoryjne wykazały, że neurony RFRP są aktywne w sytuacjach stresowych i tłumią działanie hormonów rozrodczych.

 • Z Programu Zdrowia Publicznego na lata 2021-2025 znika kompleksowa ochrona zdrowia prokreacyjnego

  Resort zdrowia wycofuje się z projektu dotyczącego prokreacji i podjął decyzje o zakończeniu jego finansowania. Według MZ inicjatywa, która miała zastąpić in vitro okazała się mało popularna i nie przyniosła satysfakcjonujących efektów

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij