Zyrtec UCB, 10 mg, tabletki powlekane, 7 szt.

Produkt usunięty z oferty

O produkcie

Producent

VEDIM SP.Z O.O.
Leona Kruczkowskiego 8
Warszawa

Opis

Zyrtec UCB jest lekiem działającym przeciwalergicznie.

Skład

Substancją czynną leku Zyrtec UCB jest cetyryzyny dichlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, Opadry Y-1-7000 (hypromeloza (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Tabletki należy połykać popijając szklanką płynu. Tabletkę można podzielić na 2 równe dawki.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat Zalecana dawka to 10 mg (1 tabletka) raz na dobę. 

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat Zalecana dawka to 5 mg dwa razy na dobę (pół tabletki dwa razy na dobę). Inne postacie tego leku mogą być bardziej odpowiednie dla dzieci. Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zaleca się stosowanie 5 mg raz na dobę. Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza, który odpowiednio dostosuje dawkę. Jeśli u dziecka występuje choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza, który dostosuje dawkę do potrzeb dziecka. W przypadku wrażenia, że działanie leku Zyrtec UCB jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza. 

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i przebiegu objawów. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leczenie cetyryzyną bez zalecenia lekarza nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

Działanie

Substancją czynną leku Zyrtec UCB jest cetyryzyny dichlorowodorek. Zyrtec UCB jest lekiem działającym przeciwalergicznie.

Wskazania

Lek Zyrtec UCB, jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych:

  • w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa,
  • w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Zyrtec UCB:

  • jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek (ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min),
  • jeśli pacjent ma uczulenie na cetyryzyny dichlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny (substancje czynne o podobnej budowie, wchodzące w skład innych leków). 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Działania niepożądane występujące często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów): senność, zawroty głowy, bóle głowy ,zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa (u dzieci), biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej, zmęczenie 
  • Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów): pobudzenie, parestezja (zaburzenia czucia), ból brzucha, świąd, wysypka, astenia (skrajne zmęczenie), złe samopoczucie 
  • Działania niepożądane występujące rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów): reakcje alergiczne, czasami ciężkie (bardzo rzadko) − depresja, omamy, zachowanie agresywne, dezorientacja, bezsenność, drgawki, tachykardia (przyspieszone bicie serca), nieprawidłowa czynność wątroby, pokrzywka, obrzęk, zwiększenie masy ciała 
  • Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów): trombocytopenia (mała liczba płytek krwi). tiki (skurcze nawykowe). omdlenie, dyskineza (ruchy mimowolne), dystonia (nieprawidłowe, długotrwałe skurcze mięśni), drżenie, zaburzenia smaku. niewyraźne widzenie, zaburzenia akomodacji (zaburzenia ostrości widzenia), rotacja gałek ocznych (niekontrolowane, koliste ruchy gałek ocznych). obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła), wysypka polekowa, zaburzenia oddawania moczu (moczenie nocne, ból i (lub) trudności w oddawaniu moczu) 
  • Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania (częstość występowania nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zwiększony apetyt, próby samobójcze (nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem), koszmary senne, utrata pamięci, zaburzenia pamięci, zawroty głowy (uczucie wirowania lub utraty równowagi), zatrzymanie moczu (niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego), świąd (intensywne swędzenie) i (lub) pokrzywka po przerwaniu stosowania leku, ból stawów, wysypka z pęcherzami zawierającymi wydzielinę ropną, zapalenie wątroby

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Zyrtec UCB tabletki powlekane zawiera laktozę; jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 st.C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pokarm nie wpływa na wchłanianie leku Zyrtec UCB.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Jeśli pacjent planuje prowadzenie pojazdów, wykonywanie potencjalnie niebezpiecznych czynności lub obsługiwanie maszyn po zastosowaniu leku Zyrtec UCB, powinien uważnie obserwować reakcję organizmu na lek. Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Pies, kot, świnka morska – wielu z nas albo już ma w domu zwierzęcego towarzysza, albo o nim marzy. A co, jeśli któryś z domowników okaże się alergikiem? Czym jest alergia na sierść i czy można ją jakoś poskromić?

  • Alergia wziewna to wojna, którą układ immunologiczny alergika toczy z czymś, co dla zdrowych osób jest niegroźne i przed czym wyjątkowo trudno się ukryć: z wszechobecnymi, unoszącymi się w powietrzu, niewidocznymi gołym okiem cząsteczkami (na przykład pyłkami roślin albo kurzem), które wnikają do organizmu z każdym wdechem. Przyjrzyjmy się jej uważniej.

  • O tym, że można mieć uczulenie na trawę, zwierzęta albo mleko, wiedzą już pięciolatki. Lista rzeczy, które mogą wywołać reakcję alergiczną, jest jednak znacznie dłuższa, a niektóre jej pozycje mogą naprawdę zaskoczyć.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij