Omepragal - Omeprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład omeprazol
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy. Refleksowe zapalenie przełyku. Zepół Zollingera - Ellisona. Owrzodzenie żołądka i dwunastnicy spowodowanego stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Eradykacja H. pylori w leczeniu skojarzonym z właściwymi antybiotykami i zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej u pacjentów z chorobą wrzodową związaną z obecnością H.pylori.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody), przed głównym posiłkiem lub na czczo. Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: biegunka, zaparcia, wzdęcia z oddawaniem gazów, nudności, wymioty (często); brązowo-czarne zabarwienie języka podczas jednoczesnego podawania klarytromycyny (rzadko); suchość w jamie ustnej, zapalenie jamy ustnej, kandydoza, zapalenie trzustki (bardzo rzadko). Zaburzenia wątroby i dróg żółciwoych: zmiana aktywności enzymów wątrobowych, ustępująca po przerwaniu leczenia (niezbyt często); stany zapalne wątroby (bardzo rzadko). Zaburzenia narządów zmysłu: zaburzenia widzenia, szumy uszny, zaburzenia smaku (niezbyt często). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: świąd, wykwity skórne, nadwrażliwość na światło, zwiększona skłonność do pocenia się (niezbyt często). Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: osłabienie siły mięśniowej, ból mięśni lub stawów (rzadko). Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czynności nerek, zmiany obrazu krwi.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na omeprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter choroby wrzodowej, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.   Gdy przyjmujesz diazepam, fenytoinę, warfarynę, ketokonazol, klarytromycynę, digoksynę, estry ampicyliny, sole żelaza, atazanawir, rytonawir, witaminę B12, preparaty dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie w ciąży jest ograniczone do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się stosowanie leku w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.