Mężczyzna z chorobą Alzheimera wspierany przez żonę
Ewelina Sochacka

Naukowcy odkryli, że zakażenie Helicobacter pylori to większe ryzyko choroby Alzheimera

Jak wynika z badania naukowców z Kanady, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association”, zakażenie bakterią Helicobacter pylori wiąże się z większym ryzykiem choroby Alzheimera.

  1. Zakażenie Helicobacter pylori a ryzyko choroby Alzheimera – nowe badanie
  2. Niepokojące wyniki – H. pylori może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera
  3. Jak rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori a ryzyko choroby Alzheimera – nowe badanie

Zakażenie Helicobacter pylori jest powszechne – szacuje się, że drobnoustrój ten występuje u około 50% światowej populacji (jest to mniej więcej 70–80% populacji ogólnej krajów rozwijających się i 30% ludności krajów rozwiniętych). W Polsce jest to z kolei blisko 70% społeczeństwa.

H. pylori to bakteria Gram-ujemna, która bytuje pod warstwą śluzu pokrywającego komórki nabłonkowe żołądka – potrafi przetrwać w jego kwaśnym środowisku. W 80% przypadków do zakażenia dochodzi w dzieciństwie i przebiega ono bezobjawowo. Jednak niekiedy staje się czynnikiem wywołującym choroby i nieprzyjemne dolegliwości, m.in. dyspepsję (niestrawność), zgagę, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, wrzody żołądka, a nawet raka żołądka.

Kanadyjscy naukowcy postanowili ocenić, czy klinicznie potwierdzone zakażenie bakterią Helicobacter pylori wiąże się z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera. Już wcześniej badania laboratoryjne potwierdzały związek między H. pylori a centralnym układem nerwowym – udowodniono między innymi, że bakteria może docierać do mózgu różnymi drogami, potencjalnie powodując tam stan zapalny, a nawet uszkodzenie neuronów. Sprawdzano też związek między tym drobnoustrojem a chorobą Alzheimera, ale badania te miały ograniczenia metodologiczne, m.in. nieliczne grupy badanych.

Teraz zespół badaczy z McGill University w Montrealu przeanalizował dane zdrowotne ponad 4 milionów osób w wieku 50 lat i więcej w latach 1988–2019. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association”. Do jakich wniosków doszli uczeni?

Niepokojące wyniki – H. pylori może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera

Naukowcy odkryli, że u osób, które są zakażone Helicobacter pylori, ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera było o 11% wyższe (spośród 4 262 092 uczestników bez demencji w chwili rozpoczęcia analiz u 40 455 osób rozwinęła się choroba Alzheimera po średnio 11 latach obserwacji). Wzrost ryzyka osiągnął wartość szczytową – wynoszącą 24% – mniej więcej 10 lat po zakażeniu bakterią. Badacze ocenili, że ryzyko jest umiarkowane, ale istotne statystycznie.

Chociaż przyczyny choroby Alzheimera nie są w pełni poznane, to wiadomo, że jej podłoże jest wieloczynnikowe. Dlatego też każde kolejne badania w tym temacie są niezwykle cenne. Potencjalna rola infekcji, zwłaszcza H. pylori, w rozwoju choroby otwiera możliwości prowadzenia kolejnych analiz, w szczególności sprawdzających, czy wyeliminowanie tej bakterii może skutecznie zapobiegać chorobie Alzheimera u niektórych osób.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori?

Objawy zakażenia H. pylori są niecharakterystyczne, dlatego jego rozpoznanie nie jest proste (tym bardziej, że u części pacjentów przebiega ono bezobjawowo). U niektórych osób pojawiają się symptomy niestrawności, takie jak odbijanie po posiłku, uczucie pieczenia w przełyku, bóle brzucha, brak łaknienia, wymioty. Aby rozpoznać zakażenie, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Specjalista może zlecić wykonanie np.:

  • gastroskopii i testu ureazowego – w trakcie badania endoskopowego lekarz pobiera wycinek błony śluzowej żołądka i nakłada go na papier wskaźnikowy z mocznikiem;
  • testu oddechowego – badanie ilości mocznika w wydychanym powietrzu;
  • badania kału – sprawdzenie obecności antygenów H. pylori w próbkach kału;
  • testów serologicznych – badanie krwi w celu wykrycia obecności przeciwciał w klasie IgG przeciwko H. pylori.
  1. A. Douros i in., Clinically apparent Helicobacter pylori infection and the risk of incident Alzheimer's disease: A population-based nested case-control study, „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association” 2023, s. 1-9.
  2. W. Bartnik i in., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, „Gastroenterologia Kliniczna” 2014, t. 6, nr 2.
  3. M. Gonciarz i in., Zasady diagnostyki i leczenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori, „Lekarz POZ” 2017, nr 3.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij