Z jakich powodów w kilkunastu krajach wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca? Czy prowadzi do powstawania zakrzepów?
Justyna Piekara

Z jakich powodów w kilkunastu krajach wstrzymano szczepienia preparatem AstraZeneca? Czy prowadzi do powstawania zakrzepów?

Kilka państw zdecydowało się zawiesić stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Pojawiły się doniesienia, że u kilku osób, które otrzymały szczepionkę doprowadziła ona do powstania zakrzepów krwi. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Czy słusznie preparat uzyskał negatywny rozgłos?

Szczepionka AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca została zaaprobowana przez organy regulacyjne Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Światowej Organizacji Zdrowia. Preparat ma kilka ważnych zalet – jest znacznie tańszy niż produkty Pfizera i Moderny, a także łatwiejszy w użytkowaniu ze względu na mniej rygorystyczne wymagania odnośnie do transportu i przechowywania.

Szczepionka Oxford/AstraZeneca przeszła pomyślnie testy kliniczne. Stwierdzono, że jest bezpieczna, skuteczna w zapobieganiu COVID-19 oraz powoduje jedynie łagodne lub umiarkowanych skutki uboczne.

Czy szczepionka AstraZeneca powoduje zakrzepy krwi?

Instytucje, które są autorytetami w dziedzinie ochrony zdrowia uspokajają, że obawy w stosunku do preparatu AstraZeneca przeciwko COVID-19 są bezpodstawne, a programy szczepień powinny być kontynuowane. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że nie ma dowodów na poważne skutki uboczne tej szczepionki.

Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła, że analizuje incydenty, które odnotowano wśród trzech milionów osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca w Europejskim Obszarze Gospodarczym. W oświadczeniu wydanym przez organizację czytamy, że „korzyści ze szczepionki nadal przewyższają ryzyko i można ją nadal podawać, podczas gdy trwa dochodzenie w sprawie przypadków, w których podejrzewano zdarzenia zakrzepowo-zatorowe”.

Aktualnie nie potwierdzono istnienia związku pomiędzy podaniem szczepionki wyprodukowanej przez AstraZeneca, a powstawaniem zakrzepów krwi. Producent twierdzi, że jak dotąd szczepienie otrzymało 17 milionów ludzi, a incydenty zakrzepowe były „znacznie rzadsze niż można by się spodziewać”.

Brak dowodów potwierdzających szkodliwość szczepionki

Profesor Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy pracującej nad szczepieniami, zaświadcza, że istnieją dowody na to, że szczepionka jest bezpieczna. Biorąc pod uwagę zgromadzone dane, nie można stwierdzić, że szczepionka powoduje zakrzepy krwi. Dotychczas preparatem AstraZeneca zaszczepiono 17 mln osób na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej i nie zaobserwowano nasilenia takiego zjawiska.

Według brytyjskiej Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) dowody nie świadczą o tym, że szczepionka powoduje zakrzepy. Dr Philip Bryan, kierownik ds. bezpieczeństwa szczepionek, przedstawiciel organizacji, stwierdził, że „biorąc pod uwagę dużą liczbę podanych dawek i częstotliwość, z jaką zakrzepy krwi mogą występować naturalnie, dostępne dowody nie sugerują, że przyczyną jest szczepionka”.

AstraZeneca zmagała się z przekonaniem, że jest mniej pożądanym zastrzykiem, ponieważ badaniach kliniczne wykazały, że ma niższy ogólny wskaźnik skuteczności w porównaniu z innymi, zatwierdzonymi szczepionkami przeciw COVID-19. Istnieją jednak obszerne dane wskazujące, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu chorobie wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2.

Które kraje zawiesiły stosowanie preparatu AstraZeneca?

Jako pierwsza szczepienia wstrzymała Dania po tym, jak 60-letnia kobieta, która otrzymała szczepionkę zmarła w wyniku powstania zakrzepu krwi. Inne państwa postanowiły wdrożyć podobne środki bezpieczeństwa. W Polsce sytuacja monitorowana jest na bieżąco. Iniekcje preparatem AstraZeneca są nadal wykonywane w ramach projektu Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19

W związku z podejrzeniem, że może powodować zakrzepy krwi, wycofano niektóre partie preparatu lub tymczasowo wstrzymano szczepienia przez państwa, takie jak: 

 • Austria,
 • Bułgaria,
 • Dania,
 • Demokratyczna Republika Konga,
 • Estonia,
 • Francja,
 • Hiszpania,
 • Holandia,
 • Irlandia,
 • Islandia,
 • Litwa,
 • Luksemburg,
 • Łotwa,
 • Niemcy,
 • Norwegia,
 • Rumunia,
 • Słowenia,
 • Tajlandia,
 • Włochy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij