Ból pod pachą — przyczyny i objawy
Przyczyny bólu pod pachą mogą być bardzo różne. Jedne z nich są naprawdę błahe i ustępują szybko, inne natomiast mogą mieć związek z poważnymi chorobami. Dlatego zawsze, jeśli pojawia się ból, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy wybrać się do lekarza. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu oraz po zbadaniu nas postawi wstępną diagnozę, być może skieruje nas również na badania dodatkowe, dzięki którym będzie można już ze stuprocentową pewnością postawić rozpoznanie i zalecić dalsze, właściwe postępowanie.
Przyczyny bólu pod pachą – nadwyrężenie mięśni
Jedną z przyczyn, która wywołuje ból pod pachą, jest nadwyrężenie mięśni. Często zdarza się, że po treningu (zwłaszcza nieumiejętnym, zbyt bardzo obciążającym nasz organizm), dochodzi do bólu mięśni, w tym również do bólu mięśni w okolicy dołu pachowego. Ten rodzaj bólu to nic innego jak popularne zakwasy, które są związane ze zwiększeniem się ilości kwasu mlekowego w komórkach mięśniowych. Ból ten, choć czasami bywa naprawdę uporczywy, ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.
U osób, które regularnie i bardzo intensywnie uprawiają różnego rodzaju sporty, zdarza się, że we włóknach mięśniowych dochodzi do mikrourazów lub naderwania ścięgien i mięśni. Ból dołu pachowego wywołany taką przyczyną jest zwykle silny i nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najlepiej do ortopedy, który prawdopodobnie zaleci nam dodatkowo USG dołu pachowego, aby ocenić, w jakim stanie są mięśnie. Na tej podstawie lekarz pokieruje dalszym właściwym postępowaniem i leczeniem.
Przyczyny bólu pod pachą – uraz dołu pachowego
Przyczyną bólu pod pachą może też być uraz pachy. Do urazu dołu pachowego może dojść zarówno w czasie uprawiania sportu, jak również w czasie jakiegoś upadku. Aby odczuwać ból pod pachą, wcale natomiast nie musi dojść do bezpośredniego urazu dołu pachowego. Ból pod pachą może być bowiem odczuwany na przykład na skutek złamania obojczyka czy też złamania kości ramiennej, jak również w wyniku zwichnięcia stawu ramiennego. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem ortopedą, który po zbadaniu nas oraz po wykonaniu badań dodatkowych we właściwy sposób zaopatrzy uszkodzoną kończynę górną.
Sprawdź, co jeść, aby kości zrastały się szybciej.
Przyczyny bólu pod pachą – reakcja alergiczna
Kolejną przyczyną bólu pod pachą może być reakcja alergiczna wywołana użyciem nowego kosmetyku albo nowego proszku do prania czy płynu do płukania tkanin. W takiej sytuacji dodatkowo obecna jest też swędząca wysypka, która zwykle ma postać drobnych grudek. Czasami towarzyszącym objawem może też być pieczenie skóry.
Sprawdź, bezzapachowe antyperspiranty i dezodoranty przeciw poceniu.
Przyczyny bólu pod pachą – zapalenie mieszków włosowych
Zdarza się, że ból pod pachą jest też wywołany zapaleniem mieszków włosowych. W dole pachowym widoczne są liczne, czerwone krostki wypełnione treścią ropną, zwykle są one drobne, choć może zdarzyć się, że zaczną się one powiększać. Do zapalenia mieszków włosowych może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja dołów pachowych – po każdym goleniu powinno się zdezynfekować skórę (np. płynami antyseptycznymi) oraz często zmieniać maszynkę do golenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnego rozwoju zapalenia mieszków włosowych. A co, jeśli już do zapalenia dojdzie? Wtedy należy nosić przewiewne, bawełniane ubrania, zaprzestać na jakiś czas golenia oraz codziennie, po kilka razy, dezynfekować dół pachowy.
Sprawdź kosmetyki do golenia dla mężczyzn oraz akcesoria do depilacji dla kobiet.
Przyczyny bólu pod pachą – promieniowanie bólu z innego narządu
Ból pod pachą może być efektem promieniowania bólu z innego narządu. Dość często w przypadku stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego i obecności kamieni żółciowych (tzw. kamica żółciowa) pacjent odczuwa ból pod prawą pachą. Ból promieniujący do lewej pachy oraz drętwienie lewej ręki są związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego.
Przyczyny bólu pod pachą – powiększone węzły chłonne
Przyczyną bólu pachy mogą być też powiększone węzły chłonne. Zdarza się, że dochodzi do powiększenia się jednego węzła, który nie jest za duży (ma wielkość ziarnka grochu lub ziarnka fasoli). Taki węzeł zwykle jest sprężysty oraz ruchomy, czyli przesuwalny względem podłoża oraz bolesny. Zazwyczaj taki rodzaj powiększonych węzłów chłonnych ma związek z infekcją. Jakie infekcje mogą przyczyniać się do powiększania się węzłów chłonnych? Są to infekcje wirusowe, bakteryjne czy pasożytnicze. Powiększone węzły chłonne można zaobserwować również przy przeziębieniu.
Do powiększenia się węzłów chłonnych i bólu dołu pachowego dochodzi w wyniku różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych, miedzy innymi w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.