O produkcie
Opis
Kopiryna - tabletki od bólu głowy to lek do stosowania w bólu o lekkim i średnim nasileniu (ból głowy, ból mięśni, ból menstruacyjny, gorączka). Lek zawiera kawas acetylosalicylowy, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), oraz kofeinę, która wzmacnia jego działanie. Kopiryna - tabletki od bólu głowy działa również przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek można podawać osobom dorosłym oraz dzieciom w wieku powyżej 12 lat.
Skład
Substancjami czynnymi są: kwas acetylosalicylowy, kofeina.
1 tabletka zawiera 400 mg kwasu acetylosalicylowego i 50 mg kofeiny.
Substancja pomocnicza: skrobia ziemniaczana.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Lek do stosowania doustnego. Tabletki należy popijać odpowiednią ilością wody. Dawkowanie Kpoiryny zależy od wieku pacjenta. U osób dorosłych podaje się 1 lub 2 tabletki do 3 razy dziennie. W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat to pół do 1 tabletki maksymalnie 3 razy dziennie.
Działanie
Kopiryna wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Kofeina zawarta w leku zmniejsza zmęczenie i zatrzymywanie płynów związanych z menstruacją, a także wspomaga działanie kwasu acetylosalicylowego (synergizm).
Wskazania
Lek podaje się w dolegliwościach bólowych o lekkim i średnim nasileniu (ból głowy, ból mięśni, ból menstruacyjny). Kopirynę stosuje się również w gorączce.
Przeciwwskazania
Nie stosować Kopiryny w przypadku uczulenia na substancje czynne, inne salicylany, inne NLPZ lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania leku są: ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nerek, serca; ciężkie niewyrównane nadciśnienie; czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy; krwawienie z przewodu pokarmowego; skaza krwotoczna (ogólna skłonność do krwawień); występowanie w przeszłości napadów astmy po podaniu salicylanów lub substancji o podobnym działaniu (szczególnie NLPZ); przed zabiegami chirurgicznymi (5 dni).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Częstość nieznana: ból żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność; zapalenie i krwawienia z przewodu pokarmowego; choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe; zaburzenia czynności wątroby; ból głowy przy długotrwałym stosowaniu; zawroty głowy, szumy uszne; zwiększone ryzyko krwawień; reakcje uczuleniowe: astma, łagodne reakcje skórne (wysypka, pokrzywka), zaburzenia pracy serca; bezsenność, niepokój; uszkodzenie nerek (po długotrwałym stosowaniu); wylew krwi do mózgu; kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie leku należy omówić z lekarzem w przypadku: astmy oskrzelowej, chorób dróg oddechowych, zaburzeń krzepnięcia, niedokrwistości, podwyższonego ciśnienia krwi, zaburzeń czynności serca, dny moczanowej, zaburzonej czynności nerek i wątroby, występującej w przeszłości choroby wrzodowej czy krwawień z przewodu pokarmowego; niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Długotrwała stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek.
Leku nie należy stosować razem z alkoholem i tytoniem.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Kopiryna - tabletki od bólu głowy może wchodzić w interakcje z:
- metotreksatem,
- pochodnymi kumaryny, heparyną, tyklopidyną,
- innymi lekami z grupy NLPZ,
- glikokortykosteroidami (wyjątek hydrokortyzon),
- digoksyną,
- lekami stosowanymi w cukrzycy,
- kwasem walproinowym,
- sympatykomimetykami,
- tyroksyną,
- substancjami o działaniu zbliżonym do efedryny,
- pochodnymi kwasu barbiturowego,
- benzbromaronem, probencydem,
- lekami moczopędnymi,
- lekami przeciwhistaminowymi,
- ACEI (inhibitorami konwertazy angiotensyny),
- teofiliną,
- cymetydyną,
- inhibitorami gyrazy z grupy pochodnych kwasu chinoinokarboksylowego,
- dislufiram,
- doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Nie stosować razem z alkoholem - zwiększone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W przypadku zajścia w ciążę podczas długotrwałego zażywania leku, należy poinformować o tym lekarza.
Wpływ na płodność
Kwas acetylosalicylowy może utrudniać zajście w ciążę.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Główny składnik
- Część ciała
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji