Właściwości pistacji

Świetnie smakują, a do tego są cennym źródłem ważnych składników mineralnych. Pistacje to jeden z najbardziej odżywczych gatunków orzechów, który w przeciwieństwie do innych popularnych przekąsek nie przeszkodzi w diecie przez swoją niskokaloryczność.

Pistacje to przede wszystkim źródło miedzi oraz manganu, dlatego pozytywnie wpływają na stan układu nerwowego, mięśnie i kości. Zawierają w sobie również znaczne ilości potasu, magnezu, żelaza oraz fosforu. Znajdziemy w nich też witaminy z grupy B, przede wszystkim B6 (porcja orzechów wystarczy, by pokryć ok. 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik) B1, B2, B3, B5, B7 oraz B9. Ponadto dostarczą dużych ilości błonnika wspomagającego dobre trawienie i mają go znacznie więcej niż np. orzechy włoskie. Pistacje zawierają dużo antyoksydantów, więc będą dobrą alternatywą dla popularnej zielonej herbaty. Każda pistacja (oczywiście bez soli) zawiera jedynie 3 kalorie, więc po przekąskę bez obaw sięgać mogą osoby na diecie i dbające o sylwetkę.

Po pistacje powinny sięgać osoby, które mają problem ze zbyt wysokim cholesterolem, ponieważ orzechy zrównoważają jego poziom. To również odpowiednia przekąska dla osób starszych i dla tych z problemami ze wzrokiem – pistacje pozytywnie wpływają na zdrowie oczu, ponieważ zawierają luteinę i zeaksantyny (zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej). Przez obecność witaminy E orzechy uznawane są za źródło zdrowia i młodości, ponieważ wykazano, że minimalizują ryzyko zachorowania na nowotwory płuc i prostaty.

Właściwości pistacji pomogą także chorym na cukrzycę typu 2, ponieważ zapobiegają obkurczaniu się naczyń krwionośnych w sytuacjach stresowych, co z kolei przekłada się na lepszą pracę serca.

Pistacje mają także właściwości sprzyjające urodzie. Pomagają w zachowaniu ładnej cery, więc sięgać powinny po nie osoby mające problem z suchym naskórkiem. Odżywiają także paznokcie i włosy, co docenią szczególnie panie, które borykają się z ich łamliwością.


Podziel się: