Goprazol Max, 20 mg, kapsułki dojelitowe, twarde, 14 szt.

omeprazol, kapsułki, refluks, zgaga, nadkwaśność

6,99 zł
Cena za szt.: 0,50 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

LABORATORIOS LICONSA S.A.

Opis

Goprazol Max to produkt leczniczy do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, któremu często towarzyszy zgaga. Goprazol Max w postaci kapsułek dojelitowych zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, która należy do inhibitorów pompy protonowej (IPP). Lek zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Skład

Substancją czynną leku jest omeprazol.

1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu.

Substancje pomocnicze: zawartość kapsułki: sacharoza, ziarenka (zawierające m.in. skrobię kukurydzianą i sacharozę), sodu laurylosiarczan (roztwór 2,5%), disodu fosforan bezwodny, mannitol, hypromeloza 6 cP, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%. Składniki kapsułki: wieczko: żelatyna, żółcień chinolinowa (E 104), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona, korpus: żelatyna, żółcień chinolinowa (E 104), tytanu dwutlenek (E 171), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie rano (na czczo). Kapsułki należy połykać w całości popijając 1/2 szklanki wody. Ważne jest, aby nie otwierać lub nie kruszyć kapsułek, aby zawarte w jej wnętrzu peletki mogły dotrzeć do jelita, gdzie są wchłaniane.
Jeśli występują problemy z połknięciem kapsułki, można jej zawartość wymieszać z wodą niegazowaną lub kwaśnym sokiem owocowym (np. pomarańczowym) albo musem jabłkowym i od razu wypić/zjeść. Następnie należy dobrze wypłukać szklankę 1/2 jej objętości i wypić powstały płyn. Ma to na celu zagwarantowanie przyjęcia całej dawki leku. Do płukanie nie można stosować mleka czy wody gazowanej. Cząstki stałe zawierają lek – nie należy ich żuć ani kruszyć.

Nie należy przyjmować leku Goprazol Max przez okres dłuższy niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku braku poprawy oraz w przypadku nasilenia objawów należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Dawkowanie: 1 kapsułka raz na dobę przez 14 dni.
W celu uzyskania poprawy objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni.

Działanie

Omeprazol należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Substancja czynna jest zamknięta w kapsułce w formie tzw. peletek, co pozwala uniknąć jej rozpadu w kwaśnym pH żołądka i przedostać się do jelita, gdzie jest wchłaniana.

Wskazania

Goprazol Max jest stosowany u pacjentów dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który może objawiać się:

 • zgagą (uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła),
 • zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej – kwaśne odbijanie.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Goprazol Max

 • jeśli pacjent ma uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol),
 • jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający atazanawir lub nelfinawir (stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
 • u dzieci.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem przyjmowania leku Goprazol Max należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): ból głowy, wpływ na żołądek i jelita: biegunki, zaparcia, ból brzucha, gazy (wzdęcie), nudności lub wymioty.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1 000 osób): obrzmienie stóp i kostek, zaburzenie snu (bezsenność), zawroty głowy, uczucie mrowienia i kłucie, uczucie senności, odczucie wirowania (zawroty głowy), zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby, wysypka skórna, pokrzywka oraz świąd skóry, złe samopoczucie ogólne oraz osłabienie.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): problemy dotyczące krwi takie jak zmniejszona liczba krwinek białych lub płytek krwi. Może to prowadzić do osłabienia, łatwiejszego siniaczenia lub zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia zakażenia, reakcje alergiczne, niekiedy bardzo ciężkie, obejmujące obrzmienie warg, języka i gardła, gorączkę, świszczący oddech, małe stężenie sodu we krwi. może to prowadzić do osłabienia, wymiotów i kurczów mięśniowych, uczucie pobudzenia, splątania lub przygnębienia, zmiana odczuwania smaku, problemy ze wzrokiem, takie jak niewyraźne widzenie, nagłe odczucie świstów oddechowych lub zadyszki (skurczu oskrzeli), suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zakażenie grzybicze, które może obejmować jelita, zaburzenia dotyczące wątroby, w tym żółtaczka, które mogą powodować zażółcenie skóry, ciemne zabarwienie moczu oraz zmęczenie, wypadanie włosów (łysienie), wysypka skórna podczas ekspozycji na słońce, bóle stawów (artralgia) lub bóle mięśni (myalgia), ciężkie problemy nerkowe (śródmiąższowe zapalenie nerek), zwiększona potliwość.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): zmiany w morfologii krwi włącznie z agranulocytozą (brakiem białych krwinek), agresja, widzenie, odczuwanie lub słyszenie rzeczy nieistniejących (omamy), ciężkie zaburzenia dotyczące wątroby prowadzące do niewydolności wątroby i zapalenia mózgu, nagły początek ciężkiej wysypki lub powstawania pęcherzy na skórze lub złuszczania skóry. Mogą temu towarzyszyć wysoka gorączka oraz bóle stawów (rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczna rozpływna martwica naskórka), osłabienie mięśni, powiększenie piersi u mężczyzn, hipomagnezemia (zmniejszone stężenie magnezu we krwi).

Częstość nieznana
Jeżeli przyjmowano Goprazol Max przez okres dłuższy niż trzy miesiące, istnieje możliwość, zmniejszenia stężenia magnezu we krwi. Małe stężenie magnezu może objawiać się jako zmęczenie, mimowolne skurcze mięśni, dezorientacja, drgawki, zawroty głowy, przyspieszona akcja serca. W razie zaobserwowania któregoś z powyższych objawów, należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza. Małe stężenie magnezu może prowadzić do zmniejszenia stężenia potasu lub wapnia we krwi. Lekarz może zalecić regularne przeprowadzanie badań krwi w celu kontrolowania stężenia magnezu.
W bardzo rzadkich przypadkach Goprazol Max może wywierać wpływ na liczbę krwinek białych we krwi co może prowadzić do niedoboru odporności. W przypadku wystąpienia u pacjenta zakażenia z takimi oznakami jak gorączka z towarzyszącym poważnym pogorszeniem ogólnego samopoczucia lub gorączka z objawami miejscowego zakażenia takimi jak ból w szyi, gardle lub jamie ustnej albo utrudnione oddawanie moczu, należy skonsultować się możliwie jak najszybciej z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnego niedoboru krwinek białych (agranulocytozy) w oparciu o wyniki badania krwi. Ważne jest, aby pacjent w takiej sytuacji podał lekarzowi informacje dotyczące przyjmowanego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku Goprazol Max przez okres dłuższy niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku braku poprawy oraz w przypadku nasilenia objawów należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Goprazol Max może powodować utajenie objawów innych chorób. Z tego względu, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych stanów przed rozpoczęciem lub w trakcie przyjmowania leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

 • nieuzasadniona utrata masy ciała oraz utrudnione połykanie,
 • ból żołądka albo niestrawność,
 • pojawienie się wymiotów treścią pokarmową lub krwią,
 • oddawanie czarnych stolców (kału podbarwionego krwią),
 • ciężka lub uporczywa biegunka, jako że ze stosowaniem omeprazolu związane jest niewielkie zwiększenie częstości występowania biegunki zakaźnej,
 • uprzednia obecność owrzodzenia żołądka lub przebycie zabieguchirurgicznego przewodu pokarmowego,
 • stosowanie ciągłe leczenia objawowego niestrawności lub zgagi przez 4 albo więcej tygodni,
 • wystąpienie żółtaczki albo ciężkiej choroby wątroby,
 • wiek powyżej 55 lat i wystąpienie nowych objawów bądź zmiana istniejących objawów w ostatnim czasie,
 • w trakcie leczenia trwającego dłużej niż rok,
 • przed planowanym specyficznym badaniem krwi (stężenie chromograniny A).
 • Goprazol Max zawiera sacharozę. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Przechowywanie:

 • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Przechowywać w temperaturze poniżej 30oC.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Goprazol Max może wchodzić w interakcje z:

 • nelfinawirem, atazanawirem,
 • klopidogrelem,
 • lekami przeciwgrzybiczymi i przeciwdrożdżakowymi,
 • digoksyną,
 • diazepamem,
 • fenytoiną,
 • lekami stosowanymi w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, takie jak warfaryna lub inne preparaty antagonistów witaminy K,
 • ryfampicyną,
 • takrolimusem,
 • metotreksatem,
 • erlotinibem,
 • dziurawcem (Hypericum perforatum),
 • cylostazolem,
 • sakwinawirem,
 • klopidogrelem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Kapsułki leku Goprazol Max zaleca się przyjmować przed jedzeniem (na czczo).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Goprazol Max pacjentka powinna poinformować lekarza o tym czy jest w ciąży oraz czy stara się zajść w ciążę. Lekarz zdecyduje czy pacjentka będzie mogła przyjmować Goprazol Max w tym czasie.
O przyjmowaniu leku w czasie karmienia piersią zdecyduje lekarz.

Wpływ na badania laboratoryjne

Jeżeli przyjmowano Goprazol Max przez okres dłuższy niż trzy miesiące, istnieje możliwość, zmniejszenia stężenia magnezu we krwi. Małe stężenie magnezu może objawiać się jako zmęczenie, mimowolne skurcze mięśni, dezorientacja, drgawki, zawroty głowy, przyspieszona akcja serca. W razie zaobserwowania któregoś z powyższych objawów, należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza. Małe stężenie magnezu może prowadzić do zmniejszenia stężenia potasu lub wapnia we krwi. Lekarz może zalecić regularne przeprowadzanie badań krwi w celu kontrolowania stężenia magnezu.

W bardzo rzadkich przypadkach Goprazol Max może wywierać wpływ na liczbę krwinek białych we krwi.

Omeprazol może wpływać na niektóre badania (chromogranina A). W celu uniknięcia tego wpływu, przyjmowanie omeprazolu należy przerwać na pięć dni przed badaniem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Goprazol Max nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Goprazol Max nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz używania narzędzi i maszyn. Możliwe jest wystąpienie takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Cechy produktu

Polecane artykuły
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij