×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gasec - Omeprazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład omeprazol
Postać kapsułki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania do stosowania

Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób z objawami cofania treści żołądkowej do przełyku, odczuwających dolegliwości pieczenia przełyku (zgaga).

Dawkowanie

Doustnie. 1-2 kapsułki dziennie w przypadku występowania dolegliwości. Preparat należy przyjmować rano na czczo, kapsułki należy połykać w całości bez rozgryzania, popijając płynem.

 

Uwaga! Jeśli po 2 tygodniach nie nastąpi złagodzenie objawów lub objawy nasilą się, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na omeprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter choroby wrzodowej.

 

Gdy przyjmujesz diazepam, fenytoinę, warfarynę, ketokonazol, klarytromycynę, digoksynę, estry ampicyliny, sole żelaza.

Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy stosować innych środków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak np. ranitydyna, famotydyna.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Często: bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcia, bóle brzucha, nudności i wzdęcia). Niezbyt często: zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia snu, reakcje nadwrażliwości.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Jeśli jednak po zastosowaniu leku wystąpią u Ciebie takie działania niepożądane jak np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia należy zachować szczególną ostrożność.