Z jakich powodów w kilkunastu krajach wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca?
Justyna Piekara

Z jakich powodów w kilkunastu krajach wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca?

Kilka państw zdecydowało się zawiesić stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Pojawiły się doniesienia, że u kilku osób, które otrzymały szczepionkę doprowadziła ona do powstania zakrzepów krwi. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Czy słusznie preparat uzyskał negatywny rozgłos?

Szczepionka AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca została zaaprobowana przez organy regulacyjne Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Światowej Organizacji Zdrowia. Preparat ma kilka ważnych zalet – jest znacznie tańszy niż produkty Pfizera i Moderny, a także łatwiejszy w użytkowaniu ze względu na mniej rygorystyczne wymagania odnośnie do transportu i przechowywania.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca przeszła pomyślnie testy kliniczne. Stwierdzono, że jest bezpieczna, skuteczna w zapobieganiu COVID-19 oraz powoduje jedynie łagodne lub umiarkowanych skutki uboczne.

Czy szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepy krwi?

Instytucje, które są autorytetami w dziedzinie ochrony zdrowia uspokajają, że obawy w stosunku do preparatu AstraZeneca przeciwko COVID-19 są bezpodstawne, a programy szczepień powinny być kontynuowane. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że nie ma dowodów na poważne skutki uboczne tej szczepionki.

Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła, że analizuje incydenty, które odnotowano wśród trzech milionów osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca w Europejskim Obszarze Gospodarczym. W oświadczeniu wydanym przez organizację czytamy, że „korzyści ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko i można ją nadal podawać, podczas gdy trwa dochodzenie w sprawie przypadków, w których podejrzewano zdarzenia zakrzepowo-zatorowe”.

Aktualnie nie potwierdzono istnienia związku pomiędzy podaniem szczepionki wyprodukowanej przez AstraZeneca, a powstawaniem zakrzepów krwi. Producent twierdzi, że jak dotąd szczepienie otrzymało 17 milionów ludzi, a incydenty zakrzepowe były „znacznie rzadsze niż można by się spodziewać”.

Brak dowodów potwierdzających szkodliwość szczepionki

Profesor Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy pracującej nad szczepieniami, zaświadcza, że istnieją dowody na to, że szczepionka jest bezpieczna. Biorąc pod uwagę zgromadzone dane, nie można stwierdzić, że szczepionka powoduje zakrzepy krwi. Dotychczas preparatem AstraZeneca zaszczepiono 17 mln osób na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej i nie zaobserwowano nasilenia takiego zjawiska.

Według brytyjskiej Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) dowody nie świadczą o tym, że szczepionka powoduje zakrzepy. Dr Philip Bryan, kierownik ds. bezpieczeństwa szczepionek, przedstawiciel organizacji, stwierdził, że „biorąc pod uwagę dużą liczbę podanych dawek i częstotliwość, z jaką zakrzepy krwi mogą występować naturalnie, dostępne dowody nie sugerują, że przyczyną jest szczepionka”.

AstraZeneca zmagała się z przekonaniem, że jest mniej pożądanym zastrzykiem, ponieważ badaniach kliniczne wykazały, że ma niższy ogólny wskaźnik skuteczności w porównaniu z innymi, zatwierdzonymi szczepionkami przeciw COVID-19. Istnieją jednak obszerne dane wskazujące, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu chorobie wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2.

Które kraje zawiesiły stosowanie preparatu AstraZeneca?

Jako pierwsza szczepienia wstrzymała Dania po tym, jak 60-letnia kobieta, która otrzymała szczepionkę zmarła w wyniku powstania zakrzepu krwi. Inne państwa postanowiły wdrożyć podobne środki bezpieczeństwa. W Polsce sytuacja monitorowana jest na bieżąco. Iniekcje preparatem AstraZeneca są nadal wykonywane w ramach projektu Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19

W związku z podejrzeniem, że może powodować zakrzepy krwi, wycofano niektóre partie preparatu lub tymczasowo wstrzymano szczepienia przez państwa, takie jak: 

 • Austria,
 • Bułgaria,
 • Dania,
 • Demokratyczna Republika Konga,
 • Estonia,
 • Francja,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Irlandia,
 • Islandia,
 • Litwa,
 • Luksemburg,
 • Łotwa,
 • Niemcy,
 • Norwegia,
 • Rumunia,
 • Słowenia,
 • Tajlandia,
 • Włochy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij