Famotydyna Ranigast, 20 mg, tabletki powlekane, 30 szt.

famotydyna, tabletka, zgaga, niestrawność, nadkwaśność

18,99 zł
Cena za szt.: 0,63 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Polpharma
Bobrowiecka 6
00-782 Warszawa

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Opis

Tabletki powlekane Famotydyna Ranigast to lek zmniejszający wydzielanie kwasu solnego w żołądku.Famotydynę Ranigast stosuje się w zgadze, nadkwaśności czy niestrawności. Zawarta w leku famatodynyna należy do grupy antagonistów receptora H2 i działa do 12 godzin.

Skład

Substancją czynną leku jest famotydyna.

1 tabletka powlekana zawiera 20 mg famotydyny.

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, celuloza sproszkowana, magnezu stearynian, talk. Otoczka tabletki: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek, makrogol 6000, lak z czerwienią koszenilową (E124).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą. Zwykle stosowane dawkowanie Famotydyny Ranigast u dorosłych to 1 tabletka przy pojawieniu się objawów. ewentualnie drugą tabletkę można przyjąć, jeśli dolegliwości pojawią się ponownie. Maksymalna dawka dobowa leku to 2 tabletki.

Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem przez dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Działanie

Famotydyna Ranigast zawiera substancję czynną z grupy antagonistów receptora H2, której działanie polega na zmniejszaniu ilości wydzielanego w żołądku kwasu solnego. Efekt terapeutyczny leku utrzymuje się przez 10 do 12 godzin.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych, takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność.

Przeciwwskazania

Nie stosować tabletek Famotydyna Ranigast u osób uczulonych na famotydynę czy inne leki z grupy antagonistów receptorów H2 lub którykolwiek z pozostałych składników tego produktu leczniczego. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest niewydolność nerek.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W przypadku pojawienia się: objawów ciężkiej reakcji alergicznej, zaczerwienienia skóry z pęcherzami czy złuszczaniem się jej albo zażółcenia skóry, ciemnego moczu i zmęczenia, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wymienione działania niepożądane pojawiają się bardzo rzadko.

Często (występują u mniej niż 1 na 10 pacjentów): ból głowy, zawroty głowy; zaparcia, biegunka.

Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 pacjentów): anoreksja; zaburzenia smaku; suchość w jamie ustnej, nudności i (lub) wymioty, uczucie dyskomfortu lub pełności w jamie
brzusznej, wzdęcia; wysypka, świąd, pokrzywka; zmęczenie.

Bardzo rzadko (występują u mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów): niedobór wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi; przemijające zaburzenia psychiczne w tym depresja, stany lękowe, pobudzenie, dezorientacja; splątanie i omamy, spadek libido, bezsenność; drgawki, napady padaczkowe którym towarzyszy utrata przytomności, drgawki, ślinotok; szczękościsk, czasem szybkie ruchy gałek ocznych (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek), czucie opaczne, senność; śródmiąższowe zapalenie płuc czasami prowadzące do śmierci; zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych; nadmierne wypadanie włosów; bóle stawów, kurcze mięśni; blok przedsionkowo-komorowy, wydłużenie odcinka QT (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek); impotencja; ucisk w klatce piersiowej.

Obserwowano rzadkie przypadki ginekomastii w kontrolowanych badaniach klinicznych, jednak przypadki te nie były częstsze niż po podaniu placebo.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Lek Famotydyna Ranigast może maskować objawy innych chorób, w tym raka żołądka. Z tego względu, w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych stanów przed rozpoczęciem lub w trakcie przyjmowania leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem: nawracające wymioty, pojawienie się wymiotów z treścią pokarmową lub krwią, oddawanie czarnych stolców (kału podbarwionego krwią), jeśli u pacjenta wraz z niestrawnością występuje chudnięcie, trudności w połykaniu lub utrzymujące się bóle brzucha; jeśli u pacjenta dotychczas nie występowały dolegliwości żołądkowe (dyspeptyczne) lub występowały, ale ostatnio zmieniły się - szczególnie dotyczy to osób w średnim lub podeszłym wieku.

Jeśli dolegliwości nie ustąpią po 14 dniach leczenia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem celem zweryfikowania diagnozy.

Famotydyna Ranigast zawiera czerwień koszenilową (E124), która może powodować reakcje alergiczne.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze do 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Famotydyna Ranigast może wchodzić w interakcje z: lekami, których biodostępność zależy od pH treści żołądka, ketokonazolem i itrakonazolem (leki przeciwgrzybicze); ketokonazol należy podawać 2 odziny przed famotydyną, lekami zoobojętniającymi kwas solny, probenecydem, węglanem wapnia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek Famotydyna Ranigast może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, kiedy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią
Kobiety karmiące piersią powinny zaprzestać stosowania leku Famotydyna Ranigast lub karmienia piersią, gdyż famotydyna przenika do mleka kobiecego.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u osób poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Jak wynika z badania naukowców z Kanady, które zostało opublikowane w czasopiśmie „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association”, zakażenie bakterią Helicobacter pylori wiąże się z większym ryzykiem choroby Alzheimera.

  • Najnowsze badanie wykazało, że kurkuma może pomóc w leczeniu niestrawności. Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali suplement zawierający kurkumę, dolegliwości dyspeptyczne zmniejszyły się w takim samym stopniu jak u osób zażywających lek zaliczany do inhibitorów pompy protonowej – powszechnie stosowany w leczeniu schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w żołądku.

  • Achalazja przełyku (łac. achalasia cardiae), historycznie kurcz wpustu (łac. cardiospasmus), jest najczęstszym zaburzeniem motoryki przełyku objawiającym się trudnościami w przełykaniu. Spowodowana jest nadmiernym napięciem dolnego zwieracza przełyku (LES), co utrudnia przechodzenie pokarmu do żołądka. W konsekwencji gromadząca się w przełyku treść powoduje jego rozszerzanie, co prowadzi do ścieńczenia ścian, a nawet zwłóknienia. Osoby chore bagatelizują jej pierwsze oznaki, tymczasem achalazja nie tylko zwiększa ryzyko raka przełyku, ale też może grozić jego całkowitym wycięciem. Co to jest achalazja przełyku i jakie są jej objawy? Jak leczyć kurcz wpustu? Jaką dietę stosować przy achalazji przełyku?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij