Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, diagnostyka i leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, diagnostyka i leczenie

Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  1. Rak żołądka - statystyki
  2. Rak żołądka – objawy
  3. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
  4. Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
  5. Rak żołądka – diagnostyka
  6. Rak żołądka – przyczyny
  7. Rak żołądka – rokowania.
  8. Rak żołądka – leczenie

Rak żołądka - statystyki

Według statystyk w Polsce ok. 6 tys. osób rocznie słyszy diagnozę raka żołądka. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały jeszcze poznane, to uważa się, że w 90% odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Co ciekawe, zapadalność na raka żołądka znacznie zmalała w ciągu ostatnich dekad, co może mieć związek ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat nowotworu, z lepszym dostępem do skutecznych form leczenia, a także ze zmniejszeniem spożycia produktów wędzonych i peklowanych.

Rak żołądka – objawy

Przewlekłe problemy gastryczne mogą niepokoić. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie o to, jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Prawda jest taka, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a nawet jeśli pojawią się jakieś symptomy, to są one mało specyficzne. To sprawia, że chorzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich zbyt późno. Jak długo rozwija się rak żołądka? Od kilku do nawet kilkunastu lat.

Powiązane produkty

Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?

Początkowe objawy raka żołądka to:

  • niestrawność,
  • nudności i wymioty,
  • bóle o charakterze rozlanym,
  • uczucie pieczenia w żołądku,
  • nieintencjonalny spadek masy ciała,
  • uczucie niesmaku w ustach,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wzdęcia,
  • senność,
  • krew w stolcu.

Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Nowotwory żołądka często dają odległe przerzuty. Zazwyczaj tworzą się one w węzłach chłonnych, a także w wątrobie. Charakterystyczny dla rozrostu tkanek nowotworowych w wątrobie jest rozwój żółtaczki.

Sprawdź leki na wzdęcia na DOZ.pl

Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?

Ból żołądka, szczególnie gdy trwa długo, zawsze wywołuje niepokój. Jak boli rak żołądka? Ból ma różny stopień nasilenia i pojawia się w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. W większości przypadków pojawia się po posiłku.

Rak żołądka – diagnostyka

Diagnostyka raka żołądka jest złożona i wymaga przeprowadzenia wielu badań. Jednym z najważniejszych narzędzi jest gastroskopia, która ocenia stan nie tylko tego organu, ale także innych elementów układu pokarmowego. Pomocne jest również badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i wykonanie badania obrazowania, np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG? Tak. Ultrasonografia służy lekarzom w celu oceny zaawansowania choroby. Aby móc dokładnie określić grubość nacieku komórek nowotworowych, stosuje się endosonografię.

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi?

Warto pamiętać o tym, że sama morfologia nie wystarczy, aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Czy zatem z krwi można wykryć raka żołądka? Tak, pod warunkiem że wykona się test przesiewowy w kierunku wykrycia sygnału metylacji DNA, a także markera CA 72-4. Ponadto w przypadku raka żołądka bardzo często obserwuje się niedokrwistość (spadek poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów), a także niski poziom witaminy B12 (zaburzenia jej wchłaniania).

Rak żołądka – przyczyny

Powstawanie raka żołądka może mieć wiele przyczyn. Poza przypadkami dziedziczenia wadliwych genów, odpowiedzialnych za chorobę, najczęstsze przyczyny raka żołądka związane są ze stylem życia, np.:

  • spożywanie nadmiernej ilości produktów wędzonych, z dużą ilością soli, a także saletry,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • mała ilość lub brak w diecie świeżych owoców i warzyw,
  • nadwaga i otyłość.
Przez ostatnie lata mocno utrwalił się mit o tym, że wrzody żołądka (wywołane głównie przez zakażenie H. pylori) predysponują do rozwoju raka żołądka. W rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Dowiedziono, że zdarza się to niezwykle rzadko. Nie należy jednak całkowicie odrzucać takiej możliwości, ponieważ owrzodzenia śluzówki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Rak żołądka – rokowania.

Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?

Jak wygląda rokowanie w przypadku raka żołądka? Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i od tego, na jakim etapie życia dojdzie do jej wykrycia. Szanse na wyleczenie i tym samym przeżycie są wyższe dla osób młodych, które nie cierpią na żadne inne schorzenia przewlekłe. Na wczesnym etapie rozwoju raka żołądka ok. 85% chorych przeżywa kolejne 5 lat.

Rak żołądka – leczenie

Leczenie raka żołądka uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Lekarze dzielą raka na operacyjnego i nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku możliwe jest wycięcie guza, co czasami wymaga usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, a także rekonstrukcji pewnej części układu pokarmowego. Po operacji często stosuje się radiochemioterapię.

W przypadku gdy naciek komórek nowotworowych jest duży, niemożliwe stanie się przeprowadzenie operacji. Wówczas jedynym wyjściem jest zastosowanie chemioterapii paliatywnej.
  1. H. Waldum i R. Fossmark, Gastritis, Gastric Polyps and Gastric Cancer, „International Journal of Molecular Sciences”, nr 12 2021.
  2. M.K. Kalicka, T. Korzec, K. Kania i in., Badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka – czy istnieje? Przegląd literatury, „Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu”, nr 1 2022.
  3. R. Wierzbicki, Rak żołądka – przyczyny, objawy, rokowanie i diagnostyka, szpitalnaklinach.pl [online] https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rak-zoladka-przyczyny-objawy-rokowania-i-diagnostyka/ [dostęp 30.05.2023].
  4. B. Spławski, Co to jest rak żołądka?, „Onkologia po Dyplomie”, nr 03 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból żołądka na czczo i po jedzeniu – dlaczego żołądek boli?

    Co najczęściej powoduje ból żołądka? Kiedy bolący żołądek świadczy o poważnych dolegliwościach, z którymi warto udać się do specjalisty? Jakie sposoby są skuteczne w łagodzeniu dolegliwości bólowych żołądku? Podpowiadamy. 

  • Gastropareza – czym jest i jak się ją leczy? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

    Gastropareza jest zaburzeniem funkcjonowania przewodu pokarmowego, które polega na opóźnieniu lub zatrzymaniu opróżniania żołądka na skutek uszkodzenia układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę pracy tego narządu. Czym się objawia gastropareza i jak ją leczyć? 

  • Stany przedrakowe. Kto powinien szczególnie uważać?

    Stany przedrakowe mogą przekształcić się w nowotwór. Jak je rozpoznawać? Kiedy udać się do lekarza?

  • Nadżerka żołądka – co to takiego i o czym może świadczyć?

    Nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nadmierne spożywanie alkoholu czy też zakażenie bakterią Helicobacter pylori to niektóre czynniki wywołujące nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Jak się ono objawia? W jaki sposób leczy się nadżerkę żołądka?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Nadkwasota (nadkwaśność) żołądka – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

    Nadkwasota (nadkwaśność) to nadmierna produkcja kwasu solnego w żołądku. Objawia się m.in. bólem w górnej części brzucha po kilku godzinach od spożycia pokarmu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają ulgę po przyjęciu leków neutralizujących kwas dostępnych bez recepty, jednak leczenie nadkwasoty jest zależne od jej przyczyny. Co może powodować nadkwaśność żołądka? W jaki sposób można ją leczyć? Jakie są domowe sposoby na nadkwasotę?

  • Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem, które wykonuje się w trakcie prowadzenia procesu diagnostycznego narządów tego obszaru, czyli wątroby, trzustki, żołądka, jelit, nerek, nadnerczy, śledziony i dróg moczowych. Stanowi metodę dodatkową, którą wykorzystuje się wówczas, kiedy inne metody obrazowe (USG lub TK) zawodzą lub ich wynik jest niejednoznaczny. MRI wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania zarówno przed samym badaniem, jak i przestrzegania kilku kluczowych zasad podczas jego wykonywania. Ile kosztuje rezonans magnetyczny jamy brzuszny, czy badanie to wykonuje się z kontrastem i dlaczego makijaż lub lakier na włosach może zaburzyć jego wynik? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

    Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl