Alkohol a depresja
Anna Posmykiewicz

Alkohol a depresja

Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

Jakie zatem skutki może dawać częste picie alkoholu?

Alkohol niekorzystnie działa miedzy innymi na wątrobę, układ krążenia, ale także wywiera on wpływ na nasza psychikę. Nadużywanie alkoholu zaczyna doprowadzać do problemów w rodzinie, dochodzi do zaniedbań w pracy, pojawia się problem w opiece nad dziećmi oraz niebezpieczne zachowania, np. jazda samochodem po kilku piwach. Początkowo osoba, która zaczyna nadużywać alkoholu, tłumaczy swoje postępowanie nadmiernym stresem, problemami w pracy, chęcią zaimponowania swoim znajomym.

Osoba nadużywająca alkoholu absolutnie nie widzi nic złego w swoim postępowaniu i na każdą próbę zwrócenia jej uwagi zaczyna reagować agresją, obraża się na rodzinę i znajomych, którzy próbują pomóc. Po wypiciu alkoholu osoba nadużywająca go umie się bowiem wyluzować, zapomnieć o wszystkich kłopotach i cieszyć się życiem. Dochodzi do tego, że bez porannego piwa czy kieliszka wina nie jest w stanie normalnie funkcjonować. W tej sytuacji można już śmiało powiedzieć o uzależnieniu od alkoholu. 

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa jest bardzo częstym powikłaniem uzależnienia od alkoholu. Bardzo silnym jej wyzwalaczem jest próba odstawienia alkoholu. Pojawiają się wtedy objawy związane z zespołem abstynencyjnym (drżenia mięśniowe, nadmierna potliwość, zburzenia czynności serca, zaburzenia snu, nudności, wymioty, bóle głowy ), jak również silny stres z powodu braku alkoholu. Są to bodźce bardzo mocno wpływające na rozwój depresji alkoholowej. Zazwyczaj w tej sytuacji depresja alkoholowa ustępuje po kilku tygodniach samoistnie i chory stopniowo zaczyna normalnie funkcjonować. Czasami jednak depresja alkoholowa może utrzymywać się dłużej. U chorego mogą wtedy występować niebezpieczne zachowania, do myśli samobójczych włącznie. Chorzy ci wymagają specjalistycznej opieki i stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Depresja alkoholowa wcale jednak nie musi mieć związku z próbą odstawienia alkoholu. Wręcz przeciwnie - może pojawić się u osób uzależnionych, które piją regularnie. Wtedy to właśnie alkohol nasila melancholię, przypomina o smutnych wydarzeniach, a dopiero wypicie jego dużej ilości umożliwia uwolnienie się od złych myśli. Czasami też najpierw pacjent z różnych powodów zaczyna cierpieć na depresję i z jej powodu zaczyna sięgać po alkohol. 

Widać zatem, że w przypadku picia alkoholu można mówić o depresji w przebiegu alkoholizmu i o alkoholizmie wtórnym do depresji. Bez względu na jej rodzaj chory wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej i stosowania leków przeciwdepresyjnych. Wyjście z choroby bywa trudne, dlatego też poza pomocą lekarską niezmiernie ważne jest wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Można tez śmiało stwierdzić, że najlepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której zaczynamy nadużywać alkoholu - trzeba zachować umiar we wszystkim, co się robi i wtedy można uniknąć wielu poważnych konsekwencji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij