Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przebieg badania, wskazania, cena
Agata Pikulska

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przebieg badania, wskazania, cena

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem, które wykonuje się w trakcie prowadzenia procesu diagnostycznego narządów tego obszaru, czyli wątroby, trzustki, żołądka, jelit, nerek, nadnerczy, śledziony i dróg moczowych. Stanowi metodę dodatkową, którą wykorzystuje się wówczas, kiedy inne metody obrazowe (USG lub TK) zawodzą lub ich wynik jest niejednoznaczny. MRI wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania zarówno przed samym badaniem, jak i przestrzegania kilku kluczowych zasad podczas jego wykonywania. Ile kosztuje rezonans magnetyczny jamy brzuszny, czy badanie to wykonuje się z kontrastem i dlaczego makijaż lub lakier na włosach może zaburzyć jego wynik? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rezonans magnetyczny (MRI) jamy brzusznej to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, pozwalające na ocenę wielu narządów tego obszaru. Najczęściej wykonywany jest jako metoda uzupełniająca w przypadku, gdy inne badania diagnostyczne nie pozwalają na postawienie diagnozy. Co zatem może wykryć rezonans magnetyczny jamy brzusznej oraz jak przygotować się do badania?

Czym jest rezonans magnetyczny jamy brzusznej?

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest badaniem, podczas którego w celu uzyskania przekrojów ciała wykorzystuje się pole magnetyczne oraz fale radiowe. Dzięki niestosowaniu potencjalnie szkodliwego dla płodu promieniowania, jak w przypadku zdjęcia rentgenowskiego czy tomografii komputerowej, MRI można wykonać u kobiet w ciąży. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej obejmuje narządy takie jak wątroba, żołądek, trzustka, jelita, śledziona, nerki i nadnercza. Niektóre placówki oferują łączone badanie MRI jamy brzusznej oraz MRI miednicy – oprócz wyżej wymienionych narządów można wtedy ocenić jeszcze układ płciowy.

Rezonans magnetyczny a tomograf jamy brzusznej

Podstawową różnicą między rezonansem magnetycznym a tomografem jest ich sposób działania. Tomografia komputerowa (TK) do uzyskania obrazów ciała wykorzystuje promieniowanie jonizujące, natomiast rezonans – pole magnetyczne i fale radiowe. TK jest badaniem zdecydowanie szybszym i łatwiej dostępnym, dzięki temu wykonuje się je w stanach zagrożenia życia.

MRI natomiast może być wykonywany u kobiet w ciąży (w II i III trymestrze), ponieważ nie ma negatywnego wpływu na płód. Zwykle rezonans magnetyczny stanowi badanie uzupełniające dla TK.

Polecane dla Ciebie

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – wskazania do badania

MRI nie jest zazwyczaj badaniem pierwszego rzutu – przeważnie przed rezonansem wykonuje się inne badania, takie jak ultrasonografia czy tomografia komputerowa, a rezonans magnetyczny stanowi uzupełnienie w sytuacji niepewnych wyników. Głównym wskazaniem do wykonania MRI jamy brzusznej jest diagnostyka zmian nowotworowych tego obszaru (np. naczyniaków wątroby). U pacjentów z rozpoznanym nowotworem badanie to pozwala na ocenę przedoperacyjną oraz monitorowanie leczenia, ponadto może również wykryć przerzuty. Rezonans jamy brzusznej pokazuje również zmiany zapalne czy rozrostowe, może wykryć torbiele, przyczynę żółtaczki czy złogi żółciowe. MRI wykonuje się także u osób po przeszczepie trzustki oraz u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Większość badań jamy brzusznej metodą rezonansu magnetycznego jest wykonywana z podaniem środka kontrastowego. Do oceny poszczególnych narządów jamy brzusznej wykonuje się rezonans magnetyczny różnymi metodami (np. kolonografia MR, enterokliza MR, cholangiografia MR czy elastografia MR).

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – przeciwwskazania do badania

Większość z przeciwwskazań do wykonania MRI jest spowodowana obecnością metalowych elementów w ciele pacjenta. Z reguły nie wykonuje się rezonansu u osób z rozrusznikiem serca czy implantem słuchowym, klipsami naczyniowymi, pompą insulinową oraz metalowymi częściami w gałce ocznej. Przeciwwskazania względne to posiadanie protez stawowych, aparatów ortodontycznych lub tatuaży, a także klaustrofobia. W sytuacji, gdy wykonanie badania u osób cierpiących na tą przypadłość jest konieczne, lekarz może zdecydować o podaniu pacjentowi środków uspokajających przed badaniem. Przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest również I trymestr ciąży. Można wykonać rezonans u osób posiadających wyżej wymienione urządzenia w momencie, gdy są one wykonane z materiałów niewrażliwych na działanie pola magnetycznego – pacjent jest zobowiązany do okazania dokumentacji z opisem danego urządzenia lekarzowi kierującemu oraz bezpośrednio przed samym badaniem.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jak się przygotować do badania?

Na MRI jamy brzusznej najlepiej zgłosić się na czczo (na około 6 godzin przed rezonansem nie można jeść), natomiast leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniami. Lekarz może również zalecić zażycie dzień przed badaniem środków przeczyszczających. Na badanie rezonansem magnetycznym należy  przyjść w odzieży, która nie posiada metalowych elementów. Nie należy mieć nałożonego makijażu i lakieru do włosów – drobinki zawarte w tych kosmetykach mogą spowodować zakłócenia obrazu. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, skierowanie (jeśli jest wymagane) oraz wyniki poprzednich badań obrazowych. Trzeba również posiadać aktualny wynik stężenia kreatyniny we krwi w przypadku badań z kontrastem.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jak wygląda badanie?

Przed rozpoczęciem badania pacjent otrzyma do wypełnienia ankietę, a następnie zostanie skierowany do przebieralni, w której zostawi swoje rzeczy oraz w razie potrzeby się przebierze. Ponadto należy pozostawić również wszystkie metalowe urządzenia i dodatki (zegarek, telefon, pasek, karty płatnicze itp.). Zaraz po wejściu do pracowni należy położyć się na stole diagnostycznym. Badanie jest długie, dlatego na samym początku trzeba się wygodnie ułożyć – poruszanie się w trakcie skanowania może pogorszyć jakość obrazu. Pacjent dostanie słuchawki lub stopery do uszu w celu zmniejszenia hałasu powodowanego działaniem aparatu diagnostycznego oraz sygnalizator alarmowy, który będzie mógł ścisnąć w sytuacji pogorszenia samopoczucia. Następnie stół wraz z pacjentem zostanie wsunięty do skanera. W trakcie skanowania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na kilka-kilkanaście sekund. W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem pacjentowi zostanie założone wkłucie dożylne. W pierwszej kolejności zostaną wykonane skany przed podaniem środka kontrastowego, a następnie po jego podaniu.

Po skończeniu badania pacjent będzie musiał pozostać w poczekalni jeszcze około 30 minut, w celu monitorowania stanu zdrowia pod kątem ewentualnych skutków ubocznych kontrastu. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny, a zależy to od celu badania.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – cena/refundacja, skierowanie

Skierowanie na badanie jest wymagane, jeśli ma zostać ono opłacone przez NFZ lub gdy będzie wykonywane prywatnie, ale z podaniem kontrastu. Musi zostać ono wystawione przez lekarza specjalistę. Cena rezonansu magnetycznego jamy brzusznej zależy od tego, czy ma on zostać wykonany z kontrastem czy bez oraz od samej placówki diagnostycznej. Badanie to kosztuje średnio od 360 zł do 700 zł, podanie kontrastu jest zazwyczaj płatne dodatkowo (około 150 – 250 zł). Czas oczekiwania na płytę ze skanami oraz opis wykonany przez lekarza radiologa to 1 2 tygodnie.

  1. S. Leszczyński i in., Diagnostyka obrazowa. „Układ trawienny", Warszawa 2011.
  2. C. Robinson i in., Imaging the gastrointestinal tract in 2008, „Clinical Medicine”, 6 (9) 2009.
  3. B. Pruszyński i in. ,,Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR", Warszawa 2014.
  4. W. Gerke, Diagnostyka zmian ogniskowych w wątrobie, „Hepatologia”, 14 2014.
  5. M. Hartleb, Postępowanie diagnostyczne w wątrobowych zmianach ogniskowych, „Gastroenterologia Kliniczna”, 6 (1) 2014.
  6. Y. Zhang i in., The role of MRI in the diagnosis and treatment of gastric cancer, „Diagnostic and Interventional Radiology”, 26 (3) 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij