Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?
 1. Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
 2. Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
 3. Rak żołądka – diagnostyka
 4. Rak żołądka – przyczyny
 5. Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?
 6. Rak żołądka – leczenie

Według statystyk, w Polsce ok. 6 tys. osób rocznie słyszy diagnozę raka żołądka. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały jeszcze poznane, to uważa się, że w 90% odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Co ciekawe, zapadalność na raka żołądka znacznie zmalała w ciągu ostatnich dekad, co może mieć związek ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat nowotworu, lepszym dostępem do skutecznych form leczenia, a także zmniejszeniem spożycia produktów wędzonych i peklowanych.

Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?

Przewlekłe problemy gastryczne mogą niepokoić. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie o to, jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Prawda jest taka, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a nawet jeśli pojawią się jakieś symptomy, to są one mało specyficzne. To sprawia, że chorzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich zbyt późno. Jak długo rozwija się rak żołądka? Od kilku do nawet kilkunastu lat.

Początkowe objawy raka żołądka to:

 • niestrawność,
 • nudności i wymioty,
 • bóle o charakterze rozlanym,
 • uczucie pieczenia w żołądku,
 • nieintencjonalny spadek masy ciała,
 • uczucie niesmaku w ustach,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • wzdęcia,
 • senność,
 • krew w stolcu.

Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Nowotwory żołądka często dają odległe przerzuty. Zazwyczaj tworzą się one w węzłach chłonnych, a także wątrobie. Charakterystyczny dla rozrostu tkanek nowotworowych w wątrobie jest rozwój żółtaczki.

Sprawdź leki na wzdęcia na DOZ.pl

Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?

Ból żołądka, szczególnie gdy trwa długo, zawsze wywołuje niepokój. Jak boli rak żołądka? Ma on różny stopień nasilenia i pojawia się w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. W większości przypadków pojawia się on po posiłku.

Polecane dla Ciebie

Rak żołądka – diagnostyka

Diagnostyka raka żołądka jest złożona i wymaga wykonania wielu badań. Jednym z najważniejszych narzędzi jest gastroskopia, która ocenia stan nie tylko tego organu, ale także innych elementów układu pokarmowego. Pomocne jest również badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i wykonanie badania obrazowania np. tomografii komputerowej, czy też rezonansu magnetycznego.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG? Tak. Ultrasonografia służy lekarzom w celu oceny zaawansowania choroby. Aby móc dokładnie określić grubość nacieku komórek nowotworowych, stosuje się endosonografię.

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi? Warto pamiętać o tym, że sama morfologia nie wystarczy, aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Czy zatem z krwi można wykryć raka żołądka? Tak, pod warunkiem że wykona się test przesiewowy w kierunku wykrycia sygnału metylacji DNA, a także markeru CA 72-4. Ponadto, w przypadku raka żołądka bardzo często obserwuje się niedokrwistość (spadek poziomu hemoglobiny i ilości erytrocytów), a także niski poziom witaminy B12 (zaburzenia jej wchłaniania).

Rak żołądka – przyczyny

Powstawanie raka żołądka może mieć wiele przyczyn. Poza przypadkami dziedziczenia wadliwych genów, odpowiedzialnych za chorobę, najczęstsze przyczyny raka żołądka związane są ze stylem życia. Są to:

 • spożywanie nadmiernej ilości produktów wędzonych, z dużą ilością soli, a także saletry,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • mała ilość lub brak w diecie świeżych owoców i warzyw,
 • nadwaga i otyłość.
Przez ostatnie lata mocno utrwalił się mit o tym, że wrzody żołądka (wywołane głównie przez zakażenie H. pylori) predysponują do rozwoju raka żołądka. W rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Dowiedziono, że zdarza się to niezwykle rzadko. Nie należy jednak całkowicie odrzucać takiej możliwości, ponieważ owrzodzenia śluzówki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?

Jak wyglądania rokowanie w przypadku raka żołądka? Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i od tego, na jakim etapie życia dojdzie do jej wykrycia. Szanse na wyleczenie i tym samym przeżycie są wyższe dla osób młodych, którzy nie cierpią na żadne inne schorzenia przewlekłe. Na wczesnym etapie rozwoju raka jelita ok. 85% chorych przeżywa kolejne 5 lat.

Rak żołądka – leczenie

Leczenie raka żołądka uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Lekarze dzielą go na operacyjnego i nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku możliwe jest wycięcie guza, co czasami wymaga usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, a także rekonstrukcji pewnej części układu pokarmowego. Po operacji często stosuje się radiochemioterapię.

W przypadku, gdy naciek komórek nowotworowych jest duży, niemożliwe stanie się przeprowadzenie operacji. Wówczas jedynym wyjściem jest zastosowanie chemioterapii paliatywnej.
 1. H. Waldum i R. Fossmark, Gastritis, Gastric Polyps and Gastric Cancer, „International journal of molecular sciences”, nr 12 2021.
 2. M.K. Kalicka, T. Korzec, K. Kania i in., Badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka - czy istnieje? Przegląd literatury, „Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu”, nr 1 2022.
 3. R. Wierzbicki: rak żołądka - przyczyny, objawy, rokowanie i diagnostyka, „szpitalnaklinach.pl”, [online], https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rak-zoladka-przyczyny-objawy-rokowania-i-diagnostyka/, [dostęp 30.05.2023].
 4. B. Spławski, Co to jest rak żołądka?, „Onkologia po Dyplomie”, nr 03 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

  Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij