Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, diagnostyka i leczenie
Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?
- Rak żołądka - statystyki
- Rak żołądka – objawy
- Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
- Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
- Rak żołądka – diagnostyka
- Rak żołądka – przyczyny
- Rak żołądka – rokowania.
- Rak żołądka – leczenie
Rak żołądka - statystyki
Według statystyk w Polsce ok. 6 tys. osób rocznie słyszy diagnozę raka żołądka. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały jeszcze poznane, to uważa się, że w 90% odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Co ciekawe, zapadalność na raka żołądka znacznie zmalała w ciągu ostatnich dekad, co może mieć związek ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat nowotworu, z lepszym dostępem do skutecznych form leczenia, a także ze zmniejszeniem spożycia produktów wędzonych i peklowanych.
Rak żołądka – objawy
Przewlekłe problemy gastryczne mogą niepokoić. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie o to, jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Prawda jest taka, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a nawet jeśli pojawią się jakieś symptomy, to są one mało specyficzne. To sprawia, że chorzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich zbyt późno. Jak długo rozwija się rak żołądka? Od kilku do nawet kilkunastu lat.
Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
Początkowe objawy raka żołądka to:
- niestrawność,
- nudności i wymioty,
- bóle o charakterze rozlanym,
- uczucie pieczenia w żołądku,
- nieintencjonalny spadek masy ciała,
- uczucie niesmaku w ustach,
- ogólne osłabienie organizmu,
- wzdęcia,
- senność,
- krew w stolcu.
Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Nowotwory żołądka często dają odległe przerzuty. Zazwyczaj tworzą się one w węzłach chłonnych, a także w wątrobie. Charakterystyczny dla rozrostu tkanek nowotworowych w wątrobie jest rozwój żółtaczki.
Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
Ból żołądka, szczególnie gdy trwa długo, zawsze wywołuje niepokój. Jak boli rak żołądka? Ból ma różny stopień nasilenia i pojawia się w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. W większości przypadków pojawia się po posiłku.
Rak żołądka – diagnostyka
Diagnostyka raka żołądka jest złożona i wymaga przeprowadzenia wielu badań. Jednym z najważniejszych narzędzi jest gastroskopia, która ocenia stan nie tylko tego organu, ale także innych elementów układu pokarmowego. Pomocne jest również badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i wykonanie badania obrazowania, np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego.
Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi?
Warto pamiętać o tym, że sama morfologia nie wystarczy, aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Czy zatem z krwi można wykryć raka żołądka? Tak, pod warunkiem że wykona się test przesiewowy w kierunku wykrycia sygnału metylacji DNA, a także markera CA 72-4. Ponadto w przypadku raka żołądka bardzo często obserwuje się niedokrwistość (spadek poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów), a także niski poziom witaminy B12 (zaburzenia jej wchłaniania).
Rak żołądka – przyczyny
Powstawanie raka żołądka może mieć wiele przyczyn. Poza przypadkami dziedziczenia wadliwych genów, odpowiedzialnych za chorobę, najczęstsze przyczyny raka żołądka związane są ze stylem życia, np.:
- spożywanie nadmiernej ilości produktów wędzonych, z dużą ilością soli, a także saletry,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- mała ilość lub brak w diecie świeżych owoców i warzyw,
- nadwaga i otyłość.
Rak żołądka – rokowania.
Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?
Jak wygląda rokowanie w przypadku raka żołądka? Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i od tego, na jakim etapie życia dojdzie do jej wykrycia. Szanse na wyleczenie i tym samym przeżycie są wyższe dla osób młodych, które nie cierpią na żadne inne schorzenia przewlekłe. Na wczesnym etapie rozwoju raka żołądka ok. 85% chorych przeżywa kolejne 5 lat.
Rak żołądka – leczenie
Leczenie raka żołądka uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Lekarze dzielą raka na operacyjnego i nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku możliwe jest wycięcie guza, co czasami wymaga usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, a także rekonstrukcji pewnej części układu pokarmowego. Po operacji często stosuje się radiochemioterapię.