×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ból pod pachą — przyczyny i objawy

Przyczyny bólu pod pachą mogą być bardzo różne. Jedne z nich są naprawdę błahe i ustępują szybko, inne natomiast mogą mieć związek z poważnymi chorobami. Dlatego zawsze, jeśli pojawia się ból, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy wybrać się do lekarza. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu oraz po zbadaniu nas postawi wstępną diagnozę, być może skieruje nas również na badania dodatkowe, dzięki którym będzie można już ze stuprocentową pewnością postawić rozpoznanie i zalecić dalsze, właściwe postępowanie.

Przyczyny bólu pod pachą - nadwyrężenie mięśni 

Jedną z przyczyn, która wywołuje ból pod pachą, jest nadwyrężenie mięśni. Często zdarza się, że po treningu (zwłaszcza nieumiejętnym, zbyt bardzo obciążającym nasz organizm), dochodzi do bólu mięśni, w tym również do bólu mięśni w okolicy dołu pachowego. Ten rodzaj bólu to nic innego jak popularne zakwasy, które są związane ze zwiększeniem się ilości kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych. Ból ten, choć czasami bywa naprawdę uporczywy, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Zdarza się też, zwłaszcza u osób, które regularnie i bardzo intensywnie uprawiają różnego rodzaju sporty, że we włóknach mięśniowych dochodzi do mikrourazów lub też nawet może zdarzyć się, że pod wpływem nadmiernego obciążenia mięśni i zbyt intensywnego wysiłku, dochodzi do naderwania ścięgien i mięśni. Ból dołu pachowego wywołany taką przyczyną jest zwykle silny i nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najlepiej do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci nam dodatkowo usg dołu pachowego, aby ocenić, w jakim stanie są mięśnie. Na tej podstawie lekarz pokieruje dalszym właściwym postępowaniem i leczeniem. 

Przyczyny bólu pod pachą - uraz dołu pachowego

Ponadto, przyczyną bólu pod pachą może też być uraz pachy. Do urazu dołu pachowego może dojść zarówno w czasie uprawiania sportu, jak również w czasie jakiegoś upadku. Ponadto, aby odczuwać ból pod pachą, wcale natomiast nie musi dojść do bezpośredniego urazu dołu pachowego. Ból pod pachą może być bowiem odczuwany na przykład na skutek złamania obojczyka czy też złamania kości ramiennej, jak również w wyniku zwichnięcia stawu ramiennego. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem ortopedą, który po zbadaniu nas oraz po wykonaniu badań dodatkowych we właściwy sposób zaopatrzy uszkodzoną kończynę górną. 

Przyczyny bólu pod pachą - reakcja alergiczna

Kolejną przyczyną bólu pod pachą może być reakcja alergiczna, zwykle wywołana użyciem nowego dezodorantu lub też innego kosmetyku albo nowego proszku do prania czy płynu do płukania tkanin. W sytuacji, kiedy ból pod pachą jest wywołany reakcją alergiczną, dodatkowo poza bólem pachy zwykle obecna jest też swędząca wysypka, która zwykle ma postać drobnych grudek. Czasami dodatkowym objawem może też być pieczenie skóry.

Jeśli przyczyną bólu pachy jest reakcja alergiczna, należy jak najszybciej wyeliminować czynnik, który doprowadził do jej powstania oraz zażyć właściwe leki przeciwhistaminowe, które zaleci nam lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. 

Przyczyny bólu pod pachą - zapalenie mieszków włosowych

Zdarza się, że ból pod pachą jest też wywołany zapaleniem mieszków włosowych. W tej sytuacji, poza bólem dołu pachowego, widoczne są też liczne, czerwone krostki wypełnione treścią ropną, zwykle są one drobne, choć może zdarzyć się, że zaczną sie one powiększać. Do zapalenia mieszków włosowych może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja dołów pachowych- po każdym bowiem ich ogoleniu powinno się zdezynfekować skórę, najlepiej płynem po goleniu w przypadku mężczyzn lub Octeniseptem w przypadku kobiet oraz często zmieniać maszynkę używaną do golenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnego rozwoju zapalenia mieszków włosowych. A co, jeśli już do zapalenia dojdzie? Wtedy należy nosić przewiewne, bawełniane ubrania, zaprzestać na jakiś czas golenia oraz codziennie, po kilka razy, dezynfekować dół pachowy najlepiej Octeniseptem.

Przyczyny bólu pod pachą - promieniowanie bólu z innego narządu 

Może zdarzyć się również, że ból pod pachą jest efektem promieniowania bólu z innego narządu. Dość często, w przypadku stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych, pacjent odczuwa ból pod prawą pachą. Podobnie, zdarza się, że w sytuacji, kiedy u pacjenta obecne są bóle związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego, ból może promieniować do lewej pachy, typowe jest wtedy również drętwienie ręki lewej.  

Przyczyny bólu pod pachą - powiększone węzły chłonne

Przyczyną bólu pachy mogą być też powiększone węzły chłonne. Czasami zdarza się, że dochodzi do powiększenia się jednego węzła, który nie jest za duży (ma wielkość ziarnka grochu lub ziarnka fasoli). Taki węzeł zwykle jest sprężysty oraz ruchomy, czyli przesuwalny względem podłoża oraz bolesny. Zazwyczaj taki rodzaj powiększonych węzłów chłonnych ma związek z infekcją. Jakie zatem infekcje mogą przyczyniać się do powiększania się węzłów chłonnych? Bardzo często są to różnego rodzaju infekcje wirusowe, czasami nawet zwykle przeziębienie może doprowadzić do powiększenia się węzłów chłonnych pod pachą, ale do powiększenia się węzłów chłonnych pod pachą mogą też przyczyniać się infekcje bakteryjne czy pasożytnicze. Węzeł chłonny, który uległ powiększeniu w wyniku infekcji, zmniejsza swoje wymiary po jej zakończeniu, przestaje być również bolesny. Zdarza się też, że do powiększenia się węzłów chłonnych i bólu dołu pachowego dochodzi w wyniku różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, miedzy innymi taka sytuacja może mieć miejsce w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Może też zdarzyć się, że węzły chłonne pod pachą ulegną powiększeniu w przebiegu choroby nowotworowej, wtedy węzły te zwykle są bardzo duże, tworzą one tzw. pakiety, nie da się ich przesuwać względem podłoża, jak również nie wywołują one bólu pachy. W przypadku stwierdzenia u siebie takich węzłów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Podziel się: