Alkohol a depresja
Anna Posmykiewicz

Alkohol a depresja

Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

Jakie zatem skutki może dawać częste picie alkoholu?

Alkohol niekorzystnie działa miedzy innymi na wątrobę, układ krążenia, ale także wywiera on wpływ na nasza psychikę. Nadużywanie alkoholu zaczyna doprowadzać do problemów w rodzinie, dochodzi do zaniedbań w pracy, pojawia się problem w opiece nad dziećmi oraz niebezpieczne zachowania, np. jazda samochodem po kilku piwach. Początkowo osoba, która zaczyna nadużywać alkoholu, tłumaczy swoje postępowanie nadmiernym stresem, problemami w pracy, chęcią zaimponowania swoim znajomym.

Osoba nadużywająca alkoholu absolutnie nie widzi nic złego w swoim postępowaniu i na każdą próbę zwrócenia jej uwagi zaczyna reagować agresją, obraża się na rodzinę i znajomych, którzy próbują pomóc. Po wypiciu alkoholu osoba nadużywająca go umie się bowiem wyluzować, zapomnieć o wszystkich kłopotach i cieszyć się życiem. Dochodzi do tego, że bez porannego piwa czy kieliszka wina nie jest w stanie normalnie funkcjonować. W tej sytuacji można już śmiało powiedzieć o uzależnieniu od alkoholu. 

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa jest bardzo częstym powikłaniem uzależnienia od alkoholu. Bardzo silnym jej wyzwalaczem jest próba odstawienia alkoholu. Pojawiają się wtedy objawy związane z zespołem abstynencyjnym (drżenia mięśniowe, nadmierna potliwość, zburzenia czynności serca, zaburzenia snu, nudności, wymioty, bóle głowy ), jak również silny stres z powodu braku alkoholu. Są to bodźce bardzo mocno wpływające na rozwój depresji alkoholowej. Zazwyczaj w tej sytuacji depresja alkoholowa ustępuje po kilku tygodniach samoistnie i chory stopniowo zaczyna normalnie funkcjonować. Czasami jednak depresja alkoholowa może utrzymywać się dłużej. U chorego mogą wtedy występować niebezpieczne zachowania, do myśli samobójczych włącznie. Chorzy ci wymagają specjalistycznej opieki i stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Depresja alkoholowa wcale jednak nie musi mieć związku z próbą odstawienia alkoholu. Wręcz przeciwnie - może pojawić się u osób uzależnionych, które piją regularnie. Wtedy to właśnie alkohol nasila melancholię, przypomina o smutnych wydarzeniach, a dopiero wypicie jego dużej ilości umożliwia uwolnienie się od złych myśli. Czasami też najpierw pacjent z różnych powodów zaczyna cierpieć na depresję i z jej powodu zaczyna sięgać po alkohol. 

Widać zatem, że w przypadku picia alkoholu można mówić o depresji w przebiegu alkoholizmu i o alkoholizmie wtórnym do depresji. Bez względu na jej rodzaj chory wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej i stosowania leków przeciwdepresyjnych. Wyjście z choroby bywa trudne, dlatego też poza pomocą lekarską niezmiernie ważne jest wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Można tez śmiało stwierdzić, że najlepiej w ogóle nie dopuścić do sytuacji, w której zaczynamy nadużywać alkoholu - trzeba zachować umiar we wszystkim, co się robi i wtedy można uniknąć wielu poważnych konsekwencji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij