Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?
Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.
- Gastrolog – co to za lekarz? Jakie choroby leczy?
- Kiedy udać się do gastrologa? Na jakie objawy zwrócić uwagę?
- Wizyta u gastrologa – jak się przygotować? O czym warto wiedzieć?
- Dobry gastrolog – jak go wybrać?
Po sześciu latach studiów, zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz przejściu przez 13-miesięczny staż każdy lekarz musi wybrać swoją drogę. Niektórzy poświęcają się badaniom naukowym czy dziedzinom analitycznym (jak zdrowie publiczne), inni ruszają w świat zawodowy, pracując w przychodniach POZ, izbach przyjęć czy transportach medycznych. Część postanawia pójść w węższym kierunku medycyny, by wyspecjalizować się w danym zakresie. Jedną z dziedzin jest gastroenterologia zajmująca się chorobami układu pokarmowego.
Gastrolog – co to za lekarz? Jakie choroby leczy?
Lekarz gastroenterologii (w skrócie nazywany gastrologiem) to specjalista zajmujący się tematyką gastryczną. W obrębie jego zainteresowań jest cały układ pokarmowy – od jamy ustnej, przez przełyk, żołądek, wątrobę i drogi żółciowe, trzustkę, jelito cienkie i grube aż do odbytu – oraz związane z nim choroby i dolegliwości. Bardzo często zajmuje się również wykonywaniem USG jamy brzusznej oraz gastroskopii i kolonoskopii. Lekarz gastrolog może też wydać skierowanie na specjalistyczne badania krwi, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.
Obecnie, by zostać lekarzem specjalistą gastroenterologii, należy po skończonym stażu lekarskim ukończyć 3-letni moduł z chorób wewnętrznych, a następnie 3-letni moduł specjalistyczny z gastroenterologii. Mowa jest tu oczywiście o lekarzach osób dorosłych, odrębną specjalizacją jest gastroenterolog dziecięcy – czyli lekarz-pediatra specjalizujący się w chorobach układu pokarmowego małych pacjentów. W tym przypadku najpierw należy wykonać 3-letni moduł z pediatrii, a następnie 3-letni moduł z gastroenterologii dziecięcej.
Przykładowe choroby, które leczy lekarz gastroenterolog, to:
- choroba refluksowa przełyku i zapalenie przełyku,
- zapalenie i owrzodzenia żołądka oraz dwunastnicy,
- zakażenia przewodu pokarmowego (bakteryjne i pasożytnicze),
- zaburzenia interakcji jelitowo-mózgowych (np. zespół jelita drażliwego),
- marskość wątroby,
- zapalenia trzustki,
- choroba uchyłkowa jelit,
- nieswoiste choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna).
Kiedy udać się do gastrologa? Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Do gastrologa możemy udać się ze wszystkimi niepokojącymi objawami ze strony układu pokarmowego. Oczywiście z częścią z nich poradzi sobie lekarz POZ, ale może zdarzyć się tak, że dana przypadłość wykroczy poza możliwości poradni rodzinnej.
Z jakimi objawami należy udać się do gastrologa? Będą to przede wszystkim:
- często występujące i trudne do wyleczenia afty,
- pieczenie języka oraz jamy ustnej,
- trudności w przełykaniu,
- trwające długo nudności i wymioty,
- częste odbijanie się,
- cofanie się połkniętego pokarmu,
- zgaga i zarzucanie kwasu żołądkowego,
- pieczenie w okolicach żołądka,
- niestrawność,
- uczucie ściskania jelit,
- wzdęcia,
- ból przy defekacji,
- przewlekłe zaparcia,
- męczące biegunki.
Oprócz nich są też objawy alarmowe (red flags), które powinny skłaniać nas do pilnej konsultacji z gastrologiem ze względu na to, że mogą wskazywać na poważną chorobę:
- duża utrata masy ciała bez odchudzania czy zmiany diety,
- bóle brzucha nieustępujące pod wpływem leków lub budzące ze snu,
- nieustępująca niedokrwistość (mimo przyjmowania żelaza),
- wyczuwalny guz w nadbrzuszu,
- krew lub śluz w stolcu,
- trudności w przełykaniu,
- bolesne przełykanie,
- żółtaczka.
Wizyta u gastrologa – jak się przygotować? O czym warto wiedzieć?
Najważniejszym elementem przygotowania do wizyty lekarskiej jest oczywiście dokładne umycie całego ciała oraz świeże ubranie i świeża bielizna. Choroby układu pokarmowego mogą manifestować się też w obrębie innych narządów lub skóry, dlatego lekarz może chcieć obejrzeć całe ciało, dodatkowo niezbędne będzie też badanie jamy brzusznej i (jeśli gabinet to przewiduje) wykonanie badania USG.
W przypadku wizyt na NFZ do rejestracji należy wcześniej przekazać kod skierowania (wydany przez lekarza rodzinnego) i numer PESEL oraz mieć przy sobie dowód tożsamości. W dniu wizyty może być konieczne potwierdzenie obecności w poradni.
Przed wizytą prywatną u lekarza osoba w rejestracji może nas poprosić o uprzednie uiszczenie opłaty za wizytę, która zależnie od stopnia naukowego i popularności lekarza może oscylować w granicach 150–300 zł.
Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta u lekarza specjalisty gastroenterologa, warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, jaką posiadamy, tj.:
- wypisy ze szpitali,
- rozpiskę z przyjmowanymi lekami,
- opisy poprzednich wizyt lub dokumentację z innej poradni gastrologicznej,
- aktualne badania z krwi oraz wyniki USG (jeśli wykonywaliśmy już wcześniej takie badania).
Dobry gastrolog – jak go wybrać?
Mimo rozwoju technologii dobrym sposobem na znajdowanie sprawdzonych specjalistów jest wciąż poczta pantoflowa. Jeśli wiesz, że ktoś z Twojej rodziny, przyjaciół lub sąsiadów miał również problemy z układem pokarmowym, zapytaj, czy udało się tej osobie znaleźć kogoś wartego polecenia.
Jeśli nikt z Twojego otoczenia nie może Ci pomóc w wyborze lekarza/lekarki masz wciąż kilka możliwości. Pierwszą z nich jest lekarz POZ (lekarz rodzinny), który prawdopodobnie dość dobrze orientuje się w lokalnych specjalistach i może doradzić, do której poradni gastrologicznej warto się udać. Drugą są grupy w social mediach, które skupiają osoby z podobnymi problemami lub grupy lokalne (sąsiedzkie, osiedlowe, miejskie), na których można wstawić post z konkretnym pytaniem.
Trzecią są rankingi lekarzy (obecnie jest ich bardzo dużo), w których pacjenci mogą oceniać, zostawiać komentarze, a nawet umawiać się na wizyty przez kalendarz online – najłatwiejszym sposobem na znalezienie takiego rankingu jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.