Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
Szybko się wchłania1
Wystarczy 1 kapsułka na dobę1
Hamuje wydzielanie kwasu solnego1*
Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w przełyku oraz w okolicach mostka? Najprawdopodobniej przyczyną tych dolegliwości jest tzw. refluks żołądkowo-przełykowy, którego objawem jest zgaga. Podejmij szybką walkę ze zgagą – sięgnij po Ortanol Max – lek bez recepty na objawy refluksu.
Ortanol Max to dostępny bez recepty lek w formie kapsułek dojelitowych. 1 kapsułka zawiera 20 mg substancji czynnej, omeprazolu.
Lek Ortanol Max wskazany jest u dorosłych w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Zawarty w leku omeprazol należy do tzw. inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu solnego w żołądku.
Ortanol Max to lek na zgagę, który wystarczy przyjmować jeden raz na dobę. Już jedna kapsułka leku Ortanol Max firmy Sandoz zmniejsza wydzielanie kwasu solnego przez 24 h – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Ortanol Max – pozbądź się zgagi na dłużej!1
- Zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku1
- Działa szybko i długo1
- Wystarczy jedna kapsułka na dobę1
- Polecany w leczeniu zgagi1
1ChPL Ortanol Max , *w żołądku
Ortanol® MAX, 20 mg, kapsułki dojelitowe, twarde. Skład: 1 kapsułka zawiera 20 mg omeprazolu i substancje pomocnicze, m.in. 177 mg laktozy. Wskazania: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgagi i zarzucania kwaśnej treści żołądkowej) u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na omeprazol, podstawione benzoimidazole lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować jednocześnie z nelfinawirem. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.
Pełna informacja o leku dostępna na życzenie w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C,
02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zaraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
ORTM/029/06-2020
Podmiot odpowiedzialny
Sandoz GmbHBiochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria
Producent
SANDOZDomaniewska 50c
Warszawa
Opis
Ortanol Max to produkt leczniczy z grupy „inhibitorów pompy protonowej” zmniejszający ilość produkowanego kwasu solnego w żołądku. Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (tj. zgaga, refluks, zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej, kwaśne odbijanie). Lek Ortanol Max ma postać kapsułek dojelitowych i jest dostępny bez recepty.
Skład
Substancją czynną leku jest: omeprazol (Omeprazolum).
Każda kapsułka dojelitowa, twarda, zawiera 20 mg omeprazolu.
Substancje pomocnicze: Granulki: sacharoza, ziarenka, hypromeloza, powidon K25 sodu laurylosiarczan, magnezu tlenek
ciężki, talk, kwasu metakrylowego i etyloakrylanu kopolimer 1:1, dyspersja 30%, trietylu cytrynian, magnezu stearynian. Kapsułka: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie
Lek Ortanol Max należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Ortanol Max to lek do stosowania doustnego.
Dorośli: zwykle stosuje się 1 kapsułkę (20 mg) raz na dobę przez 14 dni.
Lek Ortanol Max zaleca się stosować rano. Można go przyjmować z posiłkiem lub na czczo (na pusty żołądek).
Kapsułki twarde dojelitowe należy połknąć w całości, popijając połową szklanki wody - nie żuć, nie zgniatać.
Jeśli pacjent ma duży problem z połykaniem leku - kapsułkę można otworzyć, nie należy żuć peletek.
Dla złagodzenia objawów, ten lek z grupy inhibitory pompy protonowej powinien być przyjmowany przez 2-3 kolejne dni.
Działanie
Ortanol Max to produkt leczniczy zawierający omeprazol, który należy do inhibitorów pompy protonowej. Omeprazol zmniejsza ilość wydzielanego kwasu solnego w żołądku poprzez wpływ na komórki okładzinowe żołądka, które są odpowiedzialne za produkcję kwasu solnego. Hamowanie komórek okładzinowych jest odwracalne.
Wskazania
Lek Ortanol Max stosowany jest w w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego*.
*Refuks polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, w którym wskutek tego może dojść do rozwoju stanu zapalnego i towarzyszącego mu bólu. Może to powodować występowanie takich objawów, jak uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła (zgaga) oraz kwaśnego posmaku w ustach (w wyniku odbijania kwaśnej treści).
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku Ortanol Max, jeśli pacjent: ma nadwrażliwość na substancję czynną - omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; ma uczulenie na pozostałe leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol); przyjmuje nelfinawir.
Działania niepożądane
Jak każdy lek (z grupy inhibitory pompy protonowej, i każdy lek bez recepty) lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie zauważenia jakiegokolwiek spośród poniższych działań niepożądanych, należy zaprzestać przyjmowania leku Ortanol MAX oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem: nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, omdlenie lub utrudnienie przełykania; zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem, krwawienie w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych; zażółcenie skóry, ciemna barwa moczu i uczucie zmęczenia.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): bóle głowy; nudności, wymioty, biegunka, ból żołądka; zaparcie, wzdęcie; łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zaburzenia snu; zawroty głowy, senność; uczucie mrowienia; wysypka skórna; złe samopoczucie.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zmniejszenie liczby białych krwinek lub płytek krwi (co może powodować osłabienie, powstawanie siniaków lub łatwiejszy rozwój zakażeń); pobudzenie, splątanie, depresja; zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia; suchość w jamie ustnej; zaburzenia czynności wątroby; ciężkie zaburzenia czynności nerek; wypadanie włosów; zwiększona potliwość; wysypka skórna w wyniku narażenia napromienie słoneczne; ból stawów lub mięśni.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): zmiany w morfologii krwi; agresja; omamy; osłabienie mięśni; powiększenie piersi u mężczyzn.
Częstotliwość nieznana: zmniejszenie stężenia magnezu, któremu może towarzyszyć zmniejszenie stężenia potasu i/lub wapnia; mikroskopowe zapalenie jelita grubego; wysypka mogąca przebiegać z bólem stawów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie leku grupy inhibitory pompy protonowej z omeprazolem dłuższe niż 14 dni wymaga konsultacji z lekarzem.
W przypadku wystąpienia poniższych objawów, należy skonsultować się z lekarzem: nieuzasadniona utrata masy ciała;
wymioty (krwawe); smoliste stolce; uporczywa biegunka; żółtaczka.
Stosowanie leku Ortanol Max na nadkwaśność należy koniecznie omówić z lekarzem jeśli w przeszłości wystąpiła wysypka skórna po zastosowaniu lelku podobnego do Ortanol Max (np. z grupy inhibitory pompy protonowej, zawierającego omeprazol)
Leku Ortanol Max nie należy stosować zapobiegawczo.
Ortanol MAX zawiera sacharozę i sód.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w temperaturze poniżej 25°C.
Lek Ortanol Max na zgagę i refluks należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować (w tym również o innych lekach przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych i innych lekach na trawienie lub na żołądek wydawanych bez recepty).
Lek Ortanol Max może wchodzić w interakcje z następującymi lekami: ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol lub worykonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych); digoksynę (stosowaną w leczeniu zaburzeń czynności serca); diazepam (stosowany w leczeniu lęku); fenytoinę (stosowaną w leczeniu padaczki); warfarynę (lek stosowany w celu zmniejszenia krzepliwości krwi); ryfampicynę (stosowaną w leczeniu gruźlicy); atazanawir lub sakwinawir (stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV); takrolimus (stosowany m. in. po przeszczepieniu narządów); ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (stosowany w leczeniu łagodnej depresji); cylostazol (stosowany w leczeniu chromania przestankowego); klarytromycyna (antybiotyk); erlotynib (stosowany w leczeniu niektórych nowotworów); metotreksat (stosowany np. w leczeniu chorób nowotworowych lub chorób reumatoidalnych).
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Lek Ortanol Max zaleca się stosować rano. Można go przyjmować z posiłkiem lub na czczo (na pusty żołądek).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Ortanol MAX.
Wpływ na badania laboratoryjne
Przed przyjęciem leku Ortanol Max należy poinformować lekarza o planowanym specyficznym badaniu krwi (oznaczenie stężenia chromograniny A).
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Ten lek z grupy inhibitorów pompy protonowej przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek Ortanol MAX nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz używania narzędzi i maszyn. Możliwe jest wystąpienie takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, wtedy nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji