Kurkuma może zmniejszać wydzielanie soku żołądkowego i objawy niestrawności
Najnowsze badanie wykazało, że kurkuma może pomóc w leczeniu niestrawności. Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali suplement zawierający kurkumę, dolegliwości dyspeptyczne zmniejszyły się w takim samym stopniu jak u osób zażywających lek zaliczany do inhibitorów pompy protonowej – powszechnie stosowany w leczeniu schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w żołądku.
Kurkuma zamiast inhibitorów pompy protonowej?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Tajlandii sugeruje, że kurkuma, a dokładniej kurkumina, czyli substancja aktywna pozyskiwana z korzenia kurkumy, może być skuteczna w leczeniu niestrawności. Według badaczy jej działanie można porównać do inhibitorów pompy protonowej (ang. proton pump inhibitors, PPI) – leków, których działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, a tym samym na regulacji poziomu pH w przewodzie pokarmowym. Nadmiar kwasu może prowadzić do wystąpienia takich problemów, jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy. Wyniki wspomnianej pracy opublikowano w czasopiśmie „BMJ Evidence-Based Medicine”.
Randomizowane, kontrolowane badanie z podwójnie ślepą próbą objęło 206 pacjentów (wśród nich kobiety stanowiły 73,4%) w wieku 18–70 lat z nawracającą niestrawnością, którzy przebywali w szpitalach w Tajlandii w latach 2019–2021. Badanych losowo przydzielono do jednej z trzech grup. Pierwszej grupie podawano samą kurkuminę (dwie kapsułki 250 mg kurkuminy cztery razy dziennie), drugiej sam omeprazol (zaliczany do grupy inhibitorów pompy protonowej; jedna kapsułka 20 mg dziennie), z kolei trzeciej – kurkuminę z omeprazolem (dwie kapsułki 250 mg kurkuminy cztery razy dziennie i jedna kapsułka 20 mg omeprazolu raz dziennie).
W 28. i 56. dniu badania naukowcy sprawdzili, czy u uczestników testu występowały objawy dyspepsji czynnościowej. Do tego celu wykorzystano skalę SODA (Severity of Dyspepsia Assessment). Ocenia ona trzy główne obszary:
- Ból (discomfort) – ocenie poddaje się nasilenie dolegliwości występujących w górnej części brzucha.
- Częstość występowania objawów (frequency of symptoms) – określa się, jak często pacjent doświadcza objawów dyspeptycznych. Może to obejmować aspekty takie jak częstotliwość występowania nudności czy zgagi.
- Uciążliwość objawów (bothersomeness of symptoms) – ocenia się, jak bardzo dolegliwości wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta i jego jakość życia.
Wyniki badań nad kurkumą w leczeniu niestrawności
Badacze nie stwierdzili znaczących różnic pomiędzy objawami występującymi u pacjentów, którzy znajdowali się w grupie przyjmującej lek, a symptomami u osób otrzymujących kurkumę bądź połączenie leku i kurkumy. Autorzy omawianej pracy twierdzą, że oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego kurkuma może być metodą leczenia niestrawności o skuteczności porównywalnej do omeprazolu.
Jakie jeszcze właściwości ma kurkuma?
Kurkuma (Curcuma longa), inaczej ostryż długi lub szafran indyjski, to roślina, której korzeń jest wykorzystywany jako przyprawa. Znajduje również zastosowanie w medycynie ludowej. Główne bioaktywne związki zawarte w kurkumie to kurkuminoidy, wśród których najważniejsza jest kurkumina odpowiedzialna za większość korzystnych właściwości kurkumy.
W walce z jakimi dolegliwościami może być pomocna kurkuma? Jakie ma działanie?
Jakie działanie wykazuje kurkuma?
- Przeciwzapalne – kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne w przypadku takich chorób przewlekłych, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy choroby zapalne jelit.
- Antyoksydacyjne – kurkuma działa jak antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Ma to potencjalne znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom, w tym nowotworom. Może też opóźniać procesy starzenia się.
- Wspomaganie trawienia – kurkuma stymuluje produkcję żółci przez wątrobę, co pomaga w trawieniu tłuszczów i wspiera pracę układu pokarmowego. Ma działanie hepatoprotekcyjne.
- Obniżenie poziomu glukozy – kurkuminoidy mogą obniżać poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków.
- Wsparcie układu immunologicznego – kurkumina może wspierać układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami poprzez wpływ na aktywację limfocytów oraz produkcję cytokin przeciwzapalnych.
- Wspomaganie układu krążenia – kurkuma może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz ciśnienia krwi, co ma pozytywny wpływ na zdrowie serca.
- Poprawa funkcji poznawczych – badania sugerują, że kurkumina może mieć korzystny wpływ na pracę mózgu. Może być to szczególnie istotne w kontekście starzenia się i choroby Alzheimera.
Naturalne sposoby na niestrawność – jak stosować kurkumę?
W przypadku występowania objawów dyspepsji – uczucie pieczenia w przełyku, odbijanie po posiłkach, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, kwaśny posmak w ustach, nudności, ból na wysokości mostka oraz w górnej części jamy brzusznej czy wymioty – należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z gastrologiem. Kurkuma może stanowić doskonałe wsparcie w leczeniu farmakologicznym, nie należy jednak na własną rękę odstawiać leków i zastępować ich suplementami zawierającymi kurkuminę.
W porozumieniu ze specjalistą kurkumę można wykorzystać w następujący sposób:
- jako przyprawę do potraw, np. curry, zup, sosów,
- jako dodatek do smoothie czy innych napojów,
- w postaci herbatki (do wrzącej wody dodaj łyżeczkę sproszkowanej lub świeżo startej kurkumy oraz ewentualnie imbir, miód i cytrynę),
- w postaci kapsułek dostępnych w aptekach.