×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ząbkowanie u dzieci – kolejność wyrzynania zębów oraz sposoby łagodzenia objawów

Pojawienie się pierwszych zębów w buzi dziecka to dla rodziców powód do dumy. Niestety, bardzo często oznacza też dla nich nieprzespane noce. Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów to coś, przez co każdy maluch i jego rodzice muszą przebrnąć. W artykule podpowiadamy, jak złagodzić nieprzyjemne i bolesne objawy związane z ząbkowaniem.

Czas wyrzynania się pierwszych ząbków

Pierwsze ząbki powinny pojawić się w buzi półrocznego dziecka. Bardzo trudno jest dojrzeć drobną ryskę na dziąśle, która zdradza fakt wyrżnięcia się pierwszego ząbka. Przez rankę wkrótce przebije się jedynka. Najłatwiej "zdiagnozować" jej obecność, stukając delikatnie metalową łyżeczką w dolne dziąsło dziecka. Pierwszy ząbek można też zobaczyć, gdy w spontanicznym uśmiechu lub podczas ziewania dziecko samo otworzy buzię. Jednak ząbkowanie to nie tylko sam moment przebicia się "białej perełeczki" przez dziąsło. Już trzymiesięczne niemowlęta mogą cierpieć z powodu ząbkowania, gdyż właśnie wtedy w dziąsłach zaczynają tworzyć się zawiązki zębów.

By złagodzić ból towarzyszący pojawianiu się pierwszych zębów warto mieć pod ręką specjalny żel na ząbkowanie. Dobrze jest zaopatrzyć się także w gryzaki z miękkiej gumy o chropowatej powierzchni wypełnione wodą.

Na przyspieszenie ząbkowania wpływ mają:

•    większa masa i długość urodzeniowa dzieci,
•    dłuższe karmienie naturalne,
•    dobre warunki socjalno-bytowe,
•    przyjście na świat od marca do czerwca,

Oznacza to, że ząbkowanie zależy od ogólnego rozwoju dziecka. Z kolei spożywanie wody sztucznie fluorowanej opóźnia wyrzynanie się zębów.

Kolejność wyrzynania się zębów

Kolejność wyrzynania się zębów jest na ogół następująca: siekacze przyśrodkowe w żuchwie (dolne jedynki), siekacze przyśrodkowe w szczęce, siekacze boczne w żuchwie, siekacze boczne w szczęce, pierwsze trzonowce, kły i drugie trzonowce. Warto jednak pamiętać, że doliczono się aż 65 wzorów kolejności wyrzynania się zębów.

Niektóre dzieci, w chwili gdy pojawią się w ich budzi pierwsze zęby potrzebują dodatkowego kontaktu z matką i będą z upodobaniem ssały pierś. Inne z kolei nie będą chciały brać piersi do ust. Są dzieci, którym w czasie ząbkowania ulgę przynosi smoczek, i są takie, które go wtedy wypluwają. Należy więc bacznie obserwować dziecko i dobrać sposób łagodzenia dolegliwości najodpowiedniejszy dla naszej pociechy. Rodzice powinni pamiętać, że wysokiej gorączki nigdy nie należy lekceważyć, bo może ona być zwiastunem przeziębienia.

Ząbkowanie u dzieci – przebieg

Trzonowce są pierwszymi stałymi zębami, które pojawiają się w buzi sześciolatka, choć coraz częściej zdarza się, że wcześniejsze są siekacze przyśrodkowe. Jeżeli dziecko ma już stałe szóstki warto pójść z nim do dentysty, aby zalakować zęby. Oczyszczony zdrowy ząb stomatolog pokrywa specjalnym lakierem, który wypełni naturalne bruzdy na powierzchni zęba. Chroni to jego powierzchnię przed próchnicą. Z lakowaniem zęba najlepiej nie czekać aż pojawią się wszystkie trzonowce. Można to robić po kolei po 1-2 zęby podczas każdej wizyty.

Około 7 roku życia wyrzynają się siekacze przyśrodkowe w szczęce i siekacze boczne w żuchwie. Około 8 roku życia przychodzi pora na siekacze boczne w szczęce. Kieł i pierwszy ząb przedtrzonowy wyrzyna się około 10 roku życia, drugie przedtrzonowe wyrzynają się około 11 roku życia, zaś około 12 roku życia wyrzynają się drugie zęby trzonowe. Dorosłe ząbkowanie kończy się na trzecich zębach trzonowych tzw. zębach mądrości, które pojawiają się w różnym wieku.

Pamiętać należy, że czas, kiedy pojawiają się stałe zęby, jest indywidualny dla każdego dziecka, ale gdy już one są, bardzo ważna staje się ich higiena. Najlepiej, gdy od początku, w miarę możliwości, myje się je po każdym posiłku. Dziecko należy przyzwyczajać do mycia zębów od chwili, gdy się one pojawią w jego buzi. Początkowo wystarczy przecierać ząbki wilgotnym gazikiem zamoczonym w czystej wodzie. Dwulatek może już myć zęby samodzielnie. Pilnujmy jednak tego, aby wypluwał pastę z buzi. Zawsze stosujmy pastę do zębów dostosowaną do wieku dziecka.


Podziel się: