Alkohol a depresja
Anna Posmykiewicz

Alkohol a depresja

Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

Jakie zatem skutki może dawać częste picie alkoholu?

Alkohol niekorzystnie działa miedzy innymi na wątrobę, układ krążenia, ale także wywiera on wpływ na nasza psychikę. Nadużywanie alkoholu zaczyna doprowadzać do problemów w rodzinie, dochodzi do zaniedbań w pracy, pojawia się problem w opiece nad dziećmi oraz niebezpieczne zachowania, np. jazda samochodem po kilku piwach. Początkowo osoba, która zaczyna nadużywać alkoholu, tłumaczy swoje postępowanie nadmiernym stresem, problemami w pracy, chęcią zaimponowania swoim znajomym.

Osoba nadużywająca alkoholu absolutnie nie widzi nic złego w swoim postępowaniu i na każdą próbę zwrócenia jej uwagi zaczyna reagować agresją, obraża się na rodzinę i znajomych, którzy próbują pomóc. Po wypiciu alkoholu osoba nadużywająca go umie się bowiem wyluzować, zapomnieć o wszystkich kłopotach i cieszyć się życiem. Dochodzi do tego, że bez porannego piwa czy kieliszka wina nie jest w stanie normalnie funkcjonować. W tej sytuacji można już śmiało powiedzieć o uzależnieniu od alkoholu. 

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa jest bardzo częstym powikłaniem uzależnienia od alkoholu. Bardzo silnym jej wyzwalaczem jest próba odstawienia alkoholu. Pojawiają się wtedy objawy związane z zespołem abstynencyjnym (drżenia mięśniowe, nadmierna potliwość, zburzenia czynności serca, zaburzenia snu, nudności, wymioty, bóle głowy ), jak również silny stres z powodu braku alkoholu. Są to bodźce bardzo mocno wpływające na rozwój depresji alkoholowej. Zazwyczaj w tej sytuacji depresja alkoholowa ustępuje po kilku tygodniach samoistnie i chory stopniowo zaczyna normalnie funkcjonować. Czasami jednak depresja alkoholowa może utrzymywać się dłużej. U chorego mogą wtedy występować niebezpieczne zachowania, do myśli samobójczych włącznie. Chorzy ci wymagają specjalistycznej opieki i stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Depresja alkoholowa wcale jednak nie musi mieć związku z próbą odstawienia alkoholu. Wręcz przeciwnie - może pojawić się u osób uzależnionych, które piją regularnie. Wtedy to właśnie alkohol nasila melancholię, przypomina o smutnych wydarzeniach, a dopiero wypicie jego dużej ilości umożliwia uwolnienie się od złych myśli. Czasami też najpierw pacjent z różnych powodów zaczyna cierpieć na depresję i z jej powodu zaczyna sięgać po alkohol. 

Widać zatem, że w przypadku picia alkoholu można mówić o depresji w przebiegu alkoholizmu i o alkoholizmie wtórnym do depresji. Bez względu na jej rodzaj chory wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej i stosowania leków przeciwdepresyjnych. Wyjście z choroby bywa trudne, dlatego też poza pomocą lekarską niezmiernie ważne jest wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Można tez śmiało stwierdzić, że najlepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której zaczynamy nadużywać alkoholu - trzeba zachować umiar we wszystkim, co się robi i wtedy można uniknąć wielu poważnych konsekwencji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij