Ból pod pachą — przyczyny i objawy
Michał Posmykiewicz

Ból pod pachą — przyczyny i objawy

Przyczyny bólu pod pachą mogą być bardzo różne. Jedne z nich są naprawdę błahe i ustępują szybko, inne natomiast mogą mieć związek z poważnymi chorobami. Dlatego zawsze, jeśli pojawia się ból, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy wybrać się do lekarza. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu oraz po zbadaniu nas postawi wstępną diagnozę, być może skieruje nas również na badania dodatkowe, dzięki którym będzie można już ze stuprocentową pewnością postawić rozpoznanie i zalecić dalsze, właściwe postępowanie.

Przyczyny bólu pod pachą – nadwyrężenie mięśni 

Jedną z przyczyn, która wywołuje ból pod pachą, jest nadwyrężenie mięśni. Często zdarza się, że po treningu (zwłaszcza nieumiejętnym, zbyt bardzo obciążającym nasz organizm), dochodzi do bólu mięśni, w tym również do bólu mięśni w okolicy dołu pachowego. Ten rodzaj bólu to nic innego jak popularne zakwasy, które są związane ze zwiększeniem się ilości kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych. Ból ten, choć czasami bywa naprawdę uporczywy, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

U osób, które regularnie i bardzo intensywnie uprawiają różnego rodzaju sporty, zdarza się, że we włóknach mięśniowych dochodzi do mikrourazów lub naderwania ścięgien i mięśni. Ból dołu pachowego wywołany taką przyczyną jest zwykle silny i nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najlepiej do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci nam dodatkowo USG dołu pachowego, aby ocenić, w jakim stanie są mięśnie. Na tej podstawie lekarz pokieruje dalszym właściwym postępowaniem i leczeniem. 

Przyczyny bólu pod pachą – uraz dołu pachowego

Przyczyną bólu pod pachą może też być uraz pachy. Do urazu dołu pachowego może dojść zarówno w czasie uprawiania sportu, jak również w czasie jakiegoś upadku. Aby odczuwać ból pod pachą, wcale natomiast nie musi dojść do bezpośredniego urazu dołu pachowego. Ból pod pachą może być bowiem odczuwany na przykład na skutek złamania obojczyka czy też złamania kości ramiennej, jak również w wyniku zwichnięcia stawu ramiennego. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem ortopedą, który po zbadaniu nas oraz po wykonaniu badań dodatkowych we właściwy sposób zaopatrzy uszkodzoną kończynę górną. 

Sprawdź, co jeść, aby kości zrastały się szybciej

Powiązane produkty

Przyczyny bólu pod pachą – reakcja alergiczna

Kolejną przyczyną bólu pod pachą może być reakcja alergiczna wywołana użyciem nowego kosmetyku albo nowego proszku do prania czy płynu do płukania tkanin. W takiej sytuacji dodatkowo obecna jest też swędząca wysypka, która zwykle ma postać drobnych grudek. Czasami towarzyszącym objawem może też być pieczenie skóry.

Sprawdź, bezzapachowe antyperspiranty i dezodoranty przeciw poceniu.

Jeśli przyczyną bólu pachy jest reakcja alergiczna, należy jak najszybciej wyeliminować czynnik, który doprowadził do jej powstania oraz zażyć właściwe leki przeciwhistaminowe, które zaleci nam lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. 

Przyczyny bólu pod pachą – zapalenie mieszków włosowych

Zdarza się, że ból pod pachą jest też wywołany zapaleniem mieszków włosowych. W dole pachowym widoczne są liczne, czerwone krostki wypełnione treścią ropną, zwykle są one drobne, choć może zdarzyć się, że zaczną się one powiększać. Do zapalenia mieszków włosowych może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja dołów pachowych – po każdym goleniu powinno się zdezynfekować skórę (np. płynami antyseptycznymi) oraz często zmieniać maszynkę do golenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnego rozwoju zapalenia mieszków włosowych. A co, jeśli już do zapalenia dojdzie? Wtedy należy nosić przewiewne, bawełniane ubrania, zaprzestać na jakiś czas golenia oraz codziennie, po kilka razy, dezynfekować dół pachowy.

Sprawdź kosmetyki do golenia dla mężczyzn oraz akcesoria do depilacji dla kobiet.

Przyczyny bólu pod pachą – promieniowanie bólu z innego narządu 

Ból pod pachą może być efektem promieniowania bólu z innego narządu. Dość często w przypadku stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych (tzw. kamica żółciowa) pacjent odczuwa ból pod prawą pachą. Ból promieniujący do lewej pachy oraz drętwienie lewej ręki są związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego.

Przyczyny bólu pod pachą – powiększone węzły chłonne

Przyczyną bólu pachy mogą być też powiększone węzły chłonne. Zdarza się, że dochodzi do powiększenia się jednego węzła, który nie jest za duży (ma wielkość ziarnka grochu lub ziarnka fasoli). Taki węzeł zwykle jest sprężysty oraz ruchomy, czyli przesuwalny względem podłoża oraz bolesny. Zazwyczaj taki rodzaj powiększonych węzłów chłonnych ma związek z infekcją. Jakie infekcje mogą przyczyniać się do powiększania się węzłów chłonnych? Są to infekcje wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze. Powiększone węzły chłonne można zaobserwować również przy przeziębieniu.

Węzeł chłonny, który uległ powiększeniu w wyniku infekcji, zmniejsza swoje wymiary po jej zakończeniu, przestaje być również bolesny.

Do powiększenia się węzłów chłonnych i bólu dołu pachowego dochodzi w wyniku różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, miedzy innymi w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

Może też zdarzyć się, że węzły chłonne pod pachą ulegną powiększeniu w przebiegu choroby nowotworowej. Wówczas węzły zwykle są bardzo duże, tworzą tzw. pakiety, nie da się ich przesuwać względem podłoża, jak również nie wywołują one bólu pachy. W przypadku stwierdzenia u siebie takich węzłów należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Pneumocystoza – objawy, rozpoznanie i leczenie

    Pneumocystoza to zapalenie płuc spowodowane zakażeniem Pneumocystis jirovecii. Choroba występuje u osób z obniżoną odpornością m.in. z powodu AIDS lub przyjmowania leków immunosupresyjnych, dlatego zalicza się ją do zakażeń oportunistycznych. Pneumocystoza to poważna choroba objawiająca się dusznością i suchym kaszlem, która może prowadzić nawet do śmierci.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.