Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?
 1. Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
 2. Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
 3. Rak żołądka – diagnostyka
 4. Rak żołądka – przyczyny
 5. Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?
 6. Rak żołądka – leczenie

Według statystyk w Polsce ok. 6 tys. osób rocznie słyszy diagnozę raka żołądka. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały jeszcze poznane, to uważa się, że w 90% odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Co ciekawe, zapadalność na raka żołądka znacznie zmalała w ciągu ostatnich dekad, co może mieć związek ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat nowotworu, z lepszym dostępem do skutecznych form leczenia, a także ze zmniejszeniem spożycia produktów wędzonych i peklowanych.

Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?

Przewlekłe problemy gastryczne mogą niepokoić. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie o to, jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Prawda jest taka, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a nawet jeśli pojawią się jakieś symptomy, to są one mało specyficzne. To sprawia, że chorzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich zbyt późno. Jak długo rozwija się rak żołądka? Od kilku do nawet kilkunastu lat.

Początkowe objawy raka żołądka to:

 • niestrawność,
 • nudności i wymioty,
 • bóle o charakterze rozlanym,
 • uczucie pieczenia w żołądku,
 • nieintencjonalny spadek masy ciała,
 • uczucie niesmaku w ustach,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • wzdęcia,
 • senność,
 • krew w stolcu.

Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Nowotwory żołądka często dają odległe przerzuty. Zazwyczaj tworzą się one w węzłach chłonnych, a także w wątrobie. Charakterystyczny dla rozrostu tkanek nowotworowych w wątrobie jest rozwój żółtaczki.

Sprawdź leki na wzdęcia na DOZ.pl

Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?

Ból żołądka, szczególnie gdy trwa długo, zawsze wywołuje niepokój. Jak boli rak żołądka? Ból ma różny stopień nasilenia i pojawia się w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. W większości przypadków pojawia się po posiłku.

Powiązane produkty

Rak żołądka – diagnostyka

Diagnostyka raka żołądka jest złożona i wymaga przeprowadzenia wielu badań. Jednym z najważniejszych narzędzi jest gastroskopia, która ocenia stan nie tylko tego organu, ale także innych elementów układu pokarmowego. Pomocne jest również badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i wykonanie badania obrazowania, np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG? Tak. Ultrasonografia służy lekarzom w celu oceny zaawansowania choroby. Aby móc dokładnie określić grubość nacieku komórek nowotworowych, stosuje się endosonografię.

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi? Warto pamiętać o tym, że sama morfologia nie wystarczy, aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Czy zatem z krwi można wykryć raka żołądka? Tak, pod warunkiem że wykona się test przesiewowy w kierunku wykrycia sygnału metylacji DNA, a także markera CA 72-4. Ponadto w przypadku raka żołądka bardzo często obserwuje się niedokrwistość (spadek poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów), a także niski poziom witaminy B12 (zaburzenia jej wchłaniania).

Rak żołądka – przyczyny

Powstawanie raka żołądka może mieć wiele przyczyn. Poza przypadkami dziedziczenia wadliwych genów, odpowiedzialnych za chorobę, najczęstsze przyczyny raka żołądka związane są ze stylem życia, np.:

 • spożywanie nadmiernej ilości produktów wędzonych, z dużą ilością soli, a także saletry,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • mała ilość lub brak w diecie świeżych owoców i warzyw,
 • nadwaga i otyłość.
Przez ostatnie lata mocno utrwalił się mit o tym, że wrzody żołądka (wywołane głównie przez zakażenie H. pylori) predysponują do rozwoju raka żołądka. W rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Dowiedziono, że zdarza się to niezwykle rzadko. Nie należy jednak całkowicie odrzucać takiej możliwości, ponieważ owrzodzenia śluzówki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?

Jak wygląda rokowanie w przypadku raka żołądka? Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i od tego, na jakim etapie życia dojdzie do jej wykrycia. Szanse na wyleczenie i tym samym przeżycie są wyższe dla osób młodych, które nie cierpią na żadne inne schorzenia przewlekłe. Na wczesnym etapie rozwoju raka żołądka ok. 85% chorych przeżywa kolejne 5 lat.

Rak żołądka – leczenie

Leczenie raka żołądka uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Lekarze dzielą raka na operacyjnego i nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku możliwe jest wycięcie guza, co czasami wymaga usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, a także rekonstrukcji pewnej części układu pokarmowego. Po operacji często stosuje się radiochemioterapię.

W przypadku gdy naciek komórek nowotworowych jest duży, niemożliwe stanie się przeprowadzenie operacji. Wówczas jedynym wyjściem jest zastosowanie chemioterapii paliatywnej.
 1. H. Waldum i R. Fossmark, Gastritis, Gastric Polyps and Gastric Cancer, „International Journal of Molecular Sciences”, nr 12 2021.
 2. M.K. Kalicka, T. Korzec, K. Kania i in., Badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka – czy istnieje? Przegląd literatury, „Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu”, nr 1 2022.
 3. R. Wierzbicki, Rak żołądka – przyczyny, objawy, rokowanie i diagnostyka, szpitalnaklinach.pl [online] https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rak-zoladka-przyczyny-objawy-rokowania-i-diagnostyka/ [dostęp 30.05.2023].
 4. B. Spławski, Co to jest rak żołądka?, „Onkologia po Dyplomie”, nr 03 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij