Hydrocortisonum Ziaja, 5 mg/g, krem, 15 g

hydrokortyzon, krem, alergia, łuszczyca, oparzenie, świąd, ukąszenie, liszaj, uczulenie, stan zapalny, azs (atopowe zapalenie skóry), łojotokowe zapalenie skóry

8,49 zł
56,60 zł / 100 g

Produkt niedostępny online

Powiadom o dostępności

ODBIERZ W 30 MINUT
9,76 zł

Dostępny w 715 aptekach .

Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Zarezerwuj w aptece

O produkcie

Opis

Hydrocortisonum Ziaja to lek w postaci kremu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera hydrokortyzonu octan – substancję czynną z grupy kortykosteroidów, która działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne.

Skład

Substancją czynną jest: hydrokortyzonu octan (Hydrocortisoni acetas).

1 gram kremu zawiera 5 mg substancji czynnej hydrokortyzonu octanu (Hydrocortisoni acetas).

Substancje pomocnicze: alkohol cetylowy; alkohol stearylowy; glikol propylenowy (E 1520); metylu parahydroksybenzoesan (E 218); propylu parahydroksybenzoesan (E 216); makrogolu eter cetostearylowy 20; parafina ciekła lekka; sorbitanu stearynian (typ I); wazelina biała; woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Lek do stosowania zewnętrznego, miejscowego na skórę.

Kremu nie stosować na zdrową skórę ani na duże powierzchnie ciała.

Na zmienioną chorobowo skórę należy aplikować cienką warstwę kremu 2-3 razy dziennie.

Na skórę twarzy nie należy stosować dłużej niż 3 dni.

Działanie

Hydrocortisonum Ziaja wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurzające naczynia krwionośne.

Wskazania

Leczenie miejscowe w przypadku: atopowego zapalenie skóry (AZS); liszaja rumieniowatego, rumienia wielopostaciowego; łojotokowego zapalenia skóry; dolegliwości po ukąszeniach owadów; liszaja płaskiego o nasilonym świądzie; łuszczyny owłosionej skóry głowy, łuszczycy zadawnionej; oparzeń pierwszego i drugiego stopnia (także oparzenia słoneczne).

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Hydrocortisonum Ziaja w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jeśli występuje grzybicze, wirusowe lub bakteryjne zapalenie skóry, także grzybica układowa; w trądziku różowatym i pospolitym; w zaniku (atrofii) skóry; w zapaleniu skóry wokół ust; na otwarte rany, uszkodzoną skórę; w nowotworze lub stanach przednowotworowych; w przypadku zmian gruźliczyć skórę.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów): nieostre widzenie.

Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zanikowe zapalenie skóry, rozstępy na skórze; nawrót zakażenia skóry; plamica posteroidowa (przebarwienia i odbarwienia skóry); powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych; trądzik posteroidowy; zapalenie skóry w okolicy ust; zapalenie skóry w okolicy oczu; zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie; opóźnienie gojenia ran i owrzodzeń; nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry; wybroczyny (małe, czerwone lub fioletowe plamki na skórze); podrażnienie skóry, takie jak: pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość, alergia kontaktowa; jaskra lub zaćma – w przypadku stosowania leku na skórę powiek; ogólnoustrojowe objawy niepożądane (zahamowanie czynności osi podwzgórze – przysadka – nadnercza, zespół Cushinga (podwyższone stężenie kortyzolu w surowicy krwi), zahamowanie wzrostu i rozwoju dzieci, hiperglikemia (podwyższone stężenie cukru we krwi), cukromocz (obecność cukru w moczu))

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku należy omówić z lekarzem w przypadku osób z cukrzycą, jaskrą/zaćmą, łuszczycą.

Nie stosować leku na dużą powierzchnię ciała ani długotrwale - ryzyko uogólnionych działań niepożądanych.

W przypadku np. nadkażenia bakteryjnego należy skonsultować się z lekarzem.

Podczas stosowania należy unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi i oczami.

Nie stosować opatrunku okluzyjnego na skórę posmarowaną kremem - ryzyko wzmożonego wchłaniania się hydrokortyzonu.

Lek zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - mogą powodować podrażnienia skóry, w tym kontaktowe zapalenie skóry i reakcje alergiczne typu późnego.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Nie zamrażać.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Polecane artykuły
  • Alergia pokarmowa to chorobliwa nadwrażliwość na spożywany pokarm, uwarunkowana swoistą odpowiedzią układu odpornościowego. Najczęściej objawia się ona u pacjenta objawami ogólnymi (np. dusznością) lub miejscowymi (np. wysypka skórna, bóle brzucha), aczkolwiek w przypadku swoistej tolerancji możemy mówić też o „uczuleniu bezobjawowym”. Wokół terminu alergii pokarmowej narosło wiele mitów oraz nieporozumień, często mylona jest z nietolerancją pokarmową lub traktowana jako synonim każdej reakcji nadwrażliwości na pokarmy. Tymczasem mamy z nią do czynienia tylko przy jednoznacznie udokumentowanym mechanizmie immunologicznym. Jakie objawy występują w przypadku alergii pokarmowej i jak się ją leczy? Jakie testy alergiczne wykonać? Co uczula?

  • Wakacyjna kąpiel dla niektórych może skończyć się przykrym i dość bolesnym doświadczeniem za sprawą parzących, galaretowatych parasolek, swobodnie pływających w toni wodnej, czyli meduz. Do obrony oraz chwytania pokarmu używają parzydełek, zawierających jad, którego siła działania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju meduzy. Po czym można rozpoznać, że oparzyła nas meduza? Dowiedz się, co zrobić po oparzeniu meduzą, zwłaszcza jeśli planujesz zagraniczne wakacje nad wodą.    

  • Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl