lekarz gastrolog bada kobietę w gabinecie
Olaf Bąk

Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  1. Gastrolog – co to za lekarz? Jakie choroby leczy?
  2. Kiedy udać się do gastrologa? Na jakie objawy zwrócić uwagę?
  3. Wizyta u gastrologa – jak się przygotować? O czym warto wiedzieć?
  4. Dobry gastrolog – jak go wybrać?

Po sześciu latach studiów, zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz przejściu przez 13-miesięczny staż każdy lekarz musi wybrać swoją drogę. Niektórzy poświęcają się badaniom naukowym czy dziedzinom analitycznym (jak zdrowie publiczne), inni ruszają w świat zawodowy, pracując w przychodniach POZ, izbach przyjęć czy transportach medycznych. Część postanawia pójść w węższym kierunku medycyny, by wyspecjalizować się w danym zakresie. Jedną z dziedzin jest gastroenterologia zajmująca się chorobami układu pokarmowego.

Gastrolog – co to za lekarz? Jakie choroby leczy?

Lekarz gastroenterologii (w skrócie nazywany gastrologiem) to specjalista zajmujący się tematyką gastryczną. W obrębie jego zainteresowań jest cały układ pokarmowy – od jamy ustnej, przez przełyk, żołądek, wątrobę i drogi żółciowe, trzustkę, jelito cienkie i grube aż do odbytu – oraz związane z nim choroby i dolegliwości. Bardzo często zajmuje się również wykonywaniem USG jamy brzusznej oraz gastroskopii i kolonoskopii. Lekarz gastrolog może też wydać skierowanie na specjalistyczne badania krwi, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Lekarze gastrolodzy przyjmują zarówno na NFZ (w obrębie poradni gastrologicznych), jak i w gabinetach prywatnych. Mimo że duża część z nich to lekarze po specjalizacji (lekarze specjaliści), to przyjmować pacjentów mogą również lekarze w trakcie specjalizacji, po ukończeniu pierwszego roku specjalizacji z gastroenterologii – czyli łącznie po czterech latach edukacji podyplomowej (lekarze rezydenci). 

Obecnie, by zostać lekarzem specjalistą gastroenterologii, należy po skończonym stażu lekarskim ukończyć 3-letni moduł z chorób wewnętrznych, a następnie 3-letni moduł specjalistyczny z gastroenterologii. Mowa jest tu oczywiście o lekarzach osób dorosłych, odrębną specjalizacją jest gastroenterolog dziecięcy – czyli lekarz-pediatra specjalizujący się w chorobach układu pokarmowego małych pacjentów. W tym przypadku najpierw należy wykonać 3-letni moduł z pediatrii, a następnie 3-letni moduł z gastroenterologii dziecięcej.

Przykładowe choroby, które leczy lekarz gastroenterolog, to:

Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty i leki na trawienie

Kiedy udać się do gastrologa? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Do gastrologa możemy udać się ze wszystkimi niepokojącymi objawami ze strony układu pokarmowego. Oczywiście z częścią z nich poradzi sobie lekarz POZ, ale może zdarzyć się tak, że dana przypadłość wykroczy poza możliwości poradni rodzinnej.

Jak wygląda gastrologia?
Jak wygląda gastrologia?

Z jakimi objawami należy udać się do gastrologa? Będą to przede wszystkim:

  • często występujące i trudne do wyleczenia afty,
  • pieczenie języka oraz jamy ustnej,
  • trudności w przełykaniu,
  • trwające długo nudności i wymioty,
  • częste odbijanie się,
  • cofanie się połkniętego pokarmu,
  • zgaga i zarzucanie kwasu żołądkowego,
  • pieczenie w okolicach żołądka,
  • niestrawność,
  • uczucie ściskania jelit,
  • wzdęcia,
  • ból przy defekacji,
  • przewlekłe zaparcia,
  • męczące biegunki.

Oprócz nich są też objawy alarmowe (red flags), które powinny skłaniać nas do pilnej konsultacji z gastrologiem ze względu na to, że mogą wskazywać na poważną chorobę:

  • duża utrata masy ciała bez odchudzania czy zmiany diety,
  • bóle brzucha nieustępujące pod wpływem leków lub budzące ze snu,
  • nieustępująca niedokrwistość (mimo przyjmowania żelaza),
  • wyczuwalny guz w nadbrzuszu,
  • krew lub śluz w stolcu,
  • trudności w przełykaniu,
  • bolesne przełykanie,
  • żółtaczka.

Powiązane produkty

Wizyta u gastrologa – jak się przygotować? O czym warto wiedzieć?

Najważniejszym elementem przygotowania do wizyty lekarskiej jest oczywiście dokładne umycie całego ciała oraz świeże ubranie i świeża bielizna. Choroby układu pokarmowego mogą manifestować się też w obrębie innych narządów lub skóry, dlatego lekarz może chcieć obejrzeć całe ciało, dodatkowo niezbędne będzie też badanie jamy brzusznej i (jeśli gabinet to przewiduje) wykonanie badania USG.

W przypadku wizyt na NFZ do rejestracji należy wcześniej przekazać kod skierowania (wydany przez lekarza rodzinnego) i numer PESEL oraz mieć przy sobie dowód tożsamości. W dniu wizyty może być konieczne potwierdzenie obecności w poradni.

Przed wizytą prywatną u lekarza osoba w rejestracji może nas poprosić o uprzednie uiszczenie opłaty za wizytę, która zależnie od stopnia naukowego i popularności lekarza może oscylować w granicach 150–300 zł.

Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta u lekarza specjalisty gastroenterologa, warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, jaką posiadamy, tj.:

  • wypisy ze szpitali,
  • rozpiskę z przyjmowanymi lekami,
  • opisy poprzednich wizyt lub dokumentację z innej poradni gastrologicznej,
  • aktualne badania z krwi oraz wyniki USG (jeśli wykonywaliśmy już wcześniej takie badania).
Jeśli nie jesteśmy pewni, jak przygotować się na wizytę u lekarza, zawsze możemy zapytać telefonicznie u źródła, czy jest coś konkretnego, czego dana placówka lub medyk wymagają.

Dobry gastrolog – jak go wybrać?

Mimo rozwoju technologii dobrym sposobem na znajdowanie sprawdzonych specjalistów jest wciąż poczta pantoflowa. Jeśli wiesz, że ktoś z Twojej rodziny, przyjaciół lub sąsiadów miał również problemy z układem pokarmowym, zapytaj, czy udało się tej osobie znaleźć kogoś wartego polecenia.

Jeśli nikt z Twojego otoczenia nie może Ci pomóc w wyborze lekarza/lekarki masz wciąż kilka możliwości. Pierwszą z nich jest lekarz POZ (lekarz rodzinny), który prawdopodobnie dość dobrze orientuje się w lokalnych specjalistach i może doradzić, do której poradni gastrologicznej warto się udać. Drugą są grupy w social mediach, które skupiają osoby z podobnymi problemami lub grupy lokalne (sąsiedzkie, osiedlowe, miejskie), na których można wstawić post z konkretnym pytaniem.

Trzecią są rankingi lekarzy (obecnie jest ich bardzo dużo), w których pacjenci mogą oceniać, zostawiać komentarze, a nawet umawiać się na wizyty przez kalendarz online – najłatwiejszym sposobem na znalezienie takiego rankingu jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Zielińska, Ocena zależności między sposobem odżywiania a dolegliwościami u osób z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” nr 4 2014.
  4. A. Tołwińska, P. Laudański, Przewlekłe bóle brzucha u kobiet: przyczyny gastrologiczne czy ginekologiczne? Rola lekarza pierwszego kontaktu, „Medycyna Rodzinna”, nr 2 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij