×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nocne poty - objaw, którego nie należy bagatelizować

Nocne poty mogą być zjawiskiem całkowicie fizjologicznym, ale też może zdarzyć się, że są one objawem stanu zapalnego czy też dużo poważniejszej choroby.

 Pocenie nocne a niewłaściwa higiena snu

Nocne poty mogą mięć związek z brakiem optymalnych warunków w sypialni. Jeśli jest w niej za duszno, a dodatkowo pościel, w której śpimy oraz piżama zawierają domieszkę sztucznych włókien, wtedy zaczynamy się pocić. Dlatego też należy zadbać o właściwą higienę snu. Powinno się spać w przewietrzonym pomieszczeniu, a latem przy otwartym oknie. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Najlepiej, aby pościel i piżama były z czystej bawełny, która jest przewiewna i pozwala skórze oddychać. Jeśli pomimo takiego postępowania nadal będziemy się mocno pocić, wtedy trzeba udać się do lekarza, aby wyjaśnić czy po prostu taka jest nasza fizjologia czy też dzieje się coś niepokojącego.

Przyczyny nocnych potów

  • Zmiany hormonalne

Nocne poty mogą być wywołane przez zmiany hormonalne. Często w przebiegu nadczynności tarczycy pacjenci skarżą się na nadmierne pocenie lub zimne poty. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie poziomu TSH oraz wolnych hormonów tarczycy (tyroksyna, trójjodotyronina), aby ocenić stan tarczycy. Jeśli okazałoby się, że pracuje ona w nieprawidłowy sposób, wtedy zajdzie potrzeba wizyty u endokrynologa. Ponadto kobiety w okresie menopauzy, u których występują wahania kobiecych hormonów, także mogą nadmiernie pocić się w nocy. W tej sytuacji można spróbować stosować któryś z suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w okresie menopauzy, a w razie braku poprawy nieunikniona będzie wizyta u ginekologa, który zaleci właściwe postępowanie. 

  • Infekcje

Nocne poty mogą mieć też związek z infekcją. W przebiegu zarówno zwykłego przeziębienia, jak i poważniejszej infekcji, zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej, organizm często reaguje podwyższeniem temperatury ciała. W czasie narastania gorączki, która zwykle najwyższa jest właśnie w godzinach wieczornych, organizm zaczyna reagować nadmierną potliwością. Gorączce i nocnym potom mogą w tej sytuacji także towarzyszyć dreszcze i uczucie zimna - chory często opisuje te dolegliwości jako „zimne poty”. 

  • Niedobór witaminy D, krzywica

Nocne poty często są także objawem niedoboru witaminy D i krzywicy. Co prawda w dzisiejszych czasach zdarza się to stosunkowo rzadko ze względu na szeroka wiedzę dotyczącą suplementacji witaminy D, jednak nigdy nie można zapomnieć o tej przyczynie. Jeśli pocenie się w nocy jest szczególnie nasilone u dzieci, a dodatkowo pojawia się brak łaknienia, drażliwość, skłonność do zaparć oraz zmiany w układzie kostnym, zawsze w tej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska. 

  • Cukrzyca

Nocne poty pojawiają się też u pacjentów chorych na cukrzycę. W godzinach nocnych bowiem dochodzi do spadku poziomu glukozy i może dojść do zjawiska hipoglikemii, której objawem jest nadmierne pocenie nocne, pacjent oblewa się wtedy dużą ilością zimnego potu. Dlatego pacjenci chorzy na cukrzycę zawsze musza pamiętać o właściwym stosowaniu insuliny i spożywaniu odpowiedniej ilości posiłków o odpowiednich godzinach.

  • Stosowanie niektórych leków

Nocne poty mogą mięć też związek z zażywaniem niektórych leków. Często takie objawy wywołane są stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy kwasu acetylosalicylowego.

  • Zioła i owoce

Ponadto także zioła, głównie lipa, czarny bez, kora wierzby i owoce malin, mogą działać napotnie.

  • Choroby nowotworowe

Nocne poty czasami spowodowane są też chorobami nowotworowymi. Jeśli poza nadmiernym poceniem się w nocy dodatkowo występuje osłabienie, stany podgorączkowe, skłonność do męczenia się oraz do powstawania siniaków i ewentualnie powiększenie węzłów chłonnych, zawsze należy bezzwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem, mogą być to bowiem objawy nowotworu (głównie chłoniaków i białaczek).

Podsumowanie wiadomości o poceniu nocnym

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz zleci podstawowe badania laboratoryjne (morfologię krwi oraz poziom OB), dzięki którym będzie wiadomo czy istnieje powód do niepokoju i konieczna jest dalsza diagnostyka.

Nadmierne pocenie się w nocy, pomimo właściwej higieny snu, zawsze powinno skłonić do wzmożonej czujności i wizyty u lekarza. Jeśli pomimo wykluczenia różnych chorób pocenie nocne nie ustąpi, warto spróbować stosować dostępne suplementy diety zawierające szałwię, jak również miejscowo działające, dostępne tylko w aptekach, antyperspiranty. Warto też zasięgnąć konsultacji dermatologicznej. 


Podziel się: