×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fibrynogen - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - fibrynogen
Znajdź lekarza Hematologia
Diagnostyka laboratoryjna
Encyklopedia leków Hematologia
Diagnostyka laboratoryjna

Fibrynogen jest to białko produkowane w wątrobie, które uczestniczy w procesie tworzenia skrzepu. Określany jest też jako I czynnik krzepnięcia krwi. Jest również białkiem ostrej fazy (jego stężenie zwiększa się w procesach zapalnych).

Narząd: wątroba.
Norma:
1,8 – 3,5 g/l (180-350mg/dl) - większe wartości u osób otyłych, palących tytoń i u osób w podeszłym wieku.

Wartości podwyższone są obserwowane podczas ciąży (objaw prawidłowy), podczas miesiączki, w ostrych stanach zapalnych, w kolagenozach, w zespole nerczycowym, w nowotworach (ziarnica złośliwa, rak oskrzela, białaczki), w zawale mięśnia sercowego i w udarach.

Wartości obniżone są spotykane we wrodzonym niedoborze fibrynogenu, po ciężkich zabiegach operacyjnych, w zespole rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego, w sytuacjach nadmiernego zużycia fibrynogenu (w posocznicy, chorobie nowotworowej, marskości wątroby, hemolizie), w stanach niedożywienia.
Podwyższony poziom fibrynogenu zwiększa ryzyko zakrzepów i może być jednym z czynników, zwiększających ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, dlatego badanie to może być wykonywane równolegle z oznaczaniem innych czynników ryzyka takich jak poziom cholesterolu.